بالکن سبز چیست ؟ ایده‌های طراحی و اجرای بالکن سبز

امروزه کمبود فضای سبز در همه منازل به خوبی قابل مشاهده است. در زندگی آپارتمان نشینی، خیلی از افراد برای رهایی از محیط خانه و تنفس هوای آزاد مجبور به خرید باغ شخصی و یا رفتن به پارک‌ها هستند. البته ایده آسان‌تری نیز در این رابطه وجود دارد تا بتوانید در داخل منزل، یک محیط سرسبز را تجربه کنید. بالکن پتانسیل بالایی را برای زیبایی و کارایی بیشتر در اختیار شما قرار می‌دهد. متاسفانه در بسیاری از خانه‌ها، به‌درستی از فضای بالکن استفاده نمی‌شود. و بعضاً کاربردی شبیه به انباری پیدا می‌کند. در حالیکه امروزه با مفهوم بسیار جدیدی به نام «بالکن سبز» روبرو هستیم. که با کمک آن می‌توانید باغی کوچک در آپارتمان خود ایجاد کنید. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم که با طراحی بالکن سبز، فضایی کاربردی و زیبا خلق کنید.

بالکن سبز

بالکن چیست ؟

قبل از رسیدن به جواب این پرسش، ابتدا نگاهی به تعریف بالکن می‌اندازیم. تا موقع استفاده آن را با اصطلاح‌های مشابه مانند تراس یا پاسیو اشتباه نگیریم.

بالکن Balcony مفهومی‌ آشنا در زندگی آپارتمان نشینی امروز است. بالکن‌ها معمولا از دیواره‌های اصلی ساختمان، جلوتر ساخته می‌شوند. و نیازی به تکیه گاه افقی مانند سطح زمین ندارند. هر طبقه از ساختمان ممکن است چندین بالکن داشته باشد. همه خانه‌های آپارتمانی معمولاً دارای بالکنی هستند، که اندازه آنها متفاوت است. اگر شما هم خواستارِ زیباتر و دلنشین کردن محیط بالکن هستید، می تواند آن را به روش های مختلف طراحی کنید.

بالکن سبز

تعریف بالکن سبز

شما به راحتی می‌توانید بالکن خود را تبدیل به بهشت کوچک کنید. طراحی بالکن سبز، محیط بالکن را پر از گل‌ها و درخت‌های زیبا می‌کند. تا شما بتوانید مدتی را در آن به تجربه سکوت، آرامش و تنفس هوای آزاد بگذرانید. ایده‌های زیادی برای طراحی فضای سبز بالکن وجود دارد؛ که انتخاب هر یک از آن‌ها به سلیقه اعضای خانواده بستگی دارد. مهم نیست که اندازه بالکن شما چقدر است. حتی اگر یک بالکن کوچک هم دارید نگران نباشید. طراحی فضای سبز بالکن با توجه به اندازه محیط می تواند متفاوت باشد.

بالکن سبز

چگونه برای طراحی بالکن گیاه مناسب انتخاب کنیم؟

یکی از اولین مراحل برای طراحی بالکن سبز، انتخاب گل و گیاه است. شاید نگران آب و هوای محیط منزل خود باشید. و تصور کنید در بالکن شما، درخت و یا گل و گیاه نمی‌تواند زنده بماند. شاید نورگیری بالکن شما بیش از اندازه کم یا زیاد باشد؛ و یا دمای آن بسیار گرم یا بسیار سرد. در این مورد هم نیازی به نگرانی نیست. امروزه انواع درختچه‌ها، گل‌ها و گیاهان آپارتمانی یافت می‌شوند که نیاز کمتری به نور، آب و شرایط مساعد محیطی دارند. کافیست شما گل و گیاه مناسب برای محیط زندگی‌تان را انتخاب کنید. و اگر در این مورد تخصصی ندارید، افرادی هستند که می‌توانند شما را در این مسیر همراهی کنند.

به‌طور کلی، فضای بالکن به شکلی طراحی شده که گونه‌های گیاهی مناسب هوای آزاد برای آن مناسب است. اگر بالکن نورگیر داشته باشید، گزینه‌های بیشتری در اختیار دارید. فاکتور دیگری که در انتخاب گل و گیاه باید به آن توجه کنید، مسئله گرد و غبار و بارندگی است. معمولاً بالکن‌ها از سه طرف، فضای باز دارند. و با هوای مستقیم بیرون در ارتباط هستند؛ بنابراین موقع بارندگی و یا گرد و غبار، احتمال آسیب دیدن درختچه‌ها، گل‌ها و گیاهان وجود دارد. موقع انتخاب گل و گیاه، همه این شرایط را مدنظر قرار دهید. ضمن آنکه شما در این مرحله باید در مورد شیشه‌ای یا باز بودن بالکن‌تان تصمیم بگیرید.

بالکن سبز

اجرای بالکن با دیوارهای شیشه‌ای

همانطور که گفتیم، ایده‌های طراحی و اجرای فضای سبز بالکن بسیار گسترده هستند، یعنی شما با هر وسیله کوچکی هم می‌توانید بالکن خود را تزیین کنید؛ اما هنگام طراحی بالکن سبز باید در مورد آب و هوا، گرد و غبار، بارندگی و انتخاب گیاهان اطلاعات زیادی به دست آورید.

اگر بالکن شما از سه طرف فضای باز دارد، احتمالاً نورگیری بالکن شما عالی بوده و جریان هوا در آن جا خوب است. در ظاهر، این موضوع یک مزیت محسوب می‎شود؛ ولی باید گرد و غبار و بارندگی را نیز در نظر بگیرید. انتخاب گل و گیاه شما تا حد زیادی به موضوع شیشه‌ای یا باز بودن بالکن بستگی دارد.

گیاهان مناسب بالکن
مطالعه این مقاله

اگر قصد شیشه‌ای کردن بالکن خود را دارید، به این معنی که سه طرفِ باز فضای بالکن را با شیشه بپوشانید، هنگام انتخاب گل و گیاه، حتما این موضوع را با باغبان متخصص یا کسی که از آن راهنمایی می‌خواهید، مطرح کنید. شاید گیاهان در محیط شیشه‌ای بالکن، در شرایط بهتری قرار گیرند. البته با این شرط که یک پنجره‌ برای گردش آب و هوا وجود داشته باشد. با شیشه‌ای کردن بالکن، در صورت وجود غرد و غبار و یا بارندگی، می‌توانید پنجره را ببندید تا گل و گیاه‌تان آسیب نبیند.

جنس و میزان ایمن بودنِ شیشه بالکن، اهمیت زیادی دارد. در حالت کلی جنس شیشه و نحوه ساخت آن، در سالم ماندن گل و گیاه در این فضا تاثیر بسیار زیادی دارد. از دیگر مزایای بالکن شیشه‌ای این است که از آسیب رساندن حشرات و پرندگان مختلف به گل و گیاه، جلوگیری می‌کند.

طراحی بالکن سبز

ایده‌های دکوراسیون بالکن

انتخاب شما در مورد تزیین بالکن، کاملاً سلیقه‌ای بوده و گزینه‌های زیادی در پیش رو دارید. مثلا شما می‌توانید با طناب‌های بلند، گلدان‌های خود را از سقف آویزان کنید. و یا حتی ممکن است از دیوار سبز در قسمتی از بالکن استفاده نمایید.

قرار دادن صندلی‌های کوچک با دیزاین متفاوت هم می‌تواند محیط بالکن شما را بسیار جذاب‌تر کند. همچنین می‌‌توانید با ابزارهای ساده، یک حوض کوچک در بالکن ایجاد کنید. البته برای این کار باید از عایق بودن کف حوض، اطمینان حاصل کنید تا با نشتنی آب مواجه نشوید.

می‌توانید یک باغچه کوچک در یک گوشه‌ از بالکن به وجود آورید. برای انجام آن، کافیست خاک مناسب را جمع‌آوری کنید؛ و گل‌ها و گیاهان مناسب را بکارید. استفاده از نرده‌های چوبی، میز و صندلی‌های مختلف و … هم می‌توانند در زیباتر کردن دکوراسیون بالکن شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشند.

طراحی بالکن سبز

همچنین امکان قرار دادن گلدان‌ها روی زمین و یا دیواره بالکن وجود دارد. در تزیین بالکن خودتان را محدود نکنید؛ گزینه‌های انتخابی شما بسیار گسترده است. با هزینه بسیار کم و ایده‌های ساده، می‌توانید محیط بی‌روح بالکن را به یک محیط دوست داشتنی و سرسبز تبدیل کنید. حتی اگر ایده خاصی در مورد تزیین بالکن و انتخاب گیاهان مناسب، به ذهن‌تان خطور نمی‌کند. می‌توانید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. و طراحی و اجرای فضای بالکن خود را به آن‌ها بسپارید.

برای آشنایی بیشتر با تراس سبز می توانید مقاله “تراس سبز چیست؟” را مطالعه نمایید.

بالکن سبز

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “بالکن سبز چیست ؟

    • خانم مهندس نصرتی راد :

      با سلام. طیف قیمت های چمن مصنوعی بسیار متنوع و وابسته به قیمت ارز است. بنابراین با توجه به تغییر نرخ ارز تغییر می کند.
      در خصوص جنس های آن، چمن مصنوعی اصولا با توجه به نیاز طراحی می شوند. خصوصیات چمن مانند ارتفاع، خواب چمن، مقاومت آن به ضربه و اشعه UV متفاوت است. به طور مثال چمن های ورزشی بافت متراکم تر و ارتفاع کمتری دارند. در حالیکه چمن های زینتی ارتفاع بلند تر و رنگ طبیعی تری خواهند داشت. بنابراین جنس مناسب چمن بر اساس نوع کاربری انتخاب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟