گابیون چیست ؛ هر آنچه از گابیون و کاربرد آن در روف گاردن  باید بدانید

گابیون چیست؟ این سوالی است که شاید ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد. گابیون سازه‌ای پرکاربرد در حوزه‌های عمران و ساختمان سازی به شمار می‌رود؛ و در سال‌های اخیر بسیار در طراحی های مدرن به عنوان المان تزئینی نیز مورد پسند واقع شده‌اند؛ و از آن‌ها در کاربریهای مختلف استفاده می‌شود. گابیون‌ها انواع مختلفی دارند و کاربردهای آن‌ها آنقدر گسترده و زیاد است که در مکان‌های متفاوت می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

اسپینگر ( espinger ) در نوشتار گابیون چیست قرار است گابیون‌ها را معرفی کرده و به کاربرد آنها را بررسی نمایید و همچنین مزایا و معایب این تورهای سنگی را مورد ارزیابی قرار دهد. و کاربرد گابیون‌ در روف گاردن را بررسی کنیم. و در انتها نیز ایده‌های اجرایی را بنا بر نیاز محیط پشت بامتان معرفی خواهم کرد.

 

گابیون چیست؟

به قفس‌های توری که درونشان از قلوه سنگ‌ها و مواد دیگر (مانند بتن، خاک، شن و غیره) پر شده‌ است، گابیون یا تورسنگ گفته می‌شود. این قطعات به صورت خشک چینی در تورهای سیمی و فلزی گالوانیزه شده محصور شده‌اند.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

گابیون (Gabion) در واقع از یک واژه ایتالیایی گرفته شده و به معنای قفس بزرگ است. این قفس‌های بزرگ و جعبه‌ای کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارند. که به صورت تکی و کنار هم، می‌توانند در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. همانطور که در شکل ملاحظه می‌کنید، تور سنگ‌ها به یک دیگر بسته شده‌اند. و با قرار گیری در کنار هم به زیبا سازی فضا، ساخت حریم و همچنین محلی برای نشستن کمک کرده‌اند.

کاربرد گابیون یا تور سنگ چیست؟

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

این تورهای سنگی بیش‌تر در فنس سازی، فرسایش خاک، حصار کشی، مهار دیوارهای سنگی، مهار سنگ های متمرکز، سدسازی، پوشش کف آبراه‌ها، جاده سازی، مبلمان شهری و یا برای ایجاد دیوارهای محافظ و حائل،‌ کاربرد دارند. گابیون‌ها به صورت جعبه‌های سنگی در کنار یک‌دیگر قرار می‌گیرند، و به هم بسته می‌شوند. به همین دلیل از آن‌ها می‌توان برای تثبیت شیب‌ها و یا کنترل فرسایش بالای مواد در ساختمان سازی استفاده کرد. مانند تصویر بالا که برای مشخص کردن حریم جاده و همچنین جلوگیری از فرسایش خاک، گابیون‌های کم ارتفاع و به هم پیوسته استفاده شده است.

درست است که اکثر کاربردهای گابیون مربوط به حوزه عمران می‌باشد؛ اما برخی از گابیون‌ها به علت تنوع ظاهری در خرده سنگ‌هایش ظاهر زیبایی دارند. و به عنوان المان تزئینی  مورد استفاده قرار می‌گیرند. گابیون‌های زینتی در ابعاد، اشکال و رنگ آمیزهای مختلف قابل ساخت هستند.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

از دیگر کاربرد گابیون یا تور سنگ می‌توان به سازه کانال‌های آب اشاره کرد. برای این منظور بر روی کف کانال‌ها، تشک‌های گابیونی کم ارتفاع قرار می‌دهند. این گابیون‌ها در مسیر کانال‌، سرعت آب را کاهش می دهند. و فرسایش کف و جداره را نیز کنترل می‌کنند. در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، از گابیون‌ به عنوان سازه‌ای برای جلوگیری از خوردگی دیوارها، حفاظت از حوضچه‌ها، مخازن، دریاچه‌ها و همچنین تغییر جهت نیروی سیلاب در مسیر رودخانه‌ها و هدایت آب و سیلاب استفاده شده است.

اجرا و نصب دیوار سبز (اسپینگر)

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، در حوزه ساختمان سازی نیز می‌توان از این تورهای سنگی استفاده کرد. به طور مثال می‌توان گابیون را‌ برای ساخت دیوار اصلی سازه به کار برد. بدنه‌های سنگی بسیار مقاوم هستند. مدت زمان بیش‌تری قابل استفاده خواهند بود. و از آنجاییکه علاوه بر کارایی منحصر به فردش به زیباسازی ساختمان نیز کمک می‌کنند؛ برای دیوارهای بیرونی بسیار بهتر هستند؛

از آن‌جایی که گابیون‌ها کاربردهای بسیار متنوعی دارند. لازم است پیش از استفاده آن‌ها، از جنبه‌های مختلفی چون خصوصیات رفتاری، شکل پذیری، استحکام، طراحی و محاسبه سازه‌ها مورد بررسی قرار گیرند.

مزایا و معایب گابیون

خصوصیات گابیون‌ها باید قبل از به کارگیری مورد تحلیل و بررسی قرار گیرند؛ تا از آنها در جا و مکان مناسب استفاده کنیم. طول عمر، انعطاف پذیری، نفوذ پذیری، مقاومت فیزیکی، سازگاری با محیط زیست، هزینه و اجرا از مواردی است، که در این بررسی می توانند مورد ارزیابی قرار گیرند. در این بخش به بیان مزایا و معایب گابیون‌ پرداخته شده است.

گابیون روف گاردن

طول عمر

طول عمر گابیون‌ها به جنس فلز سازه، نوع بافت سبد توری و جنس سنگ های درون آن بستگی دارد. در صورت استفاد از تورهای گالوانیزه و ریز بافت، طول عمر نیز افزایش می یابد. زیرا سازه در برابر رطوبت هوا و آب، دچار خوردگی و فرسایش نشده و به کار خود ادامه می‌دهند. اما به طور کلی طول عمر گابیون با تمامی متریال ها نسبت به سایز سازه ها بیشتر است.

انعطاف پذیری گابیون

گابیون‌ها به دلیل ساختار خاص خود، خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارند. و حتی اگر در زمین‌های ناپایدار با آب‌های متحرک نیز مورد استفاده قرار گیرند؛ بدون شکستگی، تغییر شکل داده و همچنان کارایی خود را حفظ می‌کنند. به این ترتیب که سبد توری در جهت فشار خم می شود. سنگ ها در این فضا بر روی یکدیگر می لغزند، و فشار را به اطراف هدایت می کنند.

نفوذپذیری

گابیون‌ها به دلیل دارا بودن ساختار‌ متخلخل، قابلیت زهکشی دارند. در نتیجه به نصب زهکش نیازی نخواهند داشت.‌ و نفوذ پذیری بالایی دارند. به همین دلیل در سد سازی و کانال‌های آبی به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مقاومت فیزیکی گابیون

مقاومت بالای تورسنگ‌ها یکی دیگر از خصوصیاتی است که اهمیت زیادی دارند. بیشتر سنگ‌هایی که داخل گابیون‌ به کار می روند، از مصالح مقاوم و بادوام هستند. در نتیجه به بالا بردن مقاومت سازه کمک می‌کند. ضمن آنکه شبکه فلزی توری، در عین انعطاف پذیری مقاومت فیزیکی بالایی برای حفظ این ساختار خواهد داشت.

گابیون چیست

سازگاری با محیط زیست

تور سنگ‌ها با محیط زیست بسیار سازگار هستند. به طوریکه حتی بعد از تخریب نیز می توانند دوباره مورد استفاده قرار بگیرند. زیرا در فرآیند تخریب سنگ‌ها آسیبی نمی‌بینند، و همچنان قابل استفاده اند. در صورت از بین رفتن نیز به خاک تبدیل می شوند؛ که به محیط زیست آسیبی نمی‌رسانند.

حتی یکی از بهترین روش های پیشنهادی محافظت از محیط زیست، ساخت گابیون با زباله است. به این ترتیب که گابیون‌ها از مواد دور ریز پر شوند. به این ترتیب می توان علاوه بر ساخت گابیون‌ها، میزان مواد دور ریز در محیط زیست را کنترل کرد.

چوب های مناسب برای مبلمان روف گاردن
مطالعه این مقاله

هزینه گابیون

گابیون‌ها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند. زیرا بیشتر از منابع سنگی همان منطقه ساخته می‌شوند. و در کنار سنگ تنها نیاز به شبکه توری محافظ دارند. که فرآیند ساخت ساده و رایجی است. برای همین هزینه هنگفتی نخواهند داشت، مگر آن‌که منابع سنگی در اطراف آن منطقه وجود نداشته باشد. در این صورت حمل و نقل این میزان از سنگ می تواند بسیار هزینه بردار باشد.

اجرای گابیون

یکی از مهم‌ترین مزایای گابیون‌ها یا تور سنگ‌ها نصب راحتشان است. که به مهارت‌های خاصی نیاز ندارد. به همین دلیل استفاده از آن‌ها راحت بوده و از آن‌جایی که دسترسی به آن‌ها، آسان است استفاده زیادی دارند.

کاربرد گابیون در روف گاردن چیست؟

در بالا گفتیم که گابیون‌ها با ظاهر زیبا، ساده و مدرن در طراحی منظر نیز به کار گرفته می‌شوند. به همین ترتیب از این قفس‌های سنگی زیبا در روف گاردن نیز استفاده می‌شود. فلاور باکس، تری باکس، پلانتر باکس و همچنین مبلمان نمونه‌هایی از به کارگیری گابیون‌ها در روف گاردن هستند. گلدان‌های گابیونی به خلق یک فضای طبیعی در روف گاردن کمک زیادی می‌کنند. و باعث می‌شوند گل و گیاه در عین حال که زیباتر دیده می‌شوند،‌ فضای روف گاردن به طبیعت نیز نزدیک‌تر شود. از دیگر ایده‌های به کارگیری گابیون در روف گاردن می‌توان به مبلمان محوطه، دیوار سبز، آبنما و عناصر دکوراتیو فضای سبز اشاره کرد. که در ادامه بیش‌تر درباره آن‌ها گفته خواهد شد.

گابیون روف گاردن

مبلمان

یکی از کابردهای گابیون در روف گاردن را می‌توان مبلمان یا فضای نشیمن بیان کرد. گابیون‌ها به دلیل قابلیت ساخت در ابعاد متفاوت و رنگ آمیزی خرده سنگ‌هایش، یکی از بهترین متریال‌ها برای ساخت مبلمان سفارشی روف گاردن به حساب می‌آیند.

در ساخت مبلمان‌های گابیونی می توان از چوب‌ پلاست و ترموود نیز به صورت ترکیبی استفاده کرد. به طوری که بدنه و پایه از گابیون و محل نشیمن از چوب ساخته می‌شود. ترکیب چوب و سنگ یکی از منحصر به فردترین ترکیب‌ها به شمار می‌روند. که مدت‌هاست در معماری و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار گرفته می‌شوند.

گابیون روف گاردن

دیوارهای سبز گابیونی

دیوارهای سبز یکی دیگر از کاربردهای گابیون هستند؛ که در روف نیز می توانند به کار روند. و برای تزئین فضای روف گاردن به کار گرفته می‌شوند. گیاهان در کنار سنگ نیز بسیار زیباتر و طبیعی‌تر جلوه می‌کنند. می‌توان گیاهان را میان آن‌ها و یا بر رویشان کاشت و قرار داد.

دیوارسبز گابیونی

آبنماهای گابیونی

آب و سنگ یکی از زیباترین جلوه‌هایی است، که شما می‌توانید به کمک آبنماهای گابیونی در روف گاردن خود به وجود آورید. آبنماهای گابیونی را می‌توانید به صورت حوضچه‌های کوچک با فواره استفاده کنید و یا آبنماهایی با دیوار ایستاده از جنس گابیون را به کار ببرید. که مورد دوم در روف گاردن مدرن کاربرد بیشتری دارد.

گابیون در روف گاردن

عناصر دکوراتیو فضای سبز

گابیون‌ها را می‌توان به عنوان عنصر دکوراتیو نیز در روف گاردن به کار برد. باکس‌های گابیونی برای گل‌ها و گیاهان نمونه‌هایی از آن هستند. گلدان‌های گابیونی بسیار طبیعی جلوه می‌کنند. و در روف گاردن‌ها نیز می توانند مورد استفاده قرار ‌گیرند.

دیوارها و ستون‌های گابیونی نیز به زیباسازی فضای روف گاردن کمک می‌کنند. تفاوت در سایز و رنگ گابیون‌ها سبب شده تا به راحتی از آن‌ها برای تزئین و دکوراسیون در فضاهای باز استفاده شود.

برای آشنایی بیشتر با فلاورباکس می توانید مقالهفلاورباکس چیست؟را مطالعه نمایید.

فلاورباکس گابیونی

کاربرد گابیون در روف گاردن

اشاره شد گابیون‌ها قفس‌های توری شکلی هستند که درون آن‌ها را سنگ‌هایی با ابعاد، رنگ و جنس مختلف پر کرده‌اند. تور سنگ‌ها کاربردهای گسترده‌ای دارند. و به همین ترتیب در روف گاردن نیز مورد استفاده قرار می گیرند. گابیون ها از نظر شکل، ابعاد و رنگ تنوع بالایی دارند. و قابلیت بالایی برای سفارشی سازی می توانند داشته باشند. علاوه بر آن مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل اقلیمی دارند. و با توجه به قیمت بسیار مناسب آنها می توانند یکی از بهترین گزینه ها برای روف گاردن باشند.

با این وجود مهمترین نکته در کاربرد گابیون برای روف گاردن مربوط به وزن بالای آنها و ایمنی سازه است. وزن بالای گابیون ها استفاده آنها در روف گاردن را می تواند کاملا محدود کند. و نیاز به محاسبات حرفه ای و دقیق وزن برای استفاده و جاگذاری محل گابیون ها بر روی بام دارند. تا ضمن زیبایی ایمنی ساختمان نیز به طور کامل تامین شود.

دیوارسبز گابیونی

امیدواریم با مطالعه نوشتار گابیون چیست با تور سنگ‌ها و کارکرد آن‌ها تا حدودی آشنا شده باشید. و اگر تمایل به ساخت روف گاردن دارید، بتوانید از این سازه‌های سنگی منحصر به فرد و اقتصادی استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با نکات اصلی ساخت روف گاردن می توانید مقالهنکات پایه در ساخت روف گاردنرا مطالعه نمایید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

6 نظر برای مقاله “گابیون چیست؟

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   هزینه بر اساس روش تعیین می شود. بعضی از انواع گابیون هزینه بیشتری از تثبیت شیب با ژئوسل یا روش های دیگر دارند.
   با این وجود به طور کلی استفاده از گابیون های بتنی یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها به خصوص که در مقیاس وسیع است.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   باسلام.
   بله. با توجه به طراحی گابیون های سنگی در حیاط قابل استفاده هستند.
   برای اطلاع از قیمت می توانید از طریق شماره های زیر با همکاران شرکت اسپینگر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. بله. البته باید توجه داشت گابیون ها عموما کاربرد تزیئنی ندارد. و وزن بالایی برای فضایی مانند روف گاردن و تراس گاردن دارند.
   با این وجود بعضی از انواع مدرن آن کاربرد تزئینی دارند که با توجه به طرح می توانند به خوبی استفاده شوند. برای کاربرد این نوع از گابیون های مدرن حتما از طراح منظر متخصص راهنمایی بخواهید.
   در این خصوص می توانید با همکاران ما در شرکت اسپینگر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟