تراس گاردن آسان

ساخت سریع و آسان فضای سبز طرفداران بسیار زیادی دارد. در خیلی از موارد ساکنین آپارتمان ها ترجیح می دهند تا بتوانند به راحتی و با هزینه ای مقرون به صرفه فضای دلنشینی برای استراحت و آرامش خود ایجاد کنند. و یا فضاهای بدون استفاده مانند بالکن و تراس را به باغی کوچک تبدیل کنند. تراس سبز از پرکاربردترین فضاهای سبز خانگی است. که با کمی اطلاعات و خلاقیت به راحتی قابل اجراست. در این مقاله ساخت تراس گاردن آسان و مهمترین اجزای لازم برای آن شرح داده شده است.

گیاهان مناسب تراس

تراس گاردن چیست؟

تراس گاردن یا تراس سبز Terrace Garden به تراسی گفته می شود که به صورت فضای سبز طراحی شده است. این فضا معمولا شامل مبلمان برای نشتن، فلاورباکس با گیاهان مختلف، نورپردازی و چند المان تزیینی دیگر است. تراس گاردن با توجه به ابعاد تراس می تواند خیلی ساده و مینیمال و یا با طراحی بسیار تخصصی و پیچیده باشد. همینطور ساخت تراس گاردن می توان به صورت چیدمان انجام شود. و یا طی عملیات ساختمانی تمامی المان ها از ابتدا در بنا ساخته شود.

برای آشنایی بیشتر با تراس گاردن می توانید مقالهتفاوت تراس، بالکن و پاسیورا مطالعه نمایید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

اهمیت و مزایای تراس گاردن آسان

 • استفاده مفید از فضای بدون استفاده
 • افزایش سطح سبز ساختمان
 • بهبود شرایط محیطی ساختمان (تصفیه هوا، کاهش گرد و غبار)
 • بهبود سلامت روحی و شادابی ساکنین
 • نمای زیبا در منظر شهری
 • مقرون به صرفه
 • قابلیت اجرای آسان

نکات مهم پیش از اجرای تراس گاردن

 • به فضای بازشوی در تراس، عرض آن و شکل حرکت آن توجه کنید. درهای کشویی معمولا کمترین فضا را اشغال می کنند. اما اگر در به سمت تراس باز می شود، محدوده چرخش در باید خالی گذاشته شود.
 • محل کف شور تراس را آزاد بگذارید و آن حذف نکنید. هر فضایی که با رطوبت در تماس باشد نیاز به کف شور در مواقع جمع شدن آب خواهد داشت.
 • به ایمنی کف تراس ، دیوارها و نرده ها دقت کنید. و اگر نیاز بود آن ها را مقاوم سازی کنید. توجه کنید در تراس هایی که برای تراس گاردن طراحی نشده است، حداقل وزن باید مورد استفاده قرار گیرد.
 • تراس گاردن آسان

اجزای پایه در ساخت تراس گاردن ساده

دو بخش اصلی در ساخت یک تراس گاردن ساده، قرار دادن یک فضای نشیمن و تعدادی گیاه است. شاید این تعریف به نظر خیلی ساده باشد. اما در تراس های سبز بزرگ نیز همین اجزا با پیچیدگی، تنوع و تعداد بیشتر جانمایی می شود. سادگی و کوچک بودن بخشی از ماهیت فضاهای سبزی مانند تراس و بالکن سبز است.

مبلمان نشیمن

برای مبلمان نشیمن در تراس گاردن ساده می توانید از مبلمان های قدیمی و بدون استفاده موجود در منزل استفاده کنید. مبلمان هر قدر ساده تر باشد بهتر است. مخصوصا اگر قابلیت جمع شدن نیز داشته باشد. با استفاده از روکش های ساده و کوسن می توانید نمای آنها را با تم مورد نظرهماهنگ کنید.

به جای صندلی و مبل، سکوهای چوبی، فرش، بالشتک های نشیمن، چهارپایه و حتی قالیچه های کوچک نیز قابل استفاده هستند. هدف از این عناصر تنها ایجاد محلی برای نشستن است. علاوه بر آن می توانید به روش های مختلف میزهای ساده چوب و یا میزهای متحرک برای محل نشمین خود فراهم کنید. تا برای صرف چای یا مطالعه از آن استفاده کنید.

تراس گاردن آسان

گیاهان زینتی

یک تراس گاردن آسان با ساده ترین ابزار می توان سبز شود. گلدان های بدون استفاده، ظرف های پلاستیکی خالی و جعبه های چوبی همه می توانند با ایجاد زهکش و رنگ به فلاورباکس تبدیل شوند. لیکا و خاک های آماده به عنوان بستر فلاورباکس قار می گیرند. و برای گیاهان هم می توانید باسلیقه خود و مشورت متخصص گیاهان ساده و مقاوم را انتخاب کنید.

به جای خرید گیاه از بیرون می توانید از قلمه گیاهانی که دوست دارید و یا بذر هم برای پرورش گیاهان استفاده کنید. تمام این راهها به سلیقه، علاقه شخصی و صبر شما بستگی دارد. بهتر است از گذاشتن درختچه و یا گلدان سنگین در تراس های کوچک خودداری کنید. چون برای این وزن مقاوم سازی نشده است. در انتها توجه داشته باشید که برای باکس ها حتما زیرگلدانی در نظر بگیرید . تا اضافه آب آبیاری در تراس جاری نشود.

طراحی فضای سبز ویلا
مطالعه این مقاله

گیاهان مناسب تراس گاردن

نورپردازی

در تراس گاردن ساده غیر از محل نشستن و گیاه، تنها یک مورد دیگر می تواند اهمیت داشته باشد. و آن نورپردازی است. در بسیاری موارد از تراس در غروب و شب استفاده می شود. و به جای یک نور ساده، کمی روشنایی و نورپردازی می تواند فضایی متفاوت برای شما ایجاد کند. با استفاده از لوسترهای دست ساز، شمع و ریسه های متحرک به راحتی می توانید تراس خود را نورپردازی کنید. به خصوص انواع ریسه های LED که در رنگ ها و اشکال مختلف در بازار به راحتی قابل تهیه هستند.

برای آشنایی بیشتر با تراس گاردن می توانید مقاله هایمبلمان تراس سبز بخش اول و بخش دومرا مطالعه نمایید.

طرا

ایده های تکمیلی برای تراس گاردن ساده

در ساخت تراس کاردن ساده همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد. هر یک از وسایل بدون استفاده در منزل می تواند در دکوراسیون مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر آن بعضی المان های تزئینی در بازار وجود دارد. که به راحتی قابل خریداری است. و فضای تراس گاردن را درحد زیادی تغییر می دهد.

آب نمای پیش ساخته

در تراس گاردن ساده تاسیسات لازم برای ایجاد آبنما وجود ندارد. و اجرای آبنما نیاز به مهارت تخصصی دارد. اما بسیاری از انواع آبنمای کوچک، مینیاتوری، دیواری و پایه دار در بازار موجود است. این نوع از آب نما دارای مخزن ثابت و سیستم چرخش آب است. که برای جریان آب تنها نیاز به برق دارد. این نوع آبنما می تواند در تراس گاردن ساده به خوبی مورد استفاده قرارگیرد.

قفسه بندی و نصب شلف

یکی دیگر از پیشنهادهای جذاب برای دکوراسیون تراس گاردن ساده استفاده از کتابخانه یا قفسه های قدیمی است. این وسایل می توانند به اشکال مختلف بر روی دیوار تراس نصب شوند. و وسایل تزئئنی مختلف، گل، شمع ، فانوس و غیره در روی آن چیدمان شوند.

تراس گاردن آسان

کف پوش تراس گاردن

بسیاری از تراس ها کف پوش جذابی ندارند. در یک تراس گاردن ساده، راحت ترین کار پوشاندن کف تراس با یک کف پوش موقت است. برای این منضور می توانید به راحتی از چمن مصنوعی استفاده کنید. پالت های مدولار از چوب پلاست و ترموود نیز به راحتی می تواند برای کف پوش سبک مورد استفاده قرار گیرد. قالیچه های قدیمی و پارچه های سنتی نیز می مانند گزینه مناسبی برای کف پوش تراس گاردن باشند.

طراحی تراس

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “تراس گاردن آسان

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   تراس سبز فضایی شبیه به باغچه کوچک است که در آن بسیاری از گونه های گیاهان خوراکی قابل کشت هستند.
   با این وجود به دلیل اثر گیاهان در نمای ساختمان توصیه می شود گیاهانی که در نما اثر گذار هستند از انواع زینتی و همیشه سبز باشند. و فضای داخلی تراس برای پرورش سبزیجات استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟