دکوراسیون تراس سبز

اگر می‌خواهید بهشت کوچکی در خانه بسازید؛ و با دکوراسیون تراس سبز آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله شما را با ایده‎هایی برای زیباتر کردن تراس، آشنا می‌کنیم.

با افزایش روزافزون زندگی آپارتمان‌نشيني، ارتباط با طبیعت کم‌رنگ‌تر شده است. در چنین شرایطی طراحی دکوراسیون تراس سبز یکی از روش‌های عالی برای داشتن فضای باز سبز است. با دکوراسیون تراس گاردن می‌توانید این فضا را به یک باغ کوچک خصوصی تبدیل کنید؛ با این مقاله همراه ما باشید تا در مورد دکوراسیون تراس سبز و روش‌های زیباتر کردن آن آشنا شویم.

دکوراسیون تراس سبز

دکوراسیون تراس سبز و تزیین آن

داشتنِ فضای سرسبز در خانه‌هایی که از داشتنِ حیاط محروم هستند، یک ایده بسیار خلاقانه است. در محیط آپارتمان و یا خانه شخصی، ممکن است فضایی مانند «تراس» داشته باشید. آیا به صورت بهینه و خلاقانه از این محیط استفاده می‌کنید؟

اگر جواب شما به این سوال «بله» است، به شما تبریک می‌گوییم؛ ولی اگر از این فضا استفاده نمی‌کنید؛ باید بگوییم که با روش‌های بسیار ساده می‌توانید تراس خود را به باغ شخصی سرسبز تبدیل کنید.

خیلی از افراد، «تراس» و «بالکن» را یکی می‌دانند؛ و آن‌ها را به جای هم به کار می‌برند. یادتان باشد که کلمه «تراس» و «بالکن» دو اصطلاح متفاوت هستند. در ابتدای این مقاله، تعریفی از تراس شرح داده شده است.

تراس گاردن

تراس چیست؟

برخی از خانه‌های شخصی و حتی آپارتمان‌ها، محیط کوچکی به نام «تراس» دارند. شاید شبیه ترین فضا در ساختمان های قدیمی ایرانی به تراس، ایوان ها باشند. تراس فضایی باز روی زمین به صورتی سکویی وسیع است.  که روی پشت بام یا قسمتی از زمینِ خانه ساخته می‌شود. معمولا تراس‌ها، سقفِ باز دارند. و از کنار‌ه‌ها با نرده و یا دیوار پوشانده شده‌اند.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که تفاوت تراس و بالکن چیست؟ مهم‌ترین تفاوت بالکن و تراس در این است که بالکن در فضایی بیرون از دیواره‌های اصلی ساختمان ساخته می‌شود. فضایی بیرون زده است که معمولا در هر طبقه وجود دارد؛ ولی تراس روی سقف یک خانه و یا روی زمین ساخته می شود. در حالت کلی برای ساخت بالکن نیازی به تکیه‌گاهی مانند زمین نیست. ولی در ساخت تراس باید یک سطح صاف، یا یک تکیه‌گاه وجود داشته باشد. ‎‎‎

دکوراسیون تراس سبز

تراس سبز چیست؟

یکی از روش‌های طراحی تراس ساختمان، «تراس سبز» نام دارد. معمولا تراس‌ها فضاهای دوست داشتنی هستند که اعضای خانواده می‌توانند بدون خارج شدن از محیط خانه، هوای آزاد را تنفس کرده و در آن جا استراحت کنند.

در تراس سبز، انواع گل‌ها و درختان تزیینی استفاده می‌شود. که در آن محیط میزان اکسیژن نیز افزایش می یابد. در دوران قرنطینه طراحی دکوراسیون تراس سبز نیز اهمیت زیادی یافته است. و بسیاری از افراد می‌توانند محیط تراس را به یک باغچه کوچک تبدیل کنند. در ادامه این مقاله شما را با انواع دکوراسیون تراس سبز که نامِ دیگر آن، دکوراسیون تراس گاردن است، آشنا می‌کنیم.

برای آشنایی بیشتر با تراس سبز می توانید مقاله “تراس سبز چیست؟” را مطالعه نمایید.

طراحی تراس گاردن

مراحل اولیه برای پیاده‌سازی دکوراسیون تراس سبز

برای شروع طراحی دکوراسیون تراس سبز بهتر است دو مرحله زیر را در نظر گرفته شود.

بررسی آب و هوا و اقلیم

اولین قدم برای طراحی دکوراسیون تراس سبز، بررسی آب و هوای منطقه‌ای است، که در آن سکونت دارید. همانطور که می‌دانید هر گیاه و درخت، نسبت به برخی محیط‌ها سازگاری بیشتری دارند. و در آن شرایط رشد بهتری خواهند داشت.

هنگام انتخاب درخت و گل برای تراس، ابتدا در مورد گیاهانی که نسبت به آب و هوای منطقه شما سازگارترند، تحقیق کنید. میزان سایه و نور خورشید هم در نگه داشتن گیاهان تاثیر زیادی دارند. برای خرید گل و گیاه تراس، در مورد میزان آب و نوری که باید به آن‌ها برسد، سوال بپرسید. در واقع خرید گل و گیاه برای تراس کاری بسیار تخصصی است؛ و بهتر است با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

مشورت با تیم حرفه‌ای در این زمینه

اگر در زمینه طراحی و انتخاب گل و گیاه آشنایی ندارید، می‌توانید برای دکوراسیون تراس سبز از تیم حرفه‌ای کمک بگیرید. این کمک گرفتن می تواند تنها در حد یک مشاوره باشد. ولی اگر تصمیم دارید طراحی دکوراسیون تراس سبز را به تیم حرفه‌ای بسپارید، بهتر است با مراحل کار آنها آشنا شوید.

تیم حرفه‌ای در این زمینه، ابتدا شرایط تراس شما را بررسی می‌کنند. سپس با توجه به آن، طراحی را انجام می‌دهند. انتخاب گیاهان و مبلمان مناسب برای محیط شما، بر عهده این تیم خواهد بود.

بالکن سبز چیست ؟
مطالعه این مقاله

ایده‌های دکوراسیون تراس سبز

اگر قصد طراحی تراس سبز را دارید، با ادامه این مقاله همراه ما باشید. در ادامه ایده‌هایی برای تزیین و زیباتر کردن تراس را به شما ارائه خواهیم داد.

۱٫ تزیین تراس با مبلمان

قرار دادن مبلمان راحتی و زیبا در تراس، باعث افزایش جذابیت و راحتی اعضای خانواده می‎شود. اگر می‌خواهید مبلمانی که در تراس قرار می‌دهید دوام بیشتری داشته باشند، باید مبلمانِ مقاوم در برابر آب و اشعه ی ماورا بنفش را تهیه کنید. معمولا مبلمان ظریف و کوچک کاربرد بهتری در تراس دارند. و بهتر است تم مبلمان با طراحی کلی یکی باشد.

دکوراسیون تراس سبز

۲٫ طراحی دکوراسیون تراس سبز با دیوار یا زمین  سبز

اگر تصاویر ترند در زمینه تراس سبز را مشاهده کنید، با زمین یا دیوار سبز روبرو خواهید شد. شما هم برای زیباتر کردن تراس خود می‌توانید از دیزاین دیوار سبز استفاده کنید. و یا سطح تراس را با پوشش های گیاهی طبیعی و مصنوعی بپوشانید.

۳٫ تزیین تراس با گیاه و انواع فلاورباکس

تراس زیبا که اکسیژن زیادی هم داشته باشد، نیازمند استفاده از انواع گیاه، گلدان و درختچه دارد. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، انتخاب گل و گیاه مناسب با شرایط آب و هوایی، نیازمند شناخت در این زمینه است. برای کاشت این گیاهان از انواع فلاورباکسهای زمینی، دیواری و آویز می توان استفاده کرد. کاربرد فلاورباکس و گلدان یکی از بهترین روش ها برای اضافه کردن گیاهان به تراس سبز است.

برای آشنایی بیشتر با فلاورباکس می توانید مقالهمعرفی انواع فلاورباکسرا مطالعه نمایید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

۴٫ تزیین تراس با کفپوش

انتخاب سبک دکوراسیون طراحی تراس به شما بستگی دارد. اما انواع کفپوش می تواند جذابیت خاصی به دکوراسیون تراس سبز بدهد. استفاده از کفپوش چوبی محیط تراس گاردن را گرمتر می کند. در حالیکه انواع کف پوش های سنگی و سرامیکی فضای تراس را سردتر خواهند کرد. با این وجود کف پوش مناسب اثر زیادی بر کامل کردن فضای تراس گاردن دارد.

۵٫ زیباتر کردن دکوراسیون تراس گاردن با نورپردازی

یکی دیگر از روش‌های زیباتر کردن تراس، به کارگیری نورپردازی خاص در آن است. با رسیدن شب و روشن شدن تراس، فضایی بسیار دلچسب ایجاد خواهد شد. به این منظور می‌توانید از چراغ‌های نواری، شمع، چراغ‌های کوچک و فانوس استفاده کنید.

۶٫ استفاده از پارچه‌های و پتوهای خاص

دکوراسیون تراس گاردن می‌تواند با پارچه‌های خاص و پتوهای رنگارنگ دیزاین شود. استفاده از این پارچه‌های رنگارنگ، سبک شاد و خاصی را در تراس ایجاد خواهد کرد.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

۷٫ تزیین تراس با میز و صندلی غذاخوری

اگر اندازه تراس شما بزرگ است، می‌توانید از انواع میز و صندلی غذاخوری نیز کمک بگیرید. داشتن فضایی مناسب برای صرف نوشیدنی و غذا به کاربرد بیشتر تراس کمک زیادی می کند. حتی می توان از انواع میز و صندلی متحرک در طراحی این فضا استفاده کرد.

۸٫ تاب، پرده، آبنما

از گزینه‌های دیگر برای تزیین تراس، قرار دادن آبنما و تاب، استفاده از پرده‌های متنوع و آتشدان است.‎

در این مقاله با مفهوم تراس و تراس سبز آشنا شدیم، همچنین ایده‌های متنوع برای طراحی دکوراسیون را مرور کردیم. ممنون که تا آخر این مقاله همراه ما بودید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “دکوراسیون تراس سبز

  1. کامران مولوی :

    سلام روز خوش برای ساخت تراس سبز کار رو میخواستم به شما بسپارم. سوالم اینکه الاچیق باربیکیو و میز صندلی هم میخوام داشته باشم خودتون این محصولات رو دارید ؟

    • آقای مهندس حسنی :

      با سلام. محصولات تخصصی شرکت اسپینگر شامل لایه های عایق بندی تخصصی روف گاردن است. سایر محصولات با نظر کارفرما از سایر همکاران تهیه می شود. با این وجود کل پروژه به صورت صفر تا صد به وسیله مجریان شرکت اسپینگر اجرا می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟