۹ ایده فضای سبز تراس، زیبایی و تجربه آرامش بیشتر

در فهرستِ آرزوهای هر شخصِ عاشق طبیعت، باغی برای استراحت و آرامش وجود دارد. اگرچه خیلی از ما به دلیل کمبود فضا، در شهرها محدود شده‌ایم. و معمولاً از داشتن چنین فضایی محروم هستیم. در چنین شرایطی، داشتن یک تراس شما را به آرزوهایتان خواهد رساند. شما می‌توانید تراس خود را به یک باغ خصوصی تبدیل کنید. با داشتن چنین فضایی، به حفظ دمای خنک در قسمت داخلی و بیرونی خانه نیز کمک خواهید کرد. کمی دانش عملی و تفکر خلاق می‌تواند تراس خود را به فضای دوست داشتنی برای استراحت تبدیل کند. در این مقاله قصد داریم در مورد ایده فضای سبز تراس با شما صحبت کنیم. همراه ما باشید.

ایده فضای سبز تراس

۹ ایده فضای سبز تراس

شاید تصور کنید که هزینه ساخت فضای سبز تراس بسیار زیاد باشد، در حالی که این گونه نیست. شما حتی با ایده‌های بسیار کوچک هم می‌توانید تراس خود را به بهترین وضعیت ممکن، تغییر دهید. و ساعاتی از روز را به محیط سرسبز و زیبای تراس پناه ببرید.

تکنیک‌ها و ابزارهای گوناگونی برای زیباتر و سرسبزتر کردن محیط تراس وجود دارد. شما می‌توانید با انواع گل‌ها و گلدان‌ها، درختچه‌ها، مبلمان، نیمکت‌ها، میز و صندلی‌های کوچک و بزرگ، فانوس‌ها و چراغ‌های LED و خیلی از وسایل دیگر، تراس خود را به باغ کوچک تبدیل کنید. در ادامه به تشریح بیشتر این موضوع می‌پردازیم.

 

۱٫ استفاده از تکنیک زمین سبز

ایده فضای سبز تراس

استفاده از تکنیک زمین سبز، یکی از بهترین انواع ایده فضای سبز تراس است. همانطور که در تصویر بالا می‎بینید، استفاده از زمین سبز، گلدان‌های مختلف و یک صندلی راحتی، تراس را به یک محیط جذاب و دوست داشتنی تبدیل کرده است.

برای ایجاد نمای سبز در کف تراس می توان از کف پوش های سبز (سرامیک، کاشی، رنگ)، چمن مصنوعی و حتی گیاهان پوششی طبیعی استفاده کرد. چمن مصنوعی گزینه خوبی است؛ زیرا نما و بافت خوبی ایجاد می کند. نیاز به نگهداری ندارد. و نصب آن آسان، سبک و سریع است. پوشش گیاهی طبیعی نیاز به تکتنیک های تخصصی تری دارد؛ که شامل ایزولاسیون، خاکریزی، کشت چمن، آبیاری و تثبیت است. چمن های طبیعی در روف گاردن می توانند کاربرد بهتری از تراس سبز داشته باشند.

برای طراحی فضای سبز تراس اولین قدم بررسی مقاومت میزان بار تراس است. که چقدر تحمل سنگینی گلدان‌ها، مبلمان و درختچه‌ها را دارد. بهترین کار این است که از مشاوره تیم‌های حرفه‌ای برای محاسبه توانایی تحمل بار و طراحی فضای سبز تراس کمک بگیرید.

۲٫ تزیین فضای سبز تراس با کف چوبی و حوض کوچک

فضای سبز تراس

برای جذاب‌تر کردن تراس می‌توانید کف آن را با چوب تزیین کنید. و یک میز و صندلی جمع و جور روی آن قرار دهید. برای تجربه حس آرامش بیشتر، اگر علاقمند به شنیدن صدای آب هستید، می‌توانید با کمی خلاقیت، یک فواره آب بسیار کوچک در تراس درست کنید. اگر در فکر اجرای این ایده هستید، حتما مقاومت کف و ایزولاسیون را بررسی کنید. علاوه بر آن می توان از انواع آب نماهای پیش ساخته نیز استفاده کرد که برای فضای کوچک تراس بسیار مناسب هستند.

در تمامی انواع آبنما باید مراقب رکود آب باشیم. راکد شدن و نشت آب می‌تواند باعث ایجاد ترک در داخل سقف و آسیب طولانی مدت سازه شود. برای جلوگیری از این امر، ابتدا باید داخل سقف را با یک لایه بتن ضخیم و سپس با یک ترکیب شیمیایی ضد آب مانند قیر بپوشانید.

۳٫ آویزان کردن گلدان‌ها

 

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردنیک ایده خیلی ساده برای افزایش جذابیت فضای سبز تراس ، آویزان کردن گلدان‌هاست. در این ایده فضای سبز تراس شما می‌توانید گلدان‌های سبک را با زنجیر و یا طناب محکم، از جایی آویزان کنید. سرسبزی که این گلدان‌ها به تراس شما می‌بخشند، وصف‌ناپذیر خواهد بود. در این مورد هم به فکر وزن گلدان‌ها و تحمل محلی که از آن گلدان را آویزان می‌کنید، باشید.

در هنگام خرید گل برای تراس، به خاک آن توجه کنید. خاکی که برای فضای کاملا باز استفاده می‌شود با خاک تراس، کاملا متفاوت است. و باید سبک‌تر باشد. این خاک باید ترکیبی از تهویه‌کننده خاک، کود و خاک معمولی باشد. از انواع خاک برگ هم می‌توان برای زهکشی مناسب و کمک به حفظ مواد مغذی، استفاده کرد.

برای آشنایی بیشتر با فلاورباکس می توانید مقالهمعرفی انواع فلاورباکسرا مطالعه نمایید.

۴٫ ایجاد سایه‌بان در تراس سبز

ایده تراس سبز

معمولا تراس‌ها، سقف ندارند. شاید شما نگران تابش شدید نور خورشید و بارندگی باشید، در این صورت می‌توانید سایه‌بان درست کنید. سایه‌بانی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، یکی از ایده‌های جذاب است که در عینِ زیباتر کردن محیط، محافظ نور و بارندگی خواهد بود. برای ساخت سایه‌بان، تراس منزل شما باید کمی بزرگتر بوده و تحمل سنگینی آن را داشته باشد. بهتر است جنس این سایه‌بان، به گونه‌ای باشد که در برابر بارندگی دچار زنگ زدگی نشود و آسیب نبیند. یادتان نرود که برای زیبایی تراس، دورتادور تراس آن را با گیاهان و گلدان‌های مختلف بپوشانید. اگر از استحکام تراس خود مطمئن هستید، حتی می‌توانید درختان بزرگ‌تری را نیز انتخاب کنید.

تراس گاردن ژاپنی
مطالعه این مقاله

در انواع تراس های کوچک استفاده از چترهای متحرک و سایبان های پارچه ای کاربرد بیشتری دارد. زیرا ضمن نیاز به فضای کم، می تواند به صورت موقت مورد استفاده قرار بگیرد.

۵٫ اتاق شیشه‌ای در تراس سبز

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

اگر سایه‌بان برای شما انتخابی ایده‌آل نیست، می‌توانید از ایده اتاق شیشه‌ای استفاده کنید. برای اجرای این طرح هم نیاز به تراس بزرگ خواهید داشت. قسمتی از فضای تراس را با دیوار سبز و زمین سبز بپوشانید و قسمت دیگر را به صورت اتاق شیشه‌ای بسازید. در این اتاق شیشه‌ای، از بارش، سروصدا وهوای گرم یا سرد در امان خواهید بود. قرار دادن یک تخت‌خواب در تراس، هم از جهتِ زیبایی و هم از جهت استراحت، یک ایده عالی است.

۶٫ قرار دادن میز و صندلی در تراس سبز

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

محل نشستن در تراس اهمیت زیادی دارد، چون به آرامش هر چه بیشتر شما کمک خواهد کرد. برای این که از باغ تراس خود نهایت لذت را ببرید، صندلی را در مکان‌های مناسب قرار دهید. انتخاب جنس صندلی از جمله مواردی است که نباید ساده از کنارش بگذرید. در هنگام انتخاب صندلی، به آب و هوا دقت کنید.

برای آب و هوای گرم و ساحلی، صندلی‌های سنگی یا حصیری توصیه می‎شود. زیرا در بیشتر ساعات روز خنک می‌مانند. مناطقی که آب و هوای خنک‌تری دارند، می‌توان صندلی‌هایی را انتخاب کرد که از موادی مانند چوب ساخته شده‌اند.

۷٫ نورپردازی در فضای سبز تراس

ایده فضای سبز تراس

نورپردازی هم در زیبایی هر چه بیشتر تراس، نقش بسیار پررنگی دارد. برای کم مصرف بودن لامپ‌های تراس، می‌توانید از نوع LED استفاده کنید. چراغ‌های خورشیدی هم جزو گزینه‌های بسیار مرغوب به شمار می‌آیند. این چراغ‌ها نیاز به سیم‌کشی ندارند و از قابلیت جابه‌جایی برخوردار هستند. بهتر است چراغ‌های تراس را در سطح زمین نصب کنید تا نورپردازی بهتری ایجاد شود. هر چه تراس خود را چراغانی‌تر کنید، ایده فضای سبز تراس شما رویایی‌تر دیده خواهد شد.

۸٫ دیوار سبز در فضای تراس

ایده فضای سبز تراس

همه ما به نوعی با تاثیر دیوار سبز در تراس آشنا هستیم. اگر به فکرِ انتخاب گل و گلدان زیادی نیستید و نمی‌توانید از آن‌ها مراقبت کنید، دیوار سبز، بهترین گزینه است. با این ایده، یک دکوراسیون تراس سبز خواهید داشت که بودنِ در چنین فضایی برای شما بسیار لذت‌بخش است.

۹٫ قرار دادن مبلمان در تراس

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

قرار دادن یک سرویس مبل در تراس، راحتی و در عین حال زیبایی بیشتری برای تراس شما ایجاد خواهد کرد. همچنین استفاده از بالش‌های رنگارنگ، سبک خاصی به تراس شما خواهد بخشید.

در این مقاله با ایده های فضای سبز تراس آشنا شدیم و نکات مهم مربوط به انتخاب دکوراسیون تراس سبز را مطالعه کردیم. ممنون که با این مقاله همراه ما بودید. نظر شما در مورد ایده فضای سبز تراس چیست؟

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟