تراس گاردن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اگر خواستار ایجاد محیطی دلنشین و سرسبز در منزل آپارتمانی خود هستید؛ یکی از گزینه‌های پیش روی شما، تراس گاردن است. تراس گاردن نوعی طراحی تراس است، که برای زیبایی هر چه بیشتر و تجربه حس سرسبزی كاربرد دارد. با این مقاله از اسپینگر همراه شوید تا با این فضا آشنا شویم و اطلاعاتی را در مورد طراحی آن به دست آوریم.

ساخت تراس گاردن

تراس گاردن چیست ؟

تراس گاردن (Terrace Garden) از دو کلمه تراس و گاردن تشکیل شده که ترجمه آن «باغ تراس» است. تبدیل کردن تراس به ماهیتی سرسبز را، «تراس گاردن» می‌گویند؛ در زبان ساده، یعنی شما با استفاده از گل و گیاه و دیگر آیتم‌های تزیینی، می‌توانید تراس خود را به باغ تبدیل کنید. این نوع طراحی، قابلیت اجرا در تراس‌های نسبتاً بزرگ و آپارتمانی را دارد. و از پر کاربردترین انواع فضای سبز مدرن محسوب می شود.

شاید بهتر باشد قبل از پرداختن به ایده‌هایی برای طراحی تراس گاردن، تعریف ساده‌ای برای تراس ارائه دهیم. اگر شما هم جزو کسانی هستید که کلمه تراس را با بالکن اشتباه می‌گیرید، باید گفت که تراس عضوی از ساختمان مسکونی است؛ و معمولاً بالای سقف اتاق و یا سالن پذیرایی ساخته می‌شود. در معماری ایرانی به این فضا بهار خواب نیز گفته می‌شود.

در فرهنگ شهرنشینی متراکم امروزی بهارخواب‌ها رفته رفته تبدیل به انباری می‌شوند. و فقط وسایل اضافی را در خود جا می‌دهند. شما با تغییرات کوچک می‌توانید این تراس را به محیطی سرسبز و دلنشین تبدیل کنید؛ خودتان را به میل کردن یک عصرانه خوشمزه و چای در فضای پر از اکسیژن و گل و گیاه دعوت کنید.

برای آشنایی بیشتر با تراس سبز می توانید مقالهتفاوت تراس، بالکن و پاسیورا مطالعه نمایید.

طراحی تراس سبز

ایده هایی برای زیباتر کردن تراس گاردن

طراحی فضا و انتخاب آیتم‌های مناسب به اندازه و محیط تراس شما بستگی دارد. به طور مثال اگر نگران بارندگی هستید، می‌توانید قسمتی از تراس را با شیشه بپوشانید. حتی می‌توانید تراس شیشه‌ای را ایجاد کنید که پنجره‌هایش قابلیت باز شدن داشته باشند. در این صورت گیاهان و وسایل تراس، از گرد و غبار، بارندگی و … در امان خواهند ماند.

فلاورباکس‌ها و انواع گل و گیاهان رونده بخش سبز تراس را  تشکیل می دهند. همچنین استفاده از نورپردازی مناسب نیز محیط تراس شما را جذاب‌تر می‌کند. استفاده از فرش، موکت، مبلمان و دیگر آیتم‌های کاربردی و تزیینی هم ایده جذابی برای طراحی تراس سبز خواهد بود.

آلاچیق، آب نما، کفپوش، نرده، چتر فضای باز هم جزو گزینه‌های انتخابی برای زیباتر کردن تراس گاردن هستند. انتخاب آیتم‌ها و گیاهان تراس گاردن به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگرچه در هنگام انتخاب آیتم‌های تزیینی به میزان مقاومت آن‌ها در مقابل نور و بارندگی دقت کنید. مثلا مبلمان انتخابی شما برای تراس، متفاوت‌تر از انتخاب مبلمان برای منزل خواهد بود. تراس گاردن محیطی برای لذت بردن شما و اعضای خانواده‌تان است، بنابراین باید به گونه‌ای طراحی شود که شما حس بهتری داشته باشید. و از هیاهوی زندگی به آن جا پناه ببرید و غرق در لذت شوید.

برای آشنایی بیشتر با ایده های تراس گاردن می توانید مقاله۹ ایده فضای سبز تراسرا مطالعه نمایید.

ساخت و اجرای تراس گاردن

دیوار سبز در تراس

معمولا تراس‌ها سقف ندارند و فقط در دورتادور آن دیوارکشی انجام شده است. یکی از بهترین روشها برای زیباتر کردن دیوارهای تراس، استفاده از دیوار سبز خواهد بود. به این ترتیب جای کمتری از تراس اشغال می‌شود. اپرچه نصب، اجرا و نگهداری دیوار سبز فرآیندی تخصصی است. که اولین قدم آن بررسی آب و هوای منطقه است؛ تا گیاهان مناسب برای دیوار سبز را انتخاب کنید.

گیاهان مناسب تراس

به نظر شما هر گیاهی می‌تواند در محیطی مثل تراس، رشد کند؟ طبیعتا خیر. انتخاب گل و گیاه مناسب برای تراس گاردن، به عوامل زیادی بستگی دارد. مهم‌ترین عامل، آب و هوای محل زندگی شماست. مثلا انتخاب گل و گیاه در مناطق شمالی کشور که مدام در معرض مه و بارندگی قرار دارند، در مقایسه با منطقه جنوبی که هوا بسیار گرم بوده و بارندگی کم است، تفاوت بسیار زیادی خواهد داشت.

گیاهان رونده مناسب بالکن
مطالعه این مقاله

قبل از انتخاب گل و گیاه برای تراس گاردن، حتما در مورد آب و هوا دقت لازم را داشته باشید. از دیگر عواملی که باید در انتخاب گل و گیاه به آن دقت کنید، بارندگی، آلودگی، نور و رطوبت هوا هستند. با توجه به همه این موارد حتما برای انتخاب گیاه از مشاوران فضای سبز و باغبانی کمک بگیرید.

تراس گاردن

نکات طراحی تراس سبز چیست؟

شاید بهتر باشد قبل از طراحی تراس سبز، چند نمونه یا ایده تراس گاردن را در اینترنت مشاهده کنید. و یک طرح پایه انتخاب نمایید. اگر تخصصی در زمینه انتخاب گیاهان و گل مناسب برای تراس ندارید، حتما موقع خرید، از فروشندگان در مورد میزان آبیاری، میزان نور و سایر نیازهای گیاهان سوال کنید.

در انتخاب طراحی این نکته را مد نظر داشته باشید که محیط تراس نه بسیار شلوغ باشد و نه بسیار خلوت. میزان انتخاب گل و گیاه شما باید به حدی باشد که توانایی رسیدگی به آن‌ها را داشته باشید. گیاهان به صورت مداوم نیاز به مراقبت دارند. بنابراین باید بین نوع و تعداد گیاهان با میزان توانایی نگهداری شما، تناسب وجود داشته باشد.

طراحی تراس سبز

بررسی نهایی تراس گاردن

چک کردن تحمل وزن تراس جزو مراحلی است که باید به طور تخصصی، مورد بررسی قرار گیرد. تا ببینید تراس شما تحمل چقدر سنگینی را دارد. بعد از طراحی تراس سبز بهتر است همه چیز را کنترل کنید. مثلا اگر نورپردازی خاصی انجام داده‌اید، از اصولی و بدون خطر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

همچنین چک کردن محکم بودن گلدان‌ها و یا آیتم‌های نصبی، اهمیت زیادی دارد. تا از افتادن ناگهانی آن‌ها پیشگیری شود. اگر از دیوار سبز استفاده کرده‌اید، مرحله آبیاری آن را تست کنید تا هیچگونه نشتی نداشته باشند.

در این مقاله به جواب سوال تراس گاردن چیست رسیدیم و با انواع طراحی و ایده‌های تراس گاردن آشنا شدیم. نظر شما راجع به تراس گاردن چیست؟ آیا تجربه پیاده‌سازی آن را دارید؟ متشکریم که تا آخر این مقاله از اسپینگر همراه بودید.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

5 نظر برای مقاله “تراس گاردن چیست؟

 1. تورانی فرشید :

  سلام روزتون بخیر. تراس شیشه ای چه مزیتی نسبت به تراس معمولی داره؟ در چه شرایطی ساخت اون رو توصیه می کنید؟ چون هزینه و کار بیشتری داره !

  • آقای مهندس عسگری :

   با سلام.
   استفاده از تراس شیشه ای بیشتر برای اقلیم هایی با ویژگی های آب و هوایی بسیار آسیب زننده مفید هستند. مانند مناطقی که دوره های گرمایی و سرمایی خیلی شدید و غیر قابل پیش بینی دارند. و یا مناطق نزدیک به کویر با بادهای شنی و بادهای شور. در غیر این صورت ضرورتی برای اجرای تراس شیشه ای نیست و اجرای آن وابسته به سلیقه است.
   مورد دیگر استفاده از تراس شیشه ای برای پرورش گیاهان مناطق گرمسیری در اقلیم های معتدل یا خشک است. که فضای بسته داخل آن رطوبت مناسب برای این گیاهان را حفظ کرده و مانند یک گلخانه کوچک می تواند عمل کند.

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   هزینه تراس های معمولی و شیشه ای از نظر تمامی مشخصات می توانند یکسان باشند. و انواع شیشه ای تنها هزینه خرید و نصب شیشه مخصوص به آنها اضافه می شود.
   با این وجود می توان طراحی فضای تراس و نصب شیشه را هماهنگ با بودجه مورد نظر انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟