طراحی تراس گاردن ژاپنی

فضای تراس و بالکن یکی از بهترین بخش های آپارتمان برای نگهداری گیاهان است. بالکن و تراس به عنوان فضایی برای ارتباط با هوای آزاد مورد استفاده قرار می گیرد. و حتی بعضی از میان وعده ها در آن صرف می شود. به همین دلیل می تواند مانند فضای سبزی خصوصی در آپارتمان به کار رود. که شبیه به حیاط یا پاسیو کوچک باشد. با این نوع طراحی می توان انواع گونه های گیاهی و حتی سایر مبلمان فضای سبز را در آن استفاده نمود. و از سبک های مختلف نیز برای طراحی آن استفاده کرد. تراس گاردن ژاپنی یکی از پر طرفدارترین سبک های تراس گاردن است. که به دلیل طراحی مینیمال و خاص گزینه بسیار مناسبی برای فضای محدود بالکن می تواند باشد. در این مقاله به آشنایی با تراس گاردن ژاپنی پرداخته ایم.

طراحی تراس گاردن ژاپنی

اهمیت تراس گاردن در ساختمان

ارتباط با طبیعت یکی از نیازهای اساسی مردم شهر نشین است. تراکم ساخت و ساز شهری و قرنطینه ناشی از COVID-19 در سالهای اخیر این رابطه را به حداقل رساند. به همین دلیل از تمامی فضاهای موجود در ساختمان برای ایجاد فضای سبز استفاده می شود. این فضاها شامل حیاط، پاسیو، تراس و بالکن، محیط داخلی آپارتمان و بام هستند. که در این میان تراس و بام اهمیت بسیار زیادی دارند. این دو فضا بخشی از تمامی ساختمان ها و عموما فاقد کاربری هستند. به نوعی بخشی از فضای مشاع ساختمان محاسبه می شوند. که می توان از آنها برای برنامه ریزی کاربریهای مفید دیگر مانند فضای سبز استفاده کرد.

از طرف دیگر فضای بالکن در شهرسازی ایران هنور تعریف مناسبی ندارد. و جایی میان فضای خصوصی و عمومی باقی مانده است. به طوریکه بعضی از مردم به دلیل اشراف از آن هیچ استفاده ای نمی کنند. یا کاربردی شبیه به انباری و حیاط خلوت دارد. در سالهای اخیر اهمیت تراس و بالکن به عنوان بخشی از فرهنگ شهر نشینی و نمای شهری اهمیت پیدا کرده است. که باعث توجه بیشتر به زیبایی بالکن و استفاده از گیاهان در آن شده است. ایجاد تراس به باغی کوچک علاوه بر زیبایی ساختمان، فضای آن را به محیطی موثر در خانه تبدیل می کند. و می تواند به عنوان مکانی برای آرامش و ارتباط با طبیعت در نظر گرفته شود.

برای آشنایی بیشتر با تراس گاردن می توانید مقالهتراس سبزرا مطالعه نمایید.

ساخت و اجرای تراس گاردن

باغ ژاپنی

باغ ژاپنی Japanese Garden یکی از مهمترین سبک های باغسازی شرق است. این نوع باغسازی با توجه به طبیعت و نمادگرایی فلسفی در فرهنگ ژاپنی طراحی می شود. که در حالت مینیمال تبدیل به باغ هایی با عنوان «باغ زِن» می گردد. طراحی باغ ژاپنی به عنوان یک سبک شناخته شده در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. به خصوص در محوطه های طراحی شده و روف گاردن نیز کاربرد زیادی دارد. اما می توان گفت سبک ژاپنی یکی از بهترین الگوهای طراحی برای فضاهای محدود مانند بالکن و تراس می تواند باشد.

در این سبک طراحی منظر الگوی کوچک شده و فشرده ای از طبیعت است. به همین دلیل باغ ژاپنی اصولا طرحی فشرده و کوچک دارد. که در آن جزئیات زیادی با دقت گنجانده شده است. انتخاب گیاهان از گونه های برگ ریز و کوچک است. که به صورت مجسمه وار مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر آن ترکیب صخره، سنگ و شن نیز در آن به صورت نمادین است. از آنجا که باغ زِن الگویی بسیار مینیمال از طراحی باغ است؛ در فضای کم به راحتی قابل اجراست. به همین دلیل قابلیت بالایی برای طراحی تراس گاردن ژاپنی وجود دارد. که با شناخت عناصر و اجزای آن می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

برای آشنایی بیشتر با باغ ژاپنی می توانید مقالهطراحی روف گاردن ژاپنیرا مطالعه نمایید.

روف گاردن ژاپنی

عناصر تراس گاردن ژاپنی

اجزای اصلی در تراس گاردن ژاپنی همان بخش های معرفی شده در طراحی روف گاردن ژاپنی است. به غیر از دورنمای زیبایی شناسانه در باغهای ژاپنی و طراحی برای تغییر رنگ منظر در فصل های مختلف، تقریبا تمامی عناصر باغ ژاپنی در طراحی روف گاردن و تراس گاردن ژاپنی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع سنگ، عناصر آبی، گیاهان و مبلمان ژاپنی مهمترین بخش در این ترکیب هستند.

سنگ، صخره، ریگ

یکی از مهمترین اجزا در باغ ژاپنی انواع سنگ است. سنگ ها به صورت تخت سنگ، صخره های نامنظم، سنگ های گرد و یا قلوه سنگ ها به کار برده می شوند. هر کدام از این سنگ ها معنای مخصوص به خود را دارند. و در ترکیب های مختلف باغ ژاپنی به شکل منحصر به فردی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال صخره ها به صورت مستقل در خاک چیده می شوند. تخته سنگ ها و سنگ های کوچکتر به عنوان تکیه گاه و بستر کشت گیاهان خاص و خزه ها به کار می روند. و قلوه سنگ ها و ریگ برای ساخت باغ زِن مورد استفاده قرار می گیرند. با این وجود در تمامی باغهای ژاپنی نوعی از سنگ وجود دارد.

مهمترین نکته در کاربرد سنگ برای تراس گاردن ژاپنی توجه به امنیت سازه است. این امنیت از نظر وزن و تثبیت باید مورد تایید باشد. در قدم اول باید سازه قدرت تحمل وزن نقطه ای سنگ را داشته باشد. و در محل مناسب جاگذاری صورت گیرد. برای دومین قدم باید قطعات سنگ، قلوه سنگ ها و ریگ با ابزار و صفحات جدا کننده مناسب به خوبی در کف تراس تثبیت شوند. تا در اثر باد و یا حرکت در تراس جابجا نشده و یا ریزش نکنند.

تراس گاردن ژاپنی

آب

آب نقش مهمی در فرهنگ ژاپنی دارد. که به صورت آبشار، جوی و برکه در باغ ژاپنی طراحی می شود. تراس گاردن فضای مناسبی برای این موارد را ندارد. با این وجود حوض های کوچک شبیه به آبگیر و یا آب نماهای کوچک از بامبو می توانند جایگزین خوبی برای آنها باشد. این نوع از آب نما ضمن ایجاد تنوع در طراحی، به تراس گاردن سر زندگی می دهد. و فضای باغ را تکمیل می کند. علاوه بر آن وجود آبنما به میزان رطوبت محیط هم کمک زیادی خواهد کرد. که برای گیاهان و کاربری ساکنان نیز مناسب تر خواهد بود.

آموزش ساخت دیوار سبز با پالت
مطالعه این مقاله

تراس گاردن ژاپنی

گیاه

گیاهان تراس گاردن ژاپنی بیشتر از گونه های برگ ریز، با اندازه کوچک و یا هرس شده هستند. معمولا گونه های درختی خاص مانند افرا، انجیلی، جونیپروس، آزالیا، به ژاپنی، بامبو و گیاهانی از این دست مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر به صورت گلدانی کشت و نگهداری شده اند. گونه های علفی و چمن ها در طراحی کاشت ژاپنی کاربردی ندارند. و تنها از انواع خزه به عنوان بخش سبز کف پوش استفاده می شود.

کاربرد گیاهان در بسیاری موارد به صورت نمادین و بر اساس الگوی فکر فلسفی است. به همین دلیل استفاده تک کاشت از گیاه در تراس گاردن ژاپنی بسیار رایج است. در صورت بیشتر شدن تعداد عموما تعداد گیاهان عدد فرد است. و انتخاب گونه ها به صورت متعادل از نظر اندازه، بافت و رنگ انتخاب می شوند. در این موارد حداقل یکی از گونه ها دارای شکوفه یا خزان رنگی است.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

مبلمان ژاپنی

مبلمان در تراس گاردن ژاپنی می تواند شامل کف پوش چوبی، کوسن های مخصوص نشیمن، میزهای کوچک چای و فانوس های سنتی مانند پاگودا باشد. در طراحی تراس گاردن ژاپنی مبلمان طیف وسیعی دارد. از آنجا که این فضای حد واسطی بین فضای داخلی و خارجی خانه است، مبلمان می تواند با توجه به فصل و نوع کاربری نیز تغییر کند.

در انتخاب مبلمان در تراس گاردن باید به مقاومت آن در برابر شرایط محیطی توجه کرد. ضمن آنکه رنگ، بافت و تعداد این مبلمان بر فضای تراس گاردن غالب نباشد. بلکه به عنوان جزئی تکمیل کننده در نظر گرفته شود؛ که به پیوستگی باغ کمک کند.

روف گاردن ژاپنی

مزایای تراس گاردن ژاپنی چیست؟

قابلیت اجرا در سطح کم

می توان گفت مهمترین مزیت تراس گاردن ژاپنی کوچک بودن این سبک طراحی است. سایر سبک های طراحی بیشتر از سطوح چمن، درختان و درختچه های بزرگ استفاده می کنند. در حالیکه هدف از ساخت باغ ژاپنی خلق نمونه ای کوچک و فشرده از طبیعت است. این فلسفه در ترکیب با تفکر مینیمال باعث می شود تا به توان در کوچک ترین فضا نیز باغ ژاپنی را به صورت باغی کامل طراحی و اجرا کرد.

اجرای آسان

تراس گاردن ژاپنی تنها از طریق چیدمان قابلیت اجرا دارد. در نتیجه می توانید خودتان اجزای آن را از بازار تهیه کرده، و باغ را در تراس خود چیدمان کنید. گیاهان به راحتی در فلاورباکس کشت می شوند. سطح آنها با انواع خزه یا قلوه سنگ می تواند پوشانده شود. برای کف نیز پنل های آماده ترموود و وودپلاست قابل استفاده هستند. اجرای آسان و عدم نیاز به متخصص باعث می شود، تا در یک روز به توانید تراس گاردن ژاپنی خود را اجرا کنید.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

وزن کم

تعیین محدوده وزن برای تراس گاردن موضوعی نسبی است. با این وجود تراس گاردن ژاپنی با طراحی مناسب قابلیت اجرا با وزن کم را دارد. استفاده از آب نمای کامپوزیت با طرح سنگ، گیاهان بونسای با سایز کوچک، شن و قلوه سنگ به جای صخره می تواند به راحتی فضایی با وزن کم بوجود بیاورد. ضمن آنکه باید توجه کرد طراحی مینیمال تراس گاردن ژاپنی به کم کردن همین اجزا نیز می تواند کمک کند.

مینیمال

بسیار از سبک های طراحی باغ به صورت مینیمال قابلیت اجرا ندارند. به طور مثال باغ انگلیسی و یا حتی باغ ایرانی بسیار سخت به شکل مینیمال قابل طراحی هستند. در حالیکه باغ فرانسوی به دلیل نزدیکی اصول طراحی با باغ های مدرن، هماهنگی بیشتری با باغهای مدرن و مینیمال داشته اند. اما در این بین باغ ژاپنی را می توان به عنوان مینیمال ترین سبک سنتی طراحی باغ شناخت. که از گذشته بسیاری از نمونه های مهم آن به شکل مینیمال طراحی شده اند. در نتیجه برای طراحی تراس گاردن ژاپنی نیاز به مینیمال کردن طراحی وجود ندارد. زیرا ذات خود سبک ژاپنی دارای این مفهوم است.

هزینه کم

مانند موضوع وزن، هزینه اجرای باغ نیز موضوعی نسبی است. اگرچه بین متریال مورد نیاز، سطح و روش اجرا با هزینه رابطه ای مستقیم وجود دارد. طراحی ژاپنی در عین مینمیال بود در صورت استفاده از سنگ و گیاهان خاص می تواند بسیار پرهزینه تمام شود. و با انتخاب گیاهان ساده و بدون هرس در ترکیب با سنگ و قلوه رودخانه ای می تواند هزینه کمی داشته باشد. اما این باغ به دلیل قدرت بالا در انتخاب متریال قابلیت اجرا با هزینه کم را نیز خواهد داشت.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

6 نظر برای مقاله “تراس گاردن ژاپنی

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. بله. گروه اسپینگر تمامی خدمات مربوط به طراحی و اجرای روف گاردن، بالکن و تراس سبز را در برنامه کار دارد.
   برای اطلاعات بیشتر با همکاران ما تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. خیر
   سختی نگهداری گیاهان در بالکن مانند نگهداری آنها در حیاط و باغچه است. که با یکسری نکات به آسانی قابل اجراست.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   در تراس گاردن ژآپنی غیر از طراحی تخصصی، بیشترین هزینه مربوط به مبلمان و گیاهان خاصی مانند انواع بن سای است.
   با این وجود یک طراح حرفه ای می تواند تراس گاردن ژآپنی با هزینه مقرون به صرفه را طراحی کند. برای راهنمایی و مشاوره بیشتر می توانید از طریق شماره های زیر با همکاران اسپینگر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟