آشنایی با اجزای اصلی روف گاردن

امروزه پشت بام‌ها به یک فضای خالی و بی روح تبدیل شده‌اند که هیچ استفاده بهینه‌ای از آنها نمی‌شود. در حالی که پشت‌بام، بهترین محل برای تبدیل شدن به باغی سرسبز است. با کمبود فضای سبز و آپارتمانی شدن زندگی، روف گاردن بهترین ایده برای سلامت جسم و روح، کاهش آلودگی محیط زیست و معتدل کردن آب و هواست. روف گاردن، باغی است که در پشت‌بام ساختمان‌ها اجرا می‌شود. علاوه بر جنبه زیبایی و حفظ روحیه اعضای خانواده، در آب و هوا و محیط زیست نیز تاثیرات بسیار مثبتی دارد. بنابراین آشنایی با اجزای اصلی روف گاردن یک موضوع مهم است.

برای آشنایی بیشتر با روف گاردن می توانید مقالهروف گاردن چیست؟را مطالعه نمایید.

اجزای اصلی روف گاردن

اجزای اصلی روف گاردن

 بعد از تصمیم قطعی برای اجرای روف گاردن، توجه به اجزای اصلی روف گاردن از مراحل مهم به شمار می‌آید. این اجزا شامل انواع اِلمان‌ها و تجهیزاتی مانند آلاچیق، استخر، مبلمان، آبنما و … هستند. که محیطی زیباتر و کاربردی‌تر را در پشت‌بام داشته باشید. در ادامه به شرح برخی ازآنها می‌پردازیم.

۱٫ چتر روف گاردن

اگر نگران تابیدن مستقیم نور خورشید و یا بارندگی در پشت‌بام هستید، می‌توانید از چتر روف گاردن استفاده کنید. چتر روف گاردن انواع مختلفی دارد که شما می‌توانید بر حسب سلیقه، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

در واقع، چتر روف گاردن یک سایه و پناهگاه برای شماست. تا بتوانید عصرانه‌های خود را با خیال راحت در پشت‌بام میل نمایید. چتر‌های روف گاردن می‌توانند به صورت ثابت و یا متحرک باشند. انواع چتر ثابت، چتری است که به صورت دائم در یک محیط مشخص نصب می‌شود و قابلیت جابجایی ندارد. این چتر دارای جک هیدرولیکی است. و قابلیت جمع شوندگی نیز دارد.

چتر متحرک از آن جا که به زمین متصل نمی‌شود، قابلیت جابجایی دارد. معمولاً این چترها بسیار سبک هستند. موتور الکترونیکی دارند و با کمک ریموت باز و بسته می‌شوند.

اجزای اصلی روف گاردن

۲٫ انتخاب مبلمان و صندلی‌ها

در اجرای روف گاردن، برای استراحت و نشستن اعضای خانواده از مبلمان و صندلی‌ها استفاده می‌شود. استفاده مبلمان و صندلی‌ها، علاوه بر کاربری جنبه تزئینی و زیباتر کردن روف گاردن را نیز به دنبال دارد. این نکته را قبل از اجرای روف گاردن به یاد داشته باشید که هر نوع چوب مبل یا صندلی را نمی‌توان در روف گاردن مورد استفاده قرار داد.

سوال پیش می‌آید که جنس چوب مبلمان روف گاردن باید چگونه باشد تا در برابر گرما، سرما، گرد و غبار  و … از خود مقاومت نشان دهد؟ حتی اگر به جای مبلمان، به فکر قرار دادن نیمکت‌های بزرگ در پشت‌بام هستید؛ باید بگوییم که انتخاب چوب در این پروسه اهمیت زیادی دارد. در حالت کلی، چوب‌ها دو نوع هستند: چوب نرم و چوب سخت. هر یک از این چوب‌ها را بررسی کرده و مزایا و معایب آن را بدانید، سپس مناسب‌ترین آن را برای پشت‌بام خود انتخاب کنید.

علاوه بر جنس چوب، مبل‌هابی که برای پشت بام انتخاب می‌کنید، باید وزن مناسب و مقاومت بالایی در برابر باد‌های شدید داشته باشند. از طرفی نباید آنقدر سنگین باشد که به سقف ساختمان نیروی زیادی وارد کنند. در حالت کلی باید تخمینی از وزن کلی اجزای اصلی روف گاردن داشته باشید. و تحمل سقف خود را بسنجید.

برای آشنایی بیشتر با چوب های مناسب روف گاردن می توانید مقالهچوب های مناسب برای مبلمان روف گاردنرا مطالعه نمایید.

اجزای اصلی روف گاردن

۳٫ استخر روف گاردن

امروزه یکی از جذاب ترین پیشنهادها برای اجزای اصلی روف گاردن، استخر روف گاردن است. ساخت استخر و جکوزی بر روی پشت بام برای بسیاری از افراد، یک ایده خاص است.

انواع سازه استخری که در روف گاردن مورد استفاده قرار می‌گیرد، دائمی ‌و یا موقت است. استخر‌های دائمی یا ثابت همانطور که از اسم‌شان مشخص است، همیشگی و دائمی ‌هستند. و در محل خاصی اجرا می‌شوند.

انواع استخر‌های موقت وجود دارند که در صورت تمایل می‌توانید آن‌ها را جابه‌جا کنید. یکی از ساده‌ترین گزینه‌ها برای پیاده‌سازی استخر در روف گاردن، استفاده از استخر بادی است. این نوع استخر‌ها، قابلیت حمل آسانی دارند. و به راحتی در پشت‌بام قابل استفاده هستند. فقط در پیاده‌سازی این ایده، باید قوانین کشور را نیز در نظر بگیرید. بیشتر محیط‌های داخل شهری به علت قوانین شرعی، اجازه ساخت استخر در پشت بام را ندارد.

ترکیب خاک روف گاردن
مطالعه این مقاله

اجزای روف گاردن

۴٫ قرار دادن آلاچیق‌ها در روف گاردن

اِلمان دیگری که از تابش نور مستقیم خورشید و بارندگی در پشت‌بام جلوگیری می‌کند، آلاچیق است. شما می‌توانید بر اساس مساحت پشت‌بام و سلیقه خود، اندازه آلاچیق را مشخص کرده و نصب کنید.

انواع آلاچیق‌هایی که می‌توانید به عنوان اجزای اصلی روف گاردن برای جداسازی فضا و ایجاد سایه استفاده کنید، عبارتنداز:

 • آلاچیق فلزی
 • آلاچیق چوبی
 • آلاچیق فایبرگلاس و پلاستیکی
 • آلاچیق‌های پارچه‌ای
 • آلاچیق‌های خاص و سفارشی

انواع آلاچیق‌ها به آسانی در پشت‌بام قابل اجرا هستند. کافیست در انتخاب هر یک از آن‌ها، نوع مصالح، طراحی، استحکام و دوام آن را در نظر بگیرید. همچنین انتخاب هر یک از آلاچیق‌های نامبرده به آب و هوای منطقه شما نیز بستگی دارد.

اجزای اصلی روف گاردن

۵٫ انتخاب کفپوش مناسب در روف گاردن

یکی از مهم ترین اجزای اصلی روف گاردن، کفپوش آن است. اگر به صورت مصمم می‌خواهید روف گاردن را در پشت بام خود اجرا کنید، باید به کف آن اهمیت زیادی دهید. کفپوش انتخابی باید ویژگی‌هایی از جمله: دوام بالا، رنگ مناسب، پاک‌شوندگی آسان، وزن مناسب، ضد لرزش بودن و تخلیه خودکار را داشته باشد.

انواع کفپوش‌هایی که می‌توانید در روف گاردن استفاده کنید، عبارتنداز:

 • کفپوش سرامیکی
 • کفپوش چوبی
 • کفپوش سنگی
 • کفپوش سیمانی
 • چمن مصنوعی

 انتخاب هر یک از این موارد، کاملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. هر یک از انواع کفپوش‌های ذکر شده، به نوعی فضای پشت‌بام شما را جذاب‌تر خواهند کرد. و در نتیجه باعث زیباتر دیده شدن سایر اجزای روف گاردن می‌شوند.

اجزای اصلی روف گاردن

۶٫ آبنما، ایده‌ای جذاب برای روف گاردن

آبنما، از جمله گزینه‌های حرفه‌ای در بین اجزای اصلی روف گاردن است. اگر می‌خواهید از فضای پشت‌بام خود برای لذت بردن و استراحت استفاده کنید، اِلمان آبنما را توصیه می‌کنیم. آبنما صدای آب را در محیط پشت بام منعکس می‌کند؛ و باعث تجربه آرامش بیشتری می‌شود. همچنین از نظر زیبایی نیز اهمیت بسیاری دارد.

۷٫ استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی در فصول سرد و گرم سال

اجزای اصلی روف گاردن، برای همه افراد جذاب به نظر می‌رسد. اما برخی از افراد ممکن است آن را فقط محدود به فصل تابستان و بهار ببیند. در حالی که اینگونه نیست، حتی می‌توانید سیستم گرمایشی را به روف گاردن خود اضافه کنید. به این ترتیب که داخل آلاچیق یا زیر چتر روف گاردن، سیستم گرمایشی نصب می‌شود تا فضا و محیط پشت بام را گرم نگه دارد. همینطورکه سیستم‌های سرمایشی و بادی نیز برای فصل گرما موجود هستند.

فلاورباکس، انواع گل و گیاه، دیوار جداکننده، نورپردازی و … از دیگر اجزای اصلی روف گاردن هستند. که شما می‌توانید هر یک را در دیزاین خود استفاده کنید.

اجزای روف گاردن

در این مقاله با اجزای اصلی روف گاردن و المان‌هایی که می‌توانیم به آن اضافه کنیم، آشنا شدیم. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا تجربه اجرا روف گاردن را دارید؟ امیدواریم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. ممنون که تا انتهای این مقاله از اسپینگر، همراه ما بودید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

 

2 نظر برای مقاله “اجزای اصلی روف گاردن

 1. بهمنی سجاد :

  پشت بام ها امروزه واقعا بی استفاده هستند. در همه بام ها روف گاردن قابل اجراست یا محدودیت دارند؟

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام.
   برای اجرای روف گاردن از نظر قانونی در ساختمان های نوساز باید مجوز ساخت روف گاردن دریافت شود. در ساختمان های قدیمی نیز باید تمامی ساکنین به صورت کتبی رضایت خود را برای تغییر در فضای مشاع عمومی اعلام کنند.
   از نظر سازه ای باید بام توانایی تحمل بار وزنی اضافه را داشته باشد. و به صورت تخصصی ایزولاسیون شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟