دفتر کار سبز

فعالیت‌های ما بر سیاره زمین تاثیر است. و برخی از این فعالیت‌ها، برای محیط زیست و در نهایت، خود ما زیان‌بار هستند. اخبار مربوط به گرمایش جهانی و تغییر اقلیم نیز ناشی از این موضوع است. و رسانه‌ها دائما در حال انتشار اخباری پیرامون گرم شدن کره زمین، آب شدن یخ‌های قطبی و تغییرات آب و هوایی هستند. از آنجایی که بسیاری از فعالیت‌های زیان‌بار انسانی، به محیط کار، صنایع و نهادهای شرکتی مربوط می‌شود؛ می توان برنامه ریزی های متفاوتی مانند صنایع سبز و معماری سبز برای آنها در نظر گرفت. بخش زیادی از فرآیند سبز کردن مربوط به صنایع و قوانین است. اما بخشی که ما در نظر داریم شامل طراحی فضای سبز در فضای کار است. دفتر کار سبز علاوه اثرات زیست محیطی، اهمیت زیادی در بهبود شرایط کاری و روحیه کارکنان دارد. که در این نوشتار به آن می پردازیم.

سبز کردن محیط زندگی و کار، مثل اجرای دیوار سبز و روف گاردن و تراس گاردن در شرکت‌ها، یکی از بهترین راه‌کارهای معماری است. این نوع از فضاها نیازمند تغییراتی در محیط کار و طراحی هستند. تا بتوانند کیفیت فضای کاری و زندگی ما را افزایش دهند. راه‌های زیادی برای طراحی یک دفتر کار سبز وجود دارد. برای آشنایی با ایده های سبز در محیط کار همراه ما باشید. اطلاعات بسیاری در رابطه با دفتر کار سبز و پایدار برای شما تهیه شده است.

اجرای گرین وال توسط اسپینگر

دفتر کار سبز چیست؟

دفتر کار سبز به میزان پایداری در طراحی و ساخت محیط اشاره دارد. اما این مسئله، درباره بازیافت ساده زباله نیست. و تمام بخش های طراحی و ساخت فضا و کاربری ان را شامل می شود. پایداری و طراحی سبز به طور قابل توجهی در سال‌های اخیر پیشرفت داشته است. شرکت‌ها به اثرات زیست محیطی محل کار خود دقت می‌کنند. و مطلع هستند که اهمیت دفتر کار سبز در روحیه کارکنان و استفاده بهینه منابع چقدر زیاد است. ضمن آنکه کارکنانی که در محیط سبز کار می‌کنند، روحیه و بهره وری بهتری دارند.

اجرا و نصب دیوار سبز (اسپینگر)

استفاده بهینه در مصرف مواد و انرژی

دفتر کار سبز دفتری است که عناصر طبیعی و یا بازیافتی در آن به کار گرفته شده است؛ و به مصرف انرژی در آن توجه می‌شود. استفاده از نور طبیعی به جای مصرف برق، تولید اکسیژن با گیاهان، کاربرد صحیح رنگ،  تهویه مناسب هوا و…. از نمونه مواردی هستند که در دفتر کار سبز رعایت می‌شوند. پایداری یک ساختمان به میزان مصرف منایع، صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش تولید زباله، کنترل هوشمند و فناوری‌های HVAC بستگی دارد. این ترکیب، ساختمان را تا حد ممکن از نظر انرژی کارآمد می‌کند. استفاده از مواد بازیافتی در طراحی ساختمان نیز یک عامل کمک کننده است.

استفاده بهینه از زمین

معماری‌های جدید، تراکم ساختمان‌ها را افزایش داده و آسیب زیادی به محیط زیست وارد کرده است. الگوی حکم فرما در طراحی ساخت و سازهای مدرن به گونه‌ای است، که ساختمان به مصرف‌کننده ی ناپایدار منابع و انرژی تبدیل می شود. این نوع معماری آلودگی هوا و آب را گسترش می‌دهد؛ تغییرات آب و هوایی و جوی را فراگیر می‌کند. حق نسل‌های آینده را از بین می‌برد. و بیگانگی با طبیعت را بیشتر خواهد کرد.

دیوار سبز هیدروپونیک (اسپینگر)

عناصر و محرک‌های طبیعی مانند نورخورشید، هوا، آب، گیاهان و حیوانات، برای بلوغ، پیشرفت‌های عملکردی و سرانجام حیات انسان ‌ضروری است. طبیعت و فضای پر آرامش گیاهان، تاثیر بسیاری در کاهش استرس افراد بالغ، کودکان و کارکنان یک محیط کاری دارد. محیط‌هایی که الهام گرفته از طبیعت در کاهش استرس و کنترل آن و همچنین بهره‌وری، خلاقیت و رضایت شغلی تاثیر دارند. این محیط‌ها برای پیشرفت ذهنی و جسمی کودکان موثر هستند. و در نهایت می‌توان گفت فواید روف گاردن‌ و دفتر کار سبز برای کاربران عبارت است از:

 • سلامت جسمی و روحی
 • ایجاد آرامش و کاهش استرس
 • افزایش حس رضایت از محیط
 • مناسبات همسایگی و تعامل و رفت‌وآمد در شهرها
 • خلاقیت، توجه و یادگیری در کودکان
 • قدردانی و درک ارزش و اهمیت طبیعت

کدام گیاهان قابل کاشت در دفتر کار سبز هستند؟

اگر با روف گاردن، دیوار سبز و پالت‌های سبز آشنا باشید؛ می‌دانید که با توجه به سیستم روف‌گاردن و سایز دیوارهای سبز و شرایط محیطی ، گیاهان مختلفی قابل کاشت هستند. برای مثال در روف گاردن‌های متمرکز درخت‌ها و بوته‌های متنوع، گل‌ها و سبزیجات قابل کاشت هستند. اما در روف گاردن گسترده  گونه های علفی و ریشه کوتاه و ساکولنت ها به کار می روند.

در دفتر کار سبز نیز اکثر گونه های گیاهان آپارتمانی قابل کشت هستند. ضمن آنکه می‌توان بعضی از گونه های گلدانی با نیاز نوری و آبی کمتر از گونه های فضای آزاد نیز به کار برد.  توجه کنید که در محیط اداری و دفتر کار، میزان نور کم است. هوا به اندازه کافی تهویه ندارد؛ و دسترسی به آبیاری نیز محدود خواهد بود. بنابراین گیاهانی با مقاومت بیشتر و نگهداری کمتر برای دفتر کار سبز مناسب ترهستند. نمونه گیاهان مناسب دیوار سبز داخلی بعضی از این گونه ها هستند.

دکوراسیون تراس سبز
مطالعه این مقاله

دفتر کار سبز

مزایای کار در دفتر سبز چیست؟

تا این قسمت تلاش کردیم شما را با محیط دفتر کار سبز آشنا کنیم؛ اما در این قسمت به آشنایی با مدیریت سبز در محیط کار می‌پردازیم. طراحی محل کار در سال‌های اخیر به سمت بهبود رفاه کارکنان و افزایش سلامت روان حرکت کرده است. و تقاضای بیشتری برای محیط‌های پایدار وجود دارد.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که ۶۵ درصد از ۲۰۰۰ کارمندی که در دفاتر سبز کار می کنند، بهره‌وری بیشتری دارند. این آمار نشان می‌دهد که تاکید بر اصول پایداری، در جذب و حفظ استعدادها نقش دارد. بنابراین شرکت‌ها باید توجه خود را به شیوه‌های پایداری افزایش دهند. علاوه بر آن شرکت‌هایی با شیوه‌های تجاری پایدار، مزایای کوتاه‌مدت و بلندمدت بسیاری خواهند داشت.

 • مزایای کوتاه مدت: بازاریابی مثبت، جذب و حفظ استعداد و نوآوری
 • مزایای دراز مدت: بازار آینده وابسته به صنایع پایدار است. کسب‌وکارهایی که به چگونگی ایجاد شیوه‌های تجاری پایدار فکر نمی‌کنند، دوام بلند مدت نخواهند داشت. بنابراین با ایجاد محیط کار سبز، ادامه کسب و کار تثبیت می شود. و تضمین می‌کند که در دنیای در حال تغییر قابل فعالیت است.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

مزیت های دفتر کار سبز

سه مزیت کلیدی در طراحی دفتر کار سبز وجود دارد. که شرکت‌ها می‌توانند با اتخاذ تصمیمات سازگارتر با محیط زیست، از این مزایا استفاده کنند.

 • بهبود سلامت و تندرستی

تحقیقات نشان می‌دهد که طراحی بیوفیلیک دارای قدرت ترمیمی است. به طور مثال بیماران بیمارستانی با دیدن مناظر طبیعی سریعتر بهبود می یابند. همین امر در مورد محل کار نیز صدق می‌کند. و میزان بهره وری در فضاهایی که عناصر بیوفیلیک وجود دارند تا ۲۰ درصد افزایش می یابد. حتی در این نوع از دفتر کار سبز روزهای کمتری کارکنان مریض می‌شوند.

مطالعه‌ای که در دانشگاه ایالتی واشنگتن انجام شد، نشان داد که استفاده از گیاهان در فضاهای اداری می‌تواند سطح گرد و غبار را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. زیرا گیاهان، ذرات معلق را از محیط داخلی حذف می‌کنند. علاوه بر آن سطح رطوبت را تا محدوده ۳۰ تا ۶۰ درصد (مناسب برای سلامت انسان) افزایش می دهند. طراحی‌هایی که جنبه‌های اکولوژیکی را در بر می‌گیرند، سطح استرس را به حداقل می‌رسانند. و خستگی ذهنی را کاهش می‌دهند.

دفتر کار سبز

 • افزایش سطح بهره وری

تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه اکستر نشان می دهد، استفاده از گیاهان در محیط‌های اداری باعث افزایش ۱۵ درصدی بهره‌وری می‌شود. اگر در دفتر کار سبز با عناصر طبیعی کار ‌کنید، خوشحال‌تر هستید و بهتر کار می‌کنید. حتی قرار گرفتن در معرض نور طبیعی با افزایش بهره‌وری مرتبط است. به همین دلیل ساختمان‌های سبز در بهبود کیفیت عملکرد افراد تاثیر بسیاری دارند.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

 • اثرات زیست محیطی

بر اساس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، ساختمان‌ها ۴۰ درصد از انتشار گازهای گلخانه‌ای و ۲۰ درصد از کل تولید زباله‌های جامد در کشورهای توسعه یافته را تشکیل می‌دهند. طراحی پایدار ساختمان می تواند انتشار جهانی گازهای گلخانه ای را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. تغییرات به ظاهر کوچک در طراحی ساختمان برای ایجاد دفتر کار سبز می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی داشته باشد. پیاده‌سازی سیستم‌های کارآمد انرژی و همچنین اتخاذ فرهنگ شرکتی مبتنی بر محیط‌زیست، می‌تواند باعث کاهش ضایعات، بهبود مصرف منابع و صرفه جویی در هزینه ها شود.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “دفتر کار سبز

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   میزان نیاز به نگهداری مربوط به نوع سازه است. انواع دیوار سبز نیاز به نگهداری تخصصی و حرفه ای دارد. در حالیکه نگهداری از فلاورباکس ها راحت تر است.
   علاوه بر آن توصیه می شود که در دفترکار از گیاهان مقاوم و نیازمند به نگهداری کم استفاده شود تا برای نگهداری در امور شرکت مداخله ایجاد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟