مزایا و کابرد بالکن و تراس شیشه ای

ساخت بالکن و تراس شیشه ای روشی است که برای رهایی از سر و صدا می‌توانید از آن استفاده کنید؛ و یا از آب و هوای بسیار گرم یا بسیار سرد بیرون خلاص شوید. همچنین با وجود شیشه، می‌توانید گل و گیاه خود را در بالکن و یا تراس، بهتر پرورش دهید.

امروزه با کمبود فضای سبز و از بین رفتن حیاط خانه‌ها، تراس‌ها و بالکن‌ها نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند؛ چرا که شرایطی را برای ایجاد فضای سبز فراهم می‌کنند. اگر تراس و یا بالکن سبز را اجرا کرده و یا حتی چندین گلدان را در بالکن و تراس خود قرار داده باشید، برای محافظت از آن‌ها باید روش‌هایی را در نظر بگیرید. بارندگی، گرد و غبار، هوای سرد پاییز و زمستان، هوای بیش از حد گرم تابستان و … از مهم‌ترین دغدغه‌های مراقبت از گل و گیاه در فضای بالکن و تراس به شمار می‌آیند. یکی از بهترین روش‌ها برای رهایی از ‌این مشکلات، استفاده از شیشه در بالکن و تراس است. شما می‌توانید برای خود یک تراس شیشه ای ‌ایجاد کنید. با‌ این مقاله از اسپینگر همراه ما باشید تا با بالکن شیشه ای و تراس با نمای شیشه بیشتر آشنا شویم.

برای آشنایی بیشتر با تراس سبز می توانید مقالهتراس سبز چیست؟را مطالعه نمایید.

بالکن و تراس شیشه ای

تعریف بالکن و تراس شیشه ای

هنگامی که تراس و یا بالکن با شیشه محصور شود، به آن تراس یا بالکن شیشه ای گفته می شود. شاید به نظرتان بیاید که این تراس یا بالکن، امن نیست؛ و ممکن است هر لحظه شیشه بشکند. در رابطه با این موضوع باید گفت که شیشه‌های مورد استفاده کاملا نشکن هستند. و مقاومت بسیار بالایی دارند؛ محیط محصور بالکن و تراس علاوه بر جنبه زیبایی، مزایای دیگری نیز دارد، که در ادامه بیان خواهیم کرد.

برای آشنایی بیشتر با بالکن سبز می توانید مقالهبالکن سبز چیست؟را مطالعه نمایید.

بالکن و تراس شیشه ای

مزایای بالکن و تراس شیشه ای

اولین مورد از مزایای بالکن یا تراس شیشه ای، زیباسازی نمای ساختمان است. با نصب این شیشه‌ها، نمای ساختمان شما زیباتر دیده خواهد شد. ضمن آنکه می تواند فضای بالکن و تراس را دلبازتر نشان دهد.

اعضای خانواده در تراس شیشه ای می‌توانند از نور آفتاب در تمام ساعت روز بهره‌مند شوند. جلوگیری از هوای آلوده،  ورود حشرات و همچنین صداهای آزاردهنده محیط بیرون نیز از مزایای دیگر آن است.

برای آشنایی بیشتر با ایده های تراس سبز می توانید مقاله۹ ایده فضای سبز تراسرا مطالعه نمایید.

بالکن و تراس شیشه ای

موارد مهم هنگام نصب شیشه‌های بالکن و تراس

اولین موردی که باید توجه شما را به خود جلب کند، وزن شیشه مورد استفاده در بالکن و تراس است؛ زیرا وزن شیشه، تاثیر مهمی ‌در مقابله با عوامل خارجی دارد. در‌ حالت استاندارد، برای ساخت تراس و باکن شیشه ای، استفاده از شیشه‌های ۸ میلی‌متری سکوریت رایج است؛ که وزن کمتر و استحکام بیشتری دارند.

در برخی موارد، از شیشه‌های ۱۰ میلی‌متری هم استفاده می‌کنند. اگرچه که وزن شیشه ۱۰ میلی‌متری، نسبت به ۸ میلی‌متری بیشتر، ولی مقاومت آن کمتر است. به بیان دیگر هر چقدر وزن سبک‌تر باشد، مقاومت بالا می‎رود.

اندازه محیطی که می‌خواهیم شیشه نصب کنیم نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. و باید به صورت خیلی دقیق و با مهارت بالا ‌اندازه گیری شود؛ تا هیچ گونه خطایی در آن رخ ندهد.

جنس و مقاومت شیشه‌های تراس و بالکن

به ‌این نکته دقت داشته باشید که مقاومت بالای شیشه‌های بالکن و تراس از نظر امنیت، اهمیت زیادی دارد. ‌این شیشه‌ها باید در مقابل گرما، سرما، باد‌ و طوفان‌های شدید مقاومت داشته باشند. در غیر‌ این صورت، آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌شود. در حالت کلی ‌این شیشه‌ها باید از متریال باکیفیت ساخته شده باشند.

گیاهان رونده مناسب بالکن
مطالعه این مقاله

معمولا برای جلوگیری از شکستن شیشه بالکن و یا تراس، از سکوریت استفاده می‌کنند. شیشه‌های سکوریت نشکن هستند، زیرا در دماهای بسیار بالا و در کوره‌های مخصوص ساخته می‌شوند. علاوه بر آن در صورت شکستن پخش نمی شوند. و به صورت صفحه ای پر از ترک تمام خرده شیشه ها را با چسب نگه می دارند. تا از ریزش شیشه ها به پایین جلوگیری شود.

بالکن و تراس شیشه ای

انواع بالکن و تراس شیشه ای

از انواع بالکن و تراس با شیشه می‌تواند به پنجره‌ای، بدون قاب، نرده‌ای، ریلی و تاشو اشاره کرد. در ادامه برای هر یک از ‌این موارد، توضیح مختصری را ارائه می‌دهیم:

بالکن شیشه‌ای پنجره‌ای

این نوع بالکن و تراس، در نگاه اول همانند پنجره‌های عادی ساختمان هستند. در واقع شیشه‌های مورد استفاده در تراس یا بالکن شیشه ای، شیشه‌های معمولی و یا حتی دوجداره نیستند. و حتی در صورت شباهت ظاهری حتما جنس آنها سیکوریت باید باشد. پس در مقایسه با شیشه‌های معمولی، مقاومت و استحکام بیشتری دارند.

تراس و بالکن شیشه ای بدون قاب

تراس یا بالکن شیشه ای بدون قاب، ظاهر جذابی دارد. زیرا هیچگونه اتصالات و پروفیل‌هایی روی شیشه دیده نمی‌شود. در ‌تراس و یا بالکن شیشه ای بدون قاب، رول‌های شیشه را به صورت یک تکه اجرا می کنند. که محبوبیت بیشتری دارند.

شیشه‌های ریلی

در‌ این نوع بالکن و تراس، شیشه‌ها به صورت ریلی باز و بسته می‌شوند. در واقع موقع بسته شدن ‌شیشه، فضایی از تراس یا بالکن اشغال نمی‌شود.

اگر پنجره‌های معمولی را باز کنید، فضایی از داخل را باید به باز شدن آن‌ها اختصاص دهید؛ اما در شیشه‌های ریلی ‌این اتفاق نمی‌افتد و شما می‌توانید در فضای خود صرفه جویی کنید.

بالکن و تراس شیشه ای

تراس و بالکن شیشه ای تاشو

نوع دیگر بالکن و تراس شیشه ای، تاشو است. در‌ این نوع تراس یا بالکن، شیشه‌ها به صورت تاشو جمع می‌شوند. که نمای جذابی موقع باز و بسته شدن، به ساختمان می‌دهند. در ‌این نوع بالکن و تراس، پنل‌های متحرک بر روی یک ریل حرکت می‌کنند. و بر روی هم، در یک جا ثابت می‌مانند.

بالکن شیشه ای نرده‌‌ای

در بالکن و یا تراس شیشه ای نرده‌ای، از نرده‌های مقاوم و زیبا استفاده می‌شود. این نوع نرده‌ها، برای مقاومت هر چه بیشتر شیشه‌ها نصبمی شوند.

در این مقاله با تعریف بالکن و تراس شیشه ای آشنا شدیم. همچنین مزایا، جنس شیشه‌ها و انواع آنها را بررسی کردیم.  نظر شما در این مورد چیست؟ به نظر شما جذاب هستند؟

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “بالکن و تراس شیشه ای

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. بله.
   در بالکن و تراس شیشه ای از انواع شیشه سیکوریت و اتصالات بسیار مقاوم استفاده می شود. بنابراین مشکلی از لحاظ امنیتی نخواهند داشت. ولی هرگز نباید برای ساخت آنها از شیشه های معمولی استفاده کرد.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   بالکن های شیشه ای به عنوان عایق قوی برای آلودگی صوتی در نظر گرفته نمی شوند.
   با این وجود تا حدی از ورود آلودگی صوتی جلوگیری می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟