چیدمان روف گاردن

روف گاردن یکی از مهمترین بخش های فضای سبز است. که از سطح آزاد بام برای ایجاد فضای سبز استفاده می کند. و ضمن مزایای مهم زیست محیطی، فضایی مناسب برای تفریح ساکنین فراهم می کند. روف گاردن در ابعاد و به شکل های مختلفی قابل اجراست. که طرح آن توسط متخصصین فضای سبز و منظر تهیه می شود. اما جدا از سبک روف گاردن، شکل چیدمان در روف گاردن نیز اثر زیادی بر رسیدن به طرح دلخواه دارد. چیدمان در واقع علم چینش اشیا و عوارض است. هر شکلی از چیدمان برای نوعی از کاربری مناسب تر است. که در این مقاله به معرفی مهمترین روش های چیدمان روف گاردن می پردازیم.

برای آشنایی بیشتر با طراحی روف گاردن می توانید مقالهطراحی و اجرای روف گاردن در تهرانرا مطالعه نمایید.

چیدمان روف گاردن

چیدمان چیست؟

چیدمان در کلمه به معنای منظم و مرتب کردن یا ایجاد نظم و ترتیب خاصی برای چینش اشیاء است. کلمه چیدمان در رشته های مختلف دارای معانی متفاوتی است. به طور مثال کلمه هنر چیدمان Installation Art نوعی از هنر نصب یا یاخت آثار سه بعدی در فضایی مشخص است. که می تواند از هر نوع متریالی باشد. و در ابعاد فضایی بسیار کوچک تا بسیار بزرگ اجرا شود. در طراحی معماری ، طراحی فضای سبز و دکوراسیون داخلی کلمه چیدمان بیشتر به الگو و نظام قرار گیری مبلمان، عوارض یا کاربریها اشاره دارد. که استفاده از آن باعث ایجاد نظم، وحدت و پیوستگی می شود.

چیدمان روف گاردن

انواع چیدمان روف گاردن

هدف ما از چیدمان روف گاردن معرفی روش های سازماندهی کاربریها و مبلمان در فضای روف گاردن است. باید توجه کرد در روف گاردن های بزرگ معمولا یک چیدمان کلان برای جایگذاری کاربریها وجود دارد. و چیدمان کوچکتری در هر کاربری برای نظم دادن به مبلمان انتخاب می شود. اما در روف گاردهان های کوچک چیدمان اصلی طرح و مبلمان یکی می شوند. انواع روش های چیدمان در فضا می تواند به پنج شکل انجام شود: شعاعی، شطرنجی، محوری، منحنی و گروهی.

چیدمان شعاعی :

در این شکل از چیدمان، مبلمان به صورت شعاعی حول یک نقطه مرکزی و با جهت گیری به سمت آن قرار می گیرند. کاربریها و نمای اصلی مبلمان رو به مرکز هستند. و نقطه مرکزی معمولا با میز یا کاربری مانند آب نما تعریف می شود. چیدمان شعاعی در مقیاس بزرگ و برای کاربریها به ندرت استفاده می شود. اما در چیدن مبلمان به خصوص ست های نشیمن کاربرد زیادی دارد. تقریبا چیدمان بیشتر فضاهای صرف غذا، نشیمن، المان های اطراف آب نما یا فلاورباکس مرکزی با الگوی شعاعی قرار می گیرند.

این نوع از چیدمان دارای ویژگی هایی است که با کاربری درست به طراحی کمک می کند. الگوی شعاعی در فضاهای کوچک و متمرکز به خوبی قابل اجراست. و با قرار دادن مبلمان در اطراف فضای مرکزی را بزرگ تر نشان می دهد. علاوه بر آن هر چیزی که در مرکز چیدمان شعاعی قرار بگیرد، در مرکز توجه خواهد بود. بنابراین اگر دوست داشتید هر یک از عناصر روف گاردن شما در مرکز توجه باشد، آن را در مرکز قرار دهید. و بقیه مبلمان را در اطراف آن چیدمان کنید.

چیدمان روف گاردن

چیدمان شطرنجی:

چیدمان شطرنجی در روف گاردن معمولا برایی کاربریها اتفاق می افتد. و مبلمان کمتر به صورت شطرنجی چیدمان می شوند. با این وجود در روف گاردن های عمومی مانند رستوران ها و هتل ها چیدمان شطرنجی در مبلمان کاربرد دارد.  همینطور در بعضی از طراحی های مدرن و آوانگارد نیز از این الگو استفاده می شود.

برای استفاده از چیدمان شطرنجی با یک موضوع تکرار شونده در طول و عرض فضا به شکل منظم تکرار شود. به همین دلیل در فضای روف گاردن رستوران ها، هتل ها یا مراکز اداری و تجاری که یک شکل از مبلمان، فلاورباکس یا کف پوش در تعداد بالا استفاده می شود، الگوی شطرنجی مورد استفاده قرار می گیرد. این ساختار قوی به مجموعه اشیاء پر تکرار نظم می دهد و از آشفتگی در طرح جلوگیری می کند. اما این ساختار در روف گاردن های کوچک می تواند باعث ایجاد حس خفگی و محدودیت شود.

تفاوت بام سبز و دیوار سبز
مطالعه این مقاله

چیدمان روف گاردن

چیدمان محوری:

الگوی چینش خطی از پایه ای ترین روش های چیدمان است. که کاربریها و مبلمان در طول محور یک خط اصلی تعریف می شوند. در بسیار از روف گاردن های ساده این محور خطی مسیر اصلی در طول روف گاردن است. چیدمان محوری در بسیار از سبک ها مانند سبک فرانسوی و ایرانی هم مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار چیدمان شعاعی مبلمان، روش دیگر چیدمان نشیمن روش خطی است. که نشیمن ها روبروی هم در امتداد خط قرار می گیرند.

الگوی خطی دارای نظم ساده و قوی است. باعق ایجاد پیوستگی بصری بین اجزای مختلف می شود. و در تمام مقیاسها به خوبی قابل اجرا است. مخصوصا در روف گاردن ساختمان ها به شکل مربع مستطیل و یا انواع تراس گاردن الگوی خطی کاربرد زیادی دارد. البته باید توجه کرد که توالی مبلمان در الگوی خطی به گونه ای باشد که ابتدا و انتها را تعریف کند. و نظم خوبی در حجم مبلمان وجود داشته باشد.

چیدمان خطی در روف گاردن هایی که یک نمای بسیار شاخص یا یک کاربری بسیار خاص ماننر استخر دارند، اهمیت زیادی دارد. در این موارد دید همه کاربران در امتداد منظر شاخص قرار می گیرد. و بیشترین استفاده از زیبایی بصری موجود اتفاق می افتد.

چیدمان روف گاردن

چیدمان منحنی:

استفاده از چیدمان منحنی معمولا در امتداد روف گاردن های با طرح های طبیعت گرا اتفاق می افتد. در این نوع از روف گاردن ها ساختار اصلی طرح شامل یک خط منحنی چشم گیر است. که می تواند به شکل مسیر، گیاه و یا آب اجرا شود. به این ترتیب چیدمان مبلمان به صورت منحنی در امتداد آن اتفاق می افتد. و در روف گاردن های بزرگ چیدمان های ریز تر می تواند درون هر کاربری انجام شود. یک نمونه بسیار مشخص از این شکل چیدمان مربوط به روف گاردن های ژاپنی است.

چیدمان روف گاردن ژآپنی

گروهی یا خوشه ای  :

آخرین شکل از چیدمان در روف گاردن ، روش گروهی، دسته ای یا خوشه ای است. این شکل از نظم دادن به مبلمان کمتر در مقیاس کوچک انجام می شود. و بیشتر برای کاربریها در روف گاردن های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود هر زمان که به دلیل شرایط موجود مبلمان یا کاربریها به شکل گروهی در چند نقطه بی نظم از بام چیدمان شوند، الگوی چیدمان گروهی است. به طور مثال وجود داکت هوا، موتور برق یا سایر تاسیسات ممکن است چند بخش از فضای بام را غیر قابل استفاده کند. و به ناچار کاربریهای هماهنگ هر کدام در یک بخش از بام اجرا شوند. مانند محدوده نشیمن، محدوده سبزیکاری و فضای بازی و ورزش. که ارتباط آنها با هم بدون ساختار است. در این شرایط چیدمان روف گاردن به صورت گروهی یا خوشه است.

چیدمان روف گاردن

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “چیدمان روف گاردن

    • خانم مهندس نصرتی راد :

      با سلام.
      شرکت اسپینگر توانایی اجرای صفر تا صد پروژه روف گاردن را دارد. با این وجود در صورت درخواست کارفرما بخش چیدمان می تواند به صورت مستقل انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟