عوامل تاثیرگذار در قیمت روف گاردن

 

طراحی و ساخت روف گاردن (اسپینگر)

روف گاردن فضای سبزی است که روی بام خانه‌ها ساخته می‌شود. و از این طریق، بخش کوچکی از طبیعت وارد زندگی روزمره شهری می گردد. روف گاردن می‌تواند شامل مجموعه‌ای از گیاهان سبز، آب‌نما، آلاچیق، محصولات کشاورزی و امکانات لوکس و کاربردی باشد؛ که بر اساس طراحی و بودجه اجرایی تعیین می شود. قیمت نهایی و هزینه روف گاردن به عوامل مختلفی از متریال استفاده شده گرفته تا روش‌های نگهداری وابسته است؛ اسپینگر ( espinger ) در این مقاله به بررسی عوامل موثر در قیمت روف گاردن و هزینه‌های نهایی ساخت آن می‌پردازد.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روف گاردن، تاثیر آن در کاهش مصرف انرژی است. گیاهان می‌توانند گرمای محیط را جذب کنند که در نتیجه آن، دما کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین، انرژی کمتری برای خنک کردن محیط مصرف می‌شود. برای اینکه بتوانید از این ویژگی و مزیت‌های دیگر روف گاردن بهره‌مند شوید، بهتر است قبل از هر چیز با عوامل موثر در قیمت روف گاردن آشنا شوید.

برای آشنایی بیشتر هزینه روف گاردن می توانید مقالههزینه ساخت روف گاردنرا مطالعه نمایید.

عوامل تاثیرگذار در قیمت روف گاردن چیست؟

فهرست مطالبی که در ادامه نوشتار عوامل تاثیرگذار در قیمت روف گاردن خواهید خواند به شرح زیر است:

بستر سازی

 • متراژ
 • متریال مورد استفاده
 • زهکشی
 • بستر کاشت گیاه
 • راه پله

مبلمان روف گاردن

تاثیر شرایط آب و هوایی

پوشش گیاهی و خاک

 • فضاهای سبز و پوشش گیاهی
 • سیستم آبیاری

اجرای روف گاردن به‌طور میانگین، ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از ساخت بام معمولی هزینه دارد. مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت روف گاردن، متریال ساخت و روش‌های نگهداری آن است. روف گاردن‌هایی که به درستی نگهداری می‌شوند، این پتانسیل را دارند که عمر بام‌های معمولی را تا ۲۰ سال افزایش دهند.

با طراحی مناسب و مقرون‌ به‌ صرفه‌ بام سبز در پشت بام ساختمان مسکونی خود می‌توانید از مزیت‌های مختلفی برخوردار شوید. شما می‌توانید با توجه به مساحتی که در اختیار دارید، از تجهیزات متنوعی در طراحی بام سبز خود استفاده کنید و لحظه‌هایی به‌یاد ماندنی را در کنار عزیزان خود سپری کنید.

قیمت روف گاردن

متراژ

از دیگر عوامل موثر در قیمت روف گاردن متراژ هستند. اگر سطح بام و فضایی که برای ساخت روف گاردن در نظر می‌گیرید، وسیع‌تر باشد، هزینه ساخت آن بالاتر می‌رود. کف سازی در پشت بام به شکل‌های مختلف انجام می‌شود. کف‌سازی یا کفپوش می‌تواند از انواع چوب، موزاییک روف گاردن، چمن مصنوعی، چمن طبیعی و یا سنگ‌های تزئینی باشد و هر چه فضای شما بیشتر باشد، هزینه کلی اجرای روف گاردن بالاتر می‌رود.

متریال مورد استفاده

مواد اولیه‌ و متریال، مهم‌ترین و کلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت روف گاردن هستند. قیمت متریال مورد نیاز، بسته به طرحی که برای بام خود انتخاب می‌کنید متفاوت است.

یکی از مراحل مهم اجرای روف گاردن، زیرسازی آن است که با توجه به متراژ و روش‌های مختلف زیرسازی، می‌تواند بر قیمت هر متر مربع روف گاردن اثرگذار باشد. درواقع تمام سطح مورد نظر برای بنا کردن روف گاردن باید زیرسازی شود. و همه چیز در رابطه با انتخاب متریال مناسب، به همین زیرسازی بستگی دارد؛و روی قیمت تمام شده روف گاردن تاثیر می‌گذارد.

 

زهکشی

پس از بارش باران، آب اضافی باید سریعا از محیط خارج شود که با یک سیستم زهکشی مناسب، به‌سادگی امکان‌پذیر است. در روف گاردن، علاوه بر سیستم ایزولاسیون بام، لایه‌های دیگر هم استفاده می‌شوند.

 • ایزولاسیون روف گاردن

اجرای ایزولاسیون روف گاردن، درواقع به معنای پوشاندن سطح بام برای اجرای روف گاردن است. این عملیات توسط لایه‌های مختلف و چند نوع مواد عایق انجام می‌شود تا از نفوذ آب و رطوبت به لایه‌های زیرین جلوگیری شود.

 • فیلترینگ روف گاردن

در فیلترینگ روف گاردن، با قرار دادن لایه‌ای از الیاف، از ورود املاح خاک به لایه‌های زیرین جلوگیری می‌شود. و درنتیجه، مواد مورد نیاز گیاهان از خاک خارج نمی گردد. از همه مهم‌تر اینکه، فیلترینگ مانع از مسدود شدن مسیرهای زهکشی شده در روف گاردن می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با زهکشی روف گاردن می توانید مقالهلایه زهکش روف گاردنرا مطالعه نمایید.

 

بستر کاشت گیاه

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

بستر کاشت گیاه هم به نوع پوشش گیاهی و طرح روف گاردنی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد. برای مثال اگر درخت یا درختچه بکارید، به بستر مناسب کاشت و خاک نیاز دارید. اما برخی دیگر از گیاهان در گلدان نگهداری می‌شوند که قطعا هزینه کمتری دارند. ساخت گلدان هم می‌تواند بخشی از طراحی روف گاردن باشد که به نوع طراحی بستگی دارد و می‌تواند در کاهش هزینه روف گاردن تاثیر بسزایی داشته باشد.

راه پله

طراحی راه پله برای دسترسی به روف گاردن بسیار مهم است. بدون یک راه پله محکم و ثابت، دسترسی به روف گاردن شما دشوار خواهد بود. در ادامه، ۳ نوع راه پله را معرفی می‌کنیم که می‌توانید در طراحی روف گاردن از آنها استفاده کنید:

 • راه پله فلزی
 • راه پله بتنی
 • راه پله چوبی

هزینه ساخت هر مدل از راه‌پله‌ها متفاوت است؛ زیرا برای تولید هر کدام از آنها از مواد مختلفی استفاده می‌شود.

 • راه پله فلزی

هزینه ساخت راه پله فلزی که به پشت بام منتهی می‌شود، متفاوت است؛ و به نوع فلز و فضا بستگی دارد. در شرایط آب‌وهوایی مختلف باید از فلزهای متفاوتی استفاده کرد. درمجموع، نصب پله‌های فلزی در مقایسه با راه پله‌های چوبی و بتنی، محدودیت‌هایی دارد. پله‌های فلزی هر از چندگاهی به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. اگر پله‌های فلزی مستقیماً در معرض شرایط آب‌وهوایی قرار بگیرند، ممکن است هر سال برای جلوگیری از زنگ زدگی، به رنگ‌آمیزی مجدد نیاز داشته باشند.

طرح راه‌پله فلزی هم عامل دیگری است که باعث افزایش یا کاهش قیمت روف گاردن می‌شود. برای مثال، هزینه ساخت یک راه پله فلزی صاف با راه پله مارپیچ متفاوت است.

 • راه پله بتنی

هزینه ساخت راه پله بتنی که به پشت بام منتهی می‌شود، به تعداد ردیف‌ها، عرض و طول بستگی دارد. پلکان بتنی ظرفیت تحمل شرایط آب ‌و‌هوایی مختلف را دارد و همچنین بسیار بادوام است. بتن همچنین می‌تواند به عنوان یک عنصر اساسی در راستای حفظ محیط زیست عمل کند. استفاده از بتن سبز می‌تواند جایگزین بهتری برای بتن معمولی باشد که در ساخت آن از ضایعات ساختمانی استفاده می‌شود؛ اما همان دوام و استحکام را دارد.

تفاوت گرین وال و روف گاردن
مطالعه این مقاله

ویژگی دیگر پله‌های بتنی این است که برخلاف پله‌های دیگر، به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند. پله‌های بتنی فقط هزینه یکباره دارند که هزینه ساخت و نصب است.

همان‌طور که گفتیم، مصالحی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرند، مستقیما بر قیمت روف گاردن تاثیر می‌گذارند. هزینه ساخت پله‌های بتنی به متراژ و فضا بستگی دارد.

 • راه پله چوبی

پله‌های چوبی مقاومت خوبی در شرایط آب ‌وهوایی مختلف دارند و هزینه تعمیر و نگهداری آنها کمتر است. راه پله چوبی علاوه بر زیبایی، بسیار بادوام است و درصورتی‌که با لایه‌های محافظتی پوشیده شود، مقاومت بیشتری پیدا می‌کند.

 

مبلمان روف گاردن

قیمت روف گاردن

آلاچیق، بادگیر، آبنما، کف‌پوش و نوع ساخت آن‌ها، از عوامل موثر در قیمت روف گاردن هستند. هرچه فضای مبلمان در طراحی روف گاردن مد نظر ما گسترده‌تر باشد، هزینه‌ی بام سبز نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال، اگر بخواهیم در رابطه با آلاچیق در طراحی روف گاردن صحبت کنیم، هرچه آلاچیق‌ها و امکانات داخلی (حفاظ شیشه‌ای، شومینه، آتشدان و…) آن‌ها بیشتر باشد، قیمت روف گاردن هم بیشتر می‌‌شود. درمجموع، مبلمان با توجه به طرح، متراژ و تعداد، تأثیر بسزایی در هزینه اجرای روف گاردن دارند.

تاثیر شرایط آب و هوایی در ساخت روف گاردن چیست؟

نور خورشید و وزش باد از مشکلات شایع در اجرا و طراحی روف گاردن هستند که بر هزینه بام سبز تاثیر بسزایی دارند. بسیاری از گیاهان توانایی تحمل بادهای شدید را دارند؛ اما برخی از گیاهان در برابر بادهای شدید آسیب‌پذیر هستند. ساخت بادشکن برای جلوگیری از وزش بادهای تند، ایده خوبی نیست؛ چراکه دیواره‌ها بر اثر وزش باد تحت فشار زیادی قرار می‌گیرند. شما می‌توانید به جای بادشکن‌ها از دیواره‌های نفوذپذیر استفاده کنید تا از شدت باد کاسته شود. این دیواره‌ها همچنین باعث کاهش قیمت روف گاردن می‌شوند.

از طرفی برای جلوگیری از اذیت شدن در برابر نور آفتاب در فصول گرم تابستان شما می‌توانید از آفتاب‌گیرها در طراحی و اجرای بام سبز خود استفاده کنید که با توجه به جنس و مدلی که این آفتاب‌گیرها دارند، هزینه روف گاردن شما تغییر می‌کند.

فضاهای سبز و پوشش گیاهی

عوامل موثر بر قیمت روف گاردن

عامل تاثیر گذار دیگر بر قیمت روف گاردن ، فضایی است که برای پوشش گیاهی در نظر می‌گیرید. البته نوع گیاهان هم در هزینه نهایی روف گاردن تاثیرگذار هستند. هرچقدر که فضای بیشتری را برای پوشش گیاهی در نظر بگیرید و از گیاهان گران‌قیمت استفاده کنید، هزینه و قیمت روف گاردن بیشتر می‌شود. این فضا می‌تواند شامل درخت، درختچه، گل و چمن باشد. برای مثال، چمن کاری و یا کاشت درخت در فضای سبز روف گاردن نسبت به گلدان، هزینه بیشتری دارد.

سیستم آبیاری

سیستم آبیاری با نوع گیاهان و طراحی روف گاردن ارتباط مستقیم دارد. ایجاد فضای سبز در روف گاردن می‌تواند به سادگی یک تکه چمن یا به پیچیدگی یک باغ باشد. بسته به پیچیدگی نوع طراحی، سیستم آبیاری هم متفاوت است که باعث افزایش یا کاهش قیمت روف گاردن می‌شود. در روف گاردن‌هایی که از لایه خاک عمیق‌تری ساخته شده‌اند، اغلب از سیستم آبیاری هوشمند استفاده می‌شود که برای گیاهان ریشه‌دار مانند درختان یا درختچه‌ها مناسب‌تر است. این نوع سیستم آبیاری به دلیل طراحی‌های پیچیده، گران‌تر از سیستم‌های آبیاری دستی یا قطره‌ای است. سیستم آبیاری قطره‌ای مقدار مناسبی از آب را به گیاهان می‌رساند. و رطوبت به آرامی وارد خاک می‌شود؛ درنتیجه در مصرف آب صرفه‌جویی شده و از هدررفت آن جلوگیری می‌شود. سیستم‌های قطره‌ای، کارآمدترین نوع سیستم‌های آبیاری هستند؛ اما هزینه اولیه آنها بالاتر است و نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند.

در نهایت باید بدانید که هزینه اجرای آبیاری اتوماتیک یا هوشمند در مقایسه با عملکرد آن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود.

 

نتیجه گیری

در انتخاب طرح روف گاردن باید نوع سیستم آبیاری، زهکشی و راه‌های دسترسی به بام را در نظر داشته باشید. می‌توانید با انتخاب طراحی ساده، هزینه روف گاردن را کاهش دهید. یکی از را‌ه‌های کاهش هزینه روف گاردن این است که از گیاهانی استفاده کنید که نیاز به سیستم آبیاری ساده‌تری (دستی) دارند.

همان‌طور که گفته شد، نوع گیاهی که در باغ پشت بام خود قرار می‌دهید، بر هزینه اجرای روف گاردن و هزینه‌های نگهداری آن تأثیر می‌گذارد. در یک شهر بزرگ، انواع خاصی از گیاهان کمیاب، گران‌قیمت یا ارزان‌قیمت در دسترس هستند. با انتخاب گیاهانی که روش‌ نگهداری ساده‌تری دارند و درمجموع ارزان‌تر هستند، می‌توانید هزینه‌ ساخت روف گاردن را کاهش دهید.

هنگام تخمین هزینه اجرای روف گاردن خود، تمام هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان، کارهای تخصصی لوله‌کشی مورد نیاز و همچنین هزینه مصالح و نیروی کار را در نظر بگیرید. به دقت در نظر بگیرید که آیا می‌توانید با حذف طراحی‌های اضافه، هزینه‌های خود را کاهش دهید یا خیر.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟