مزایا و معایب استفاده از روف گاردن برای ساختمان ها چیست؟

روف گاردن گزینه ای عالی و سازگار با محیط زیست شناخته می شود. که بخش های کم استفاده ساختمان مانند بام را تبدیل به کاربری موثر می کند. روف گاردن ها پوشیده از گیاهانی هستند که می‌توانند اثرات مثبت زیادی برای ساختمان و شهر به ارمغان بیاورند. محبوبیت این نوع سقف در سراسر کشور به ویژه کلان شهرهایی مانند تهران رو به افزایش است، و مزایای زیست محیطی زیادی دارد. اما، همانطور که می‌توانید تصور کنید، داشتن باغ روی پشت بام، جنبه های منفی نیز به همراه دارد. اگر قصد اجرای روف گاردن دارید، پیش از هر چیز باید با مزایا و معایب روف گاردن آشنا باشید. و تصمیم بگیرید که آیا یک روف گاردن برای خانه یا محل کار شما مناسب است یا خیر؟! در ادامه اسپینگر ( espinger ) با نوشتار مزایا و معایب استفاده از روف گاردن برای ساختمان ها  قصد دارد تا این موارد را بررسی نماید.

برای آشنایی بیشتر با انواع سازه های سبز بام می توانید مقالهبام سبز یا بام باغ؟را مطالعه نمایید.

خلاصه آنچه در ادامه نوشتار مزایا و معایب روف گاردن خواهید خواند به شرح زیر است:

مزیت های روف گاردن چیست؟

 1. کنترل رواناب باران
 2. افزایش طول عمر سقف
 3. افزایش عملکرد حرارتی
 4. کمک به محیط زیست
 5. حمایت از زیستگاه های حیات وحش
 6. بهبود کیفیت هوا
 7. عایق صدا
 8. زیبایی شناسی

معایب روف گاردن چیست؟

 1. هزینه بالا
 2. افزایش بار وزنی
 3. نیاز به نگهداری اضافی

ساخت و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

مزیت های روف گاردن

روف گاردن و بام سبز هر نوع پوشش گیاهی است که بر روی سقف ساختمان ایجاد می‌شود. جدا از مزیت تزئینی، روف گاردن با هدف ارتقاء کیفیت سازه، کنترل دما، فرصت‌های تفریحی و ایجاد زیستگاه‌های حیات وحش اجرا می‌شود. در ادامه شما را با چند مورد از مزیت های روف گاردن که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید، آشنا خواهیم کرد؛

۱. کنترل رواناب باران

یکی از مهمترین دلایل بالارفتن میزان رواناب شهری، کاهش سطح سبز و افزایش سطوح سازه ای است. در نتیجه کنترل این آبها به طور سنتی، با شبکه‌ای از لوله‌های متصل به سیستم فاضلاب انجام می شده است. با این حال، در نتیجه توسعه شهری تا ۷۵ درصد آب در مناطق شهری جاری می‌شود.

ایزولاسیون روف گاردن (اسپینگر)
لایه های تخصصی ایزولاسیون روف گاردن

کنترل رواناب و زهکشی پایدار، مقاوم و با دوام بالا یکی از اجزای مهم در ساختمان است. مدیریت آبهای جاری به عنوان راهی برای مقابله با آب ماندگی یا آسیب دیدگی ناشی از سیل شناخته می شود. برای مقابله با این تهدید، روف گاردن ها گزینه ای فوق العاده هستند. زیرا آب قبل از اینکه به طور طبیعی در محیط آزاد شود، در گیاهان و بستر خاک آن‌ها ذخیره می‌شود. اگر منطقه شما مستعد بارش شدید باران و جاری شدن سیل است، سقف سبز می‌تواند مقدار قابل توجهی از آب باران را جذب کرده و از سیل های محلی جلوگیری کند.

۲. افزایش طول عمر سقف

مزایا و معایب روف گاردن

پشت بام به طور مداوم در معرض آسیب عناصر آب و هوایی قرار می‌گیرد. که در طول سال مشکلات زیادی به وجود می‌آورند. یک سقف نه تنها باید به اندازه کافی در برابر باد و باران مقاومت کند، بلکه نسبت به اشعه ماوراء بنفش و نوسانات دما نیز باید مقاوم باشد. بنابراین، داشتن سقفی مقاوم برای ساختمان های مسکونی و اداری اهمیت دارد.

روف گاردن با داشتن پوشش خاک و گیاه، عایقی بسیار مقاوم برای بام شناخته می شود. که از آن در برابر باران، برف، تغییرات شدید دمایی و اشعه آفتاب محافظت می کند. در نتیجه با اجرای درست روف گاردن، عمر طبیعی سقف به شکل موثر افزایش می یابد.

۳. افزایش عملکرد حرارتی

بدون تردید، یکی از مزایای روف گاردن عملکرد حرارتی آن است. از بزرگترین مشکلات یک سقف معمولی عایق بندی حرارتی ضعیف است؛ که منجر به از دست دادن گرمای قابل توجهی در زمستان و هوای خنک در ماه‌های تابستان می‌شود.

مزایا و معایب روف گاردن

همه این مسائل با ایجاد یک روف گاردن تغییر می‌کنند. با اجرای یک سقف سبز می‌توانید از افزایش بهره‌وری انرژی و محدود کردن استفاده از تهویه مطبوع اطمینان حاصل کنید. گیاهان انرژی خورشید را جذب می‌کنند و بنابراین دمای سقف را در تابستان کاهش می‌دهند؛ در حالی که در زمستانهای سرد با محبوس کردن گرما، یا جلوگیری از انتقال حرارت برعکس به بازده حرارتی کمک می‌کنند.

سقف های مسطح با پوشش های رایج نمی‌توانند به خوبی از انتقال حرارت ناشی از تغییر آب و هوایی جلوگیری کنند. آن‌ها در یک روز گرم گرما را جذب می‌کنند، و اجازه می‌دهند گرمای ارزشمند در یک روز سرد خارج شود. افزودن ماژول های سقف سبز به تنظیم دمای ساختمان کمک می‌کند. در نتیجه خانه یا ساختمان تجاری شما در زمستان گرم‌تر و در تابستان سردتر خواهد بود. این امر در هزینه‌های گرمایش و تهویه مطبوع شما صرفه جویی می‌کند.

۴. کمک به محیط زیست

مزایا و معایب روف گاردن

انتشار دی اکسید کربن یکی از عوامل کلیدی در گرم شدن کره زمین است. به همین دلیل، دولت‌ها موظف شده اند تا سال ۲۰۳۰ با دستورالعمل های شدید به نتایج موثری برسند. سقف‌های سبز یا روف گاردن ها برای این کار ایده آل هستند. بر اساس گزارشUKQBC ، ۴۴ درصد از کل انتشار CO2 از ساختمان‌ها خارج می‌شود. می دانیم که روف گاردن نیاز به تهویه مطبوع را کاهش می‌دهد، و گرما را در زمستان به خوبی حفظ می کند. نکته مهمی که باید توجه داشته باشیم این است که هم تهویه هوا و هم تولید گرما CO2 ایجاد می‌کنند. و بام های سبز با کاهش مصرف انرژی برای تنظیم دما می توانند از انتشار بیشتر دی اکسید کربن جلوگیری کنند.

۵. حمایت از زیستگاه های حیات وحش

اسپینگر

روف گاردن همچنین به حمایت از حیات وحش کمک می‌کند و به نوبه خود می‌تواند یک زیستگاه سالم ایجاد کند. با وجود اینکه بام سبز به طور مستقیم جایگزین محیط‌های سبز زمینی نمی‌شود؛ اما برای جذب پرندگان و دیگر حیات وحش برای ایجاد زیستگاه جدید مناسب هستند.

هر بام سبز از زیستگاه‌های متفاوتی پشتیبانی می‌کند، که به نوع پوشش گیاهی آن بستگی دارد. بر اساس یک نظرسنجی، مطالعه روی ۱۱ روف گاردن در اروپا نشان داد که ۱۷۲ گونه از حیوانات زیست خود را در روف گاردن‌ها شکل داده‌اند.

انواع استخر روف گاردن
مطالعه این مقاله

۶. بهبود کیفیت هوا

ساخت و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

آلودگی هوا همچنان یکی از مسائل مهم در ایران و سایر کشورهای جهان است. سالانه حدود ۲۴۰۰۰ نفر بر اثر بیماریهای ناشی از آلودگی هواجان خود را از دست می‌دهند. و این مشکلات در مناطق بزرگ شهری  مانند تهران و مشهد بیشتر است.

مناطق شهری اغلب به دلیل کمبود پوشش گیاهی و تولید تجمعی دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها دچار این شرایط می شوند. سقف سبز یا روف گاردن می تواند میزان پوشش گیاهی شهری را افزایش دهد. این گیاهان آلاینده‌ها را جذب کرده و اکسیژن منتشر می‌کنند؛ که کیفیت هوا را بهبود می‌بخشند و به محیط زیست کمک می‌کنند.

۷. عایق صدا

آلودگی صوتی یکی از مهمترین آلاینده ها در شهرها هستند. که کیفیت زندگی شهری و بهره وری را به طور مشخص کاهش می دهند. کارمندان نمی‌خواهند به صدای ترافیک سنگین خارج از دفتر خود گوش دهند. به همین ترتیب اگر شما در خانه هستید، بدون شک از صدای ماشین‌ها در اواخر شب اذیت خواهید شد. روف گاردن یک لایه عایق اضافی است، که تا ۳۰ درصد آلودگی صوتی محیط را جذب می‌کند. و از انعکاس و تشدید آلودگی صوتی در محیط نیز جلوگیری می کند.

۸. زیبایی شناسی

هیچ شکی وجود ندارد که یک سقف سبز از نظر بصری جذاب است. و در مورد یک ساختمان عمومی، جلب توجه را تضمین می‌کند. روزگار نماهای بتنی خاکستری و فولاد دیگر به پایان رسیده است. مردم خواهان معماری زیبا هستند و سقف های سبز اغلب نقش مهمی در طراحی سازه ها دارند.

اسپینگر

معایب سقف های سبز

تا اینجا تعداد زیادی از مزایای فوق العاده سقف سبز را برای شما آوردیم. به همین دلایل تعجب آور است که در ایران چرا از سقف سبز کمتر استفاده می‌شود. دولت مشتاق است که بام سبز را با تمام مزایایی که در بالا ذکر شد به ویژه برای شهرهای بزرگتر ایران مثل تهران ترویج کند.

اما در حالی که مزایا گویای خود هستند، قبل از سرمایه گذاری نیز باید چند اشکال را در نظر بگیرید. در ادامه نوشتار با معایب روف گاردن همراه ما بمانید.

۱. هزینه بالا

متأسفانه ساخت روف گاردن، کمی گران‌تر از گزینه‌های سنتی اجرای بام هستند. این هزینه بیشتر به دلیل نیاز به مصالح ویژه مانند ایزولاسیون تخصصی، مصالح بنایی، خاک سبک، مبلمان روف گاردن و گیاه است.

با این حال، علیرغم هزینه اولیه بالا، با گذشت زمان این سقف‌های سبز هزینه های اضافی را جبران می‌کنند. وقتی طیف وسیعی از مزایای روف گاردن ها را که قبلاً برای شما شرح دادیم در نظر بگیرید، نباید دلیلی وجود داشته باشد که اجازه دهید هزینه نقش تعیین کننده‌ای در تصمیم شما داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با هزینه های روف گاردن می توانید مقالههزینه ساخت روف گاردنرا مطالعه نمایید.

 

۲٫ افزایش بار وزنی

هیچ شکی وجود ندارد که سقف‌های سبز سنگین‌تر هستند. و به همین دلیل، برای اجرای آن‌ها نیاز به حمایت ساختاری بیشتری است. به طور معمول، افزودن یک سقف سبز، وزنی معادل بین ۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم در متر مربع را به سقف موجود اضافه می‌کند. اگرچه برخی پشت بام ها برای مقابله با افزایش بار نیاز به مقاوم سازی دارند، اما خوشبختانه سقف های مسطح اغلب قادر به تحمل این ظرفیت هستند.

۳٫ نیاز به نگهداری اضافی

به نظر می‌رسد بحث های زیادی در مورد میزان تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای یک سقف سبز وجود دارد. اما آنچه مشخص است این است که شما باید برخی کارها را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که محیطی که مهیا کرده‌اید یک فضای سالم و مقاوم را ایجاد کرده باشد. شما باید روف گاردن خود را به عنوان یک باغ در نظر بگیرید و به همین دلیل نیاز به آبیاری، تغذیه و نگهداری مداوم دارد. می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید یا حتی از فردی برای مراقبت از فضا استفاده کنید.

نتیجه گیری

همانطور که می‌بینید، یک سقف سبز یا روف گاردن مزایای بیشتری نسبت به معایب‌اش دارد. در نتیجه موضوعی جدی در ساختمان سازی است. بنابراین اکنون زمان اقدام و لذت بردن از این محیط زیبا است.با این وجود،همانطور که گفته شد اجرای سقف سبز گرانتر از سقف مسطح سنتی است و به برنامه ریزی دقیق برای اجرا نیاز دارد. همه ما می‌خواهیم بهترین فضای را در اختیار نسل بعدی قرار دهیم. برنامه ریزی و طراحی دقیق بر اساس مزایا و معایب روف گاردن اطمینان از این امر مهم را فراهم می کند.

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “مزایا و معایب روف گاردن

 1. آرتا زحمتکش :

  سلام روز بخیر اگر بخوایم روف گاردن داشته باشیم برای سقف منزل طبقه آخر که بام روش هست مشکلی پیش نمیاد؟

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. خیر
   برای ساخت روف گاردن ایزولاسیون و مقاوم سازی کامل صورت می گیرد. که مانع از آسیب سازه ای و نشت رطوبت خواهد شد.
   به همین دلیل ساخت روف گاردن کاری کاملا تخصصی است . و به هر شرکتی قابل واگذاری نیست. بهترین سند برای کیفیت کار شرکت، پروژه های اجرایی قبلی شرکت است.
   رزومه ی کاری شرکت اسپینگر را می توانید در بخش «پروژه ها» مشاهده نمایید.

  • آقای مهندس حسنی :

   با سلام
   قیمت روف گاردن بر اساس متراژ پروژه و امکانات انتخاب شده محاسبه می شود.
   به طور کلی با بالارفتن متراژ قیمت در مترمربع کاهش پیدا می کند. اما برای متراژ های کمتر از ۱۰۰ متر تقریبا یکسان است. و بر اساس قیمت مصالح روز اعلام می شود.
   برای این منظور می توانید با همکاران شرکت اسپینگر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟