در ساخت بالکن و تراس سبز تهران به چه نکاتی توجه کنیم؟

تهران به عنوان پایتخت ایران یکی از شهرهای پیشرو در زمینه معماری و شهرسازی است. به همین دلیل اکثر روش ها و سیستم های جدید ساختمان سازی بیشتر از هر شهر دیگری در تهران اجرا می شود. و بعد از اینکه به بخشی از زندگی شهری ساکنان تهران تبدیل شدند؛ وارد فرهنگ سایر شهرهای ایران می شوند. به همین دلیل بیشترین پروژه های مربوط به روف گاردن، دیوار سبز، بام سبز، بالکن و تراس سبز در تهران وجود دارد. تراس و بالکن تقریبا یک بخش ثابت در زندگی آپارتمان نشینی است. اما برای داشتن یک تراس سبز مناسب در تهران به چه نکاتی باید توجه کرد. در این مقاله به بررسی نکات اصلی در ساخت بالکن و تراس سبز تهران می پردازیم.

برای آشنایی بیشتر با تراس سبز می توانید مقالهتفاوت تراس، بالکن و پاسیورا مطالعه نمایید.

تراس سبز تهران

بررسی ایمنی تراس سبز

نکته اول که در ساخت بالکن و تراس سبز تهران باید به آن توجه کرد، ایمنی تراس است. تراس و بالکن در تهران معمولا کاربرد خاصی ندارد. و در الگوی شهرنشینی جدید از انباری تبدیل به فضایی بی مصرف شده است. که حداکثر برای کباب زدن یا نگهداری بعضی وسایل از آن استفاده می شود. اما برای استفاده درست از تراس باید نوع کاربری آن در طراحی لحاظ شود. مهمترین نکات در ایمنی تراس سبز موارد زیر هستند.

  • مقاومت وزنی

برای استفاده از تهران به عنوان فضای باز باید سازه آن تحمل بار وزنی کاربر، مبلمان، خاک و گیاه را متناسب با سطح داشته باشد. تراس و بالکن عموما به صورت سبک طراحی می شوند. با این وجود اگر میزان تحمل بار خاک و گیاه برای آ« محاسبه نشده باشد، قراردادن گلدان های بزرگ و گیاه در آن می تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین حتما در این خصوص از سازنده ساختمان اطلاعات لازم را کسب کنید.

  • ایزولاسیون کف و دیواره

تهران به طور کلی دارای آب و هوای خشک است. به همین دلیل ایزولاسیون تنها در حد نیاز برای ساختمان اجرا می شود. اگر قصد شما طراحی بالکن و تراس سبز تهران باشد، ممکن است نیاز به ایزولاسیون تکمیلی داشته باشید. ایزولاسیون تکمیلی بیشتر می تواند مربوط به درزگیری کف، گوشه ها و دیوار باشد. در تراس سبز آبیاری، غبار پاشی و حتی رطوبت ناشی از گیاهان می تواند به دیوار آسیب برساند.

  • حفاظ و نرده جان پناه

نکته آخر برای حفظ امنیت توجه به نرده، حفاظ و مقاومت آنها برای تحمل بار فلاورباکس و گیاه است. در صورتیکه حفاظ شما مقاومت کافی برای وزن فلاورباکس را ندارد. به هیچ وجه از آن استفاده نکنید. تهران از نظر ساختمانی شهری متراکم و پر جمعیت است. در نتیجه علاوه بر ایمنی خود باید ایمنی سایرین نیز مد نظر قرار گیرد.

برای آشنایی بیشتر با بالکن و تراس سبز می توانید مقالهنکات مهم در طراحی بام سبز و تراس سبزرا مطالعه نمایید.

تراس سبز تهران

بررسی جهت تراس/ بالکن و ویژگی های آن

طراحی بالکن و تراس سبز تهران بسیار می تواند تحت تاثیر جهت آن باشد. تراس ها و بالکن های جنوبی دارای آفتاب زیاد هستند. گرمتر بوده، رطوبت در آنها کمتر است. این تراس ها برای پرورش گیاهان گلدار، آفتاب دوست و مواردی مانند سبزیجات بسیار مناسب هستند. ضمن آنکه تراس های پرنور و گرم تر در ساعات روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر تراس جنوبی، تراس های غربی نیز در درجه دوم اهمیت قرار دارند.

اما تراس های شمالی و شرقی دارای نور کمتر، سایه و رطوبت بیشتر بوده و سردترند. این تراس ها برای طراحی با انواع سوزنی برگ، گیاهان مقاوم به سرما و سایه دوست مناسب هستند. به طور مثال اگر آپارتمان شما دارای دو تراس در دو جهت مختلف ساختمان باشد؛ اولویت طراحی بالکن و تراس سبز  تهران به ترتیب جنوب، شرق، شمال و نهایت غرب خواهد بود. اگرچه در تهران علاوه بر جهت، سایه اندازی آپارتمان ها و برج های مجاور نیز می تواند بر این انتخاب موثر باشد.

تراس سبز تهران

ملزومات نمای ساختمان و مشاعات

قوانین شهرداری در خصوص بالکن و تراس سبز تهران ضوابط مدون و مشخصی مانند روف گاردن ندارد. با این وجود باید بعضی از نکات باید مورد توجه قرار بگیرد. مورد اول در خصوص تراس و بالکن در نمای ساختمان است. بعضی از انواع بالکن و تراس ها در نمای ساختمان به عنوان بخشی از طراحی نما دارای طراحی ثابت، کشت گیاه مشخص و یا مبلمان دیگری هستند. در این شرایط تغییر در شکل تراس و بالکن یا تغییر گیاهان می تواند نمای کلی بنا را به هم بریزد. به همین دلیل هر نوع تغییر در بالکن و نمای موجود در تراس ساختمان باید با هماهنگی، تایید و نظارت مدیریت ساختمان انجام شود.

در کنار آن هر گونه ساخت و ساز در بالکن و تراس که به واحد های بالایی یا پایینی برساند؛ به عنوان ورود یا آسیب به مشاع غیر قابل پیگیری است. به طور مثال نصب میله، رشد گیاهان رونده به بالا یا پایین، نشت آب، جاری شدن آب زهکشی آبیاری به طبقات پایین و مواردی مثل این در ساخت بالکن و تراس سبز تهران حتما باید مد نظر قرار گیرد.

تفاوت تراس و بالکن و پاسیو
مطالعه این مقاله

 

طراحی اصولی

در ساخت تراس سبز طراحی خیلی مورد نوجه قرار نمی گیرد؛ و معمولا برای چیدمان از مشاور استفاده می شود. اما در بالکن و تراس سبز تهران به دلیل محدودیت فضا طراحی می تواند اثر زیادی در استفاده بهینه از بالکن و تراس داشته باشد. استفاده از انواع دیوار سبز، فلاورباکس آویز، انواع میز، صندلی یا سایبان تاشو که در فضای محدود نصب می شوند، می تواند فضای تراس سبز را به شکل خوبی تبدیل به فضای فعال کند. بنابراین طراحی اصولی نباید در تراس سبز تهران نادیده گرفته شود.

تراس و بالکن سبز

برنامه ریزی برای اثرات اقلیمی

مدیریت اثرات اقلیمی بد

آب و هوای تهران دارای بعضی از عوارض اقلیمی است. که در هر بخش از تهران به شکل فصلی یا ثابت وجود دارد. و در ساخت بالکن و تراس سبز تهران باید به آنها توجه شود. برنامه ریزی و مدیریت برای این عوارض اقلیمی می تواند ضمن قابل استفاده کردن تراس سبز، از آسیب رسیدن به آن نیز جلوگیری کند.

به طور مثال در سمت غرب تهران، بادهای تند غرب و شمال غرب در اواخر پاییز و زمستان وجود دارند. در نتیجه لایه بیرونی گیاهان بالکن و تراس های غربی، به خصوص در سمت غرب تهران باید از گونه های مقاوم به باد باشند. به همین ترتیب بادهای گرم و شور تابستانه در جنوب تهران باید با استفاده از گیاهان مقاوم به گرد و غبار و گرما مدیریت شوند. اگرچه تعداد گیاهان در تراس و بالکن بسیار محدود است اما توجه به این نکات کمک می کند تا به جای استفاده از گیاهان رایج و آسیب پذیر، از گونه های مقاوم و با دوام استفاده کنیم.

در نهایت نیز یکی از عوامل اقلیمی زمستانه در بالکن و تراس سبز تهران، سرمای هوای ناشی از وارونگی دماست. که می تواند به گیاهان آسیب برساند. و ممکن است نیاز باشد تا با آبیاری یا پوشاندن گیاهان از آنها محافظت کنید.

طراحی تراس سبز

مدیریت اثرات اقلیمی خوب

علاوه بر اثرات بد اقلیمی، آب و هوای تهران دارای یکسری ویژگی های مثبت نیز هست. که می توان با طراحی صحیح بالکن و تراس سبز تهران آنها را تشدید کرد. به طور مثال یکی از آنها جریان هوای شمال به جنوب رود دره های تهران است. که ساختمان هایی مجاور رود دره ها با آگاهی از این نکته می توانند از جریان طبیعی نسیم استفاده کنند. برای این منظور گیاهان بلند و بادگیر در مسیر جریان هوا کشت نمی شود. و یا گیاهان معطر می توانند در مسیر ورود نسیم قرار بگیرند.

علاوه بر آن در محدوده شمال تهران، به خصوص حاشیه پارک ها و باغهای قدیمی تهران تنوع بالایی از پرندگان وجود دارند. با طراحی فضایی برای غذا دادن به پرندگان و یا استفاده از گونه های جاذب پرندگان مانند زیتون در بالمت و تراس سبز تهران می توان از حضور آنها نیز استفاده کرد.

تراس سبز تهران

استفاده از متخصصان طراحی فضای سبز

به عنوان نکته پایانی در طراحی و ساخت بالکن و تراس سبز تهران، باید به استفاده از متخصصان طراحی فضای سبز اشاره کنیم. تهران به عنوان پایتخت، دارای تعداد بالایی از متخصصان در هر زمینه است. که تجربه های متعددی در طراحی، ساخت و نگهداری فضای سبز داشته اند. و اطلاعات مفیدی از شرایط اقلیمی و امکانات هر یک از محله های تهران دارند. استفاده از مشاوره این متخصصان سریع ترین راه برای داشتن یک بالکن سبز یا تراس سبز عالی می تواند باشد.

طراحی و ساخت تراس سبز

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟