بهترین روف گاردن های دنیا

روف گاردن‌ها می‌توانند فضایی رویایی را در پشت بام شما ایجاد کنند. اما آیا تا به حال به این سوال فکر کرده‌اید، که بهترین روف گاردن های دنیا چه شکلی هستند؟

اغلب افرادی که در شهرها زندگی می‌کنند، علاقه زیادی به طبیعت دارند. و تلاش می‌کنند بخشی از طبیعت را در زندگی خود شبیه‌سازی کنند. فضاهای طبیعی مثل پارک‌ها که در محیط شهری در اختیار داریم، بسیار محدودند. بسیاری از افراد هم تلاش می‌کنند چند گیاه را در گوشه خانه خود نگهداری کنند، تا تکه‌ای از طبیعت را همراه داشته باشند.

معماری باغ‌های معلق بابل نشان می‌دهد که انسان همیشه تلاش کرده تا طبیعت را در محیط زندگی خود بازسازی کند. یکی از بهترین فضاها برای شبیه‌سازی طبیعت، روف گاردن‌ها هستند؛ که طی چند سال اخیر رواج بیشتری پیدا کرده‌اند. در این مقاله اسپینگر ( espinger ) سعی کردیم برخی از زیباترین روف گاردن های دنیا را معرفی کنیم تا شاید الهام‌بخش شما برای طراحی روف گاردن باشند.

برای آشنایی بیشتر با سازه های سبز می توانید مقالهتفاوت گرین وال و روف گاردنرا مطالعه نمایید.

طراحی و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

بهترین روف گاردن های دنیا چه هستند؟

 • Acros
 • Rockefeller
 • Namba Parks
 • Kaiser
 • Kensington
 • High Line Park
 • Waldspirale
 • Gardens by the Bay
 • Torre Guinigi

بهترین روف گاردن های دنیا

روف گاردن‌ها معمولاً به عنوان باغ‌هایی کوچک در پشت بام ساختمان‌های مسکونی و یا تجاری شناخته می شوند؛ اما در دنیا روف گاردن‌‌هایی بسیار باشکوه و بزرگ وجود دارند. که حتی می‌توان نام باغ آسمانی را برای توصیف عظمت و شکوه برخی از آنها استفاده کرد. با ما همراه باشید تا شما را با نمونه هایی از معروف ترین روف گاردن های دنیا آشنا کنیم؛ و تصور شما از روف گاردن‌ به کلی تغییر دهیم.

Acros

بهترین روف گاردن های دنیا

ساختمان اکروس واقع در شهر فوکوکا در ژاپن، یک ساختمان ۱۴ طبقه شبیه هرم است؛ که یکی از بهترین روف گاردن های دنیا بر روی آن ساخته شده است. این ساختمان توسط معمار آرژانتینی،‌ امیلیو آمباسز طراحی شده است. دلیل ساخت این بنا نیاز شهر به یک ساختمان دولتی جدید بود. از آنجاکه تنها فضای باز موجود زمین بود؛ فضای سبز پارک بر روی طبقات این ساختمان باز طراحی شد.  و پروژه در سال ۱۹۹۵ به بهره برداری رسید.

هر سطح از پشت بام این ساختمان پله ای، پوشیده از انواع درختان و گیاهان است. به همین دلیل از دور شبیه به کوههای سبز گرمسیری به نظر می رسد. این ساختمان شامل ۵۰۰۰۰ گیاه و درخت است. بازدید کنندگان از روف گاردن، در راه رسیدن به آن‌جا از یک ساختمان نیم دایره‌ای و با دیواره‌های شیشه‌ای عبور می‌کنند. که شامل مغازه‌ها، نمایشگاه‌ها، ادارات و یک سالن سمفونی موسیقی نیز می شود.

Rockefeller

بهترین روف گاردن های دنیا

با توجه به الگوی کهن باغ‌های شهری که در آن استفاده شده است و زیبایی غیر قابل انکار آن، قطعا راکفلر یکی از بهترین روف گاردن های دنیا است. به لطف فیلم‌هایی همچون مرد عنکبوتی محصول سال ۲۰۰۲ یا فیلم چهار شگفت انگیز محصول سال ۲۰۰۵، روف گاردن راکفلر کاملاً برای مردم آشنا و قابل شناسایی است. این روف گاردن در سال ۱۹۳۵ تاسیس شد؛ و شامل پنج بخش است که توسط معمار پیشگام، رالف هنکوک ساخته شده است.

کل پروژه ساخت دو سال به طول انجامید. و شامل ۳۰۰۰ تن خاک، ۵۰۰ تن آجر، ۱۰۰ تن سنگ، ۲۰۰۰ درخت و درختچه است. روف گاردن راکفلر یکی از بهترین مناطق گردشگری در نیویورک است؛ همچنین هم‌اکنون امکان برگذاری رویدادها و مراسم‌های مختلف از جمله جشن‌های عروسی در آن وجود دارد.

Namba Parks

طراحی و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

پارک نامبا یک مرکز خرید خیلی بزرگ در وسط شهر اوساکا، دومین شهر بزرگ ژاپن است. این مرکز خرید دیدنی توسط طراح بزرگ آمریکایی، جان جرد ساخته شده است که در سال ۲۰۰۳، ساخت آن تکمیل شد.

مرکز خرید نامبا شامل یکی از زیباترین روف گاردن های دنیا است. که بوتیک‌های پر زرق و برقی در آن وجود دارند. و مردم از مناطقی دور برای خرید به آنجا مراجعه می‌کنند. در این پارک بازدیدکنندگان باید مسیری بلند را طی کنند. به تدریج از میان آبشارهای صخره‌ای و بیشه زارها، زیر آبشارها و صخره ‌ها بالا بروند، تا به مقصد نهایی برسند.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی های باغ بام می توانید مقالهروف گاردن متمرکزرا مطالعه نمایید.

Kaiser

طراحی و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

صنعتگر آمریکایی، ادگار کایزر که بسیار شیفه روف گاردن راکفلر در ایالت نیویورک بود، یکی از زیباترین روف گاردن های دنیا به نام کایزر را در ایالت کالیفرنیا ساخت. او نام این ساختمان را به نام خودش، کایزر نام گذاری کرد. که در سال ۱۹۶۰ کار ساخت آن تکمیل شد.

روف گاردن کایزر، ۱۴۱۰۰ متر مربع و شامل یک دریاچه مصنوعی کوچک به همراه چندین فواره و پل است. از لبه آب تا مرز‌های درخت کاری شده، با چمن پوشیده شده است؛ که آن‌ را به یک زمین بازی مناسب تبدیل کرده است. می‌توان روف گاردن کایزر را به عنوان یکی از مکان‌های جذاب در کالیفرنیا به حساب آورد.

Kensington

بهترین روف گاردن های دنیا

روف گاردن کنزینگتون در لندن، یکی از معروف ترین روف گاردن های دنیا است. هرچند که شاید بهتر باشد از آن به عنوان یک قصر در بام نام برد. این بنای ۶۰۰۰ متری، توسط طراح مطرح اهل ولز به نام رالف هنکوک در بین سال‌های ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۸ ساخته شد؛ و در این سال برای استفاده عمومی باز شد.

با وجود علاقه زیاد انگلیسی ها به باغ های خاص خودشان، این باغ با الهام از باغهای الحمرا در گرانادا طراحی شده است.  روف گاردن مملو از فواره‌ها، درخت‌های نخل، شاخه‌های گل و یا حتی فلامینگو است! رالف هنکوک، سنگ‌های به کار رفته در این ساختمان را از پنسیلوانیا وارد کرد. پس از اتمام ساخت ساختمان اصلی، ۵۰۰ گیاه را در پشت بام آن کشت کرد. به این ترتیب فضایی شبیه به سه مدل از باغ‌های اسپانیایی، تودور، و انگلیسی ایجاد کرده است. همچنین هفت درخت از درختانی که برای اولین بار در کنزینگتون کاشته شده‌اند، هنوز در آن‌جا سالم مانده اند.

سوزنی برگان مناسب روف گاردن
مطالعه این مقاله

High Line Park

بهترین روف گاردن های دنیا

رفت و آمد به سمت غرب منهتن هرگز ساده نبوده؛ اما اکنون به لطف هایلاین یا مسیر هوایی، می توان با قدم زدن در پارک  بین شهرها جابه‌جا شد. های لاین بخشی از مسیر راه آهن هوایی در امتداد رودخانه هادسون است. این مسیر بعد از خارج شدن از خطوط فعال راه آهن نیویورک سالها بدون کاربری رها شد. و در سال ۲۰۰۶ مسیری به طول ۲٫۶ کیلومتر از آن به پیاده راه سبز شهری تبدیل شد.

مسیر سبز هوایی در امتداد بخشی از خط راه آهن نیویورک وست لاین می گذرد. و دوندگان یا کسانی که قصد قدم زدن دارند را از منطقه میت پکینگ، در سراسر چلسی، تا وست ساید می برد. طرح کاشت این مسیرهوایی ادای احترامی به گیاهان وحشی است. و در کشت آن از گیاهان بومی آمریکا استفاده شده است. همچنین صندلی‌های آفتاب‌گیر، چمن‌زارها، جویبارها و مناظر بسیار دیدنی و رویایی از رودخانه هادسون، از مهمترین امکانات آن است. با این که های-لاین به عنوان یک پارک شهری و پیاده راه شناخته می شود؛ اما با توجه به ساخت آن در ارتفاع بالا، قطعا یکی از بهترین روف گاردن های است.

Waldspirale

بهترین روف گاردن های دنیا

روف گاردن‌‌ها، براساس ماهیت و خلاقیت سازنده آن‌ها، متفاوت هستند؛ اما روف گاردن والد اسپایرل در دامشتات آلمان قطعا یک نمونه خاص و منحصر به فرد است؛ ساخت این ساختمان آپارتمانی، در سال ۲۰۰۰ به اتمام رسید. و به عنوان آخرین اثر از هنرمند اتریشی به نام فریدنسرایش هاندرتواسر ثبت شد.

این هنرمند اعتقادات عجیبی داشت؛ یکی از عجیب‌ترین اعتقادات او این بود که خطوط صاف، نمادهای شیطانی هستند. به همین دلیل روش معماری مرسوم را به کلی کنار گذاشت. و این ساختمان را به شکلی کاملاً منحنی و متفاوت طراحی کرد. بازدید کنندگان این روف گاردن که از زیباترین روف گاردن های دنیا است، باید در مسیری مارپیچی که پر از درختچه‌ها و انواع گیاهان است به سوی بالا بروند. تا به کافه‌ای که در بالا ساخته شده برسند و از تمام مسیر، لذت ببرند.

Gardens by the Bay

طراحی و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

سنگاپور یکی از آلوده ترین شهرهای دنیاست. به همین دلیل تعداد زیادی روف گاردن در حاشیه شهر ساخته شده است. معروفترین مجموعه باغهای سنگاپور با نام باغ های خلیجی، تم پارکی با موضوع باغبانی است. مساحت این پارک ۱۰۱ هکتار از زمین های احیاء شده ساحلی است. که در سال ۲۰۱۲ تبدیل به پارک شد.و شامل یکی از معروف ترین و بهترین روف گاردن های دنیا است. برجی ۳۵ متری با پوشش گیاهی عجیب و غریب، پوشیده از مه و دارای مرتفع‌ترین آبشار سرپوشیده جهان.

در اطراف باغ، سوپر درخت‌هایی مصنوعی به ارتفاع ۵۰ متر وجود دارند؛ که شبیه درخت‌هایی فضایی یا فانتزی در داستان‌های تخیلی هستند. این درختان سازه های سبز عمودی بسیار خاص از گیاهان وحشی هستند. و پیاده‌روهای مرتفعی در بین این سوپر درخت‌های شگفت انگیز وجود دارد. که نمایی بسیار زیبا و خاص را از بالا به شما نشان می‌دهد.

Torre Guinigi

طراحی و اجرای روف گاردن (اسپینگر)

شهر لوکا واقع در ایتالیا ستاره شهرهای توسکانی است؛ که تحت الشعاع عظمت رنسانس فلورانس و کمال پالیو سیه‌نای قرون وسطایی قرار گرفته است. اما وقتی صحبت از روف گاردن ها شود، هیچ منطقه‌ای نمی‌تواند با لوکا رقابت کند.

توره گوینیگی یکی از زیباترین روف گاردن های دنیا است. و احتمالا این روف گاردن در مرکز شهر لوکا قدیمی ترین روف گاردن دنیا باشد. که به دستور خانواده اشرافی گوینیگی در قرن ۱۳۰۰ میلادی ساخته شد. هدف از ساخت توره گوینیگی، ساخت یک باغ بلوط در بالای برجی به سبک گوتیک بود. امروزه هنوز آن بنا وجود دارد. و شما می‌توانید از روف گاردن توره گوینیگی بازدید کنید. و پس از صعود به بالای ساختمان از منظره فوق‌العاده‌ای که پیش رویتان قرار دارد، لذت ببرید.

سخن آخر

اگر اهل گردش هستید و به کشور های خارجه سفر می‌کنید؛ می توانید به جای پر رنگ کردن جهان مدرن و تکنولوژی‌، کمی رنگ و بوی طبیعت به سفرتان اضافه کنید. بازدید از باغ ها و روف گاردن ها می تواند پیشنهاد جذابی برای شما باشد. از همراهی شما تا انتهای نوشتار بهترین روف گاردن های دنیا سپاس‌گزار هستیم.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “بهترین روف گاردن های دنیا

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. در طراحی پروژه نظرات کارفرما اهمیت زیادی دارند. و مشاوره طراحان در جهت متعادل سازی ایده ها و بهینه کردن طراحی به کار می رود. بنابراین یکی از مهمترین اهداف در طراحی تامین رضایت کارفرما خواهد بود.

 1. نیوشا صامت زاده :

  در روف گاردن های معروف دنیا هم از همین سیستم لایه بندی مشابه اسپینگر استفاده می شه؟ یا فرق می کنند؟

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   در بیشتر موارد بله. سیستم ایزولاسیون و لایه بندی روف گاردن دارای ساختار فنی مشخصی است که لایه ها و عملکرد آنها مشخص است. در شرکت اسپینگر نیز، همین لایه ها با استانداردهای بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود در پروژه های بزرگ بر اساس نوع سازه، میزان وزن روف گاردن، نوع باغچه و گیاهان تنوع متریال بیشتر است. به طور مثال ضخامت های متفاوتی از عایق ضد ریشه، ژئوتکستاسیل و زهکش مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟