فیلتر خاک روف گاردن

فیلتر خاک روف گاردن یا فیلتر روف گاردن مهمترن لایه در میان لایه های هر روف گاردن و بام سبز محسوب می شود. اولین سد دفاعی یک روف گاردن و تنها لایه ای که در میان تمام انواع لایه بندی های مرسوم روف گاردن اجرای آن الزامی است؛ لایه فیلتر روف گاردن است. عدم عملکرد فیلتر یا عملکرد ناصحیح آن علاوه بر اینکه سبب گرفتگی در سیستم فاضلاب و تخلیه آب ساختمان می شود، می تواند تمامی گیاهان و باغچه های شما را از بین ببرد. و شما را با هزینه های بسیار سنگین جهت تعمیر سیستم فاضلاب و جمع آوری باغچه و تعویض مصالح و … مواجه نماید. اسپینگر در این مطلب سعی دارد شما را با فیلتر  مناسب، موارد فنی و استاندردهای مهم آن آشنا نماید.

جهت مشاهده و اطلاع از انواع فیلترهای روف گاردن  شرکت اسپینگر می توانید صفحه محصولات ” فیلترهای خاک روف گاردن” را مطالعه نمایید.

فیلتر خاک tencate

عملکرد فیلتر روف گاردن

همانطور که از اسم این لایه مشخص است وظیفه آن فیلتر کردن خاک یا جدا سازی ذرات خاک و آب است . فیلتر روف گاردن باید توانایی عبور دادن آب را بدون اجازه عبور به ذرات خاک داشته باشد. اما نکته مهم این است که صرف انجام این وظیفه و جداسازی خاک و آب، نمی تواند آن را به محصول ایده آل تبدیل نماید. فیلتر خاک باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

قطر و ابعاد سورخها ( opening size ):

حداکثر قطر سوراخهای یک فیلتر روف گاردن مطابق استانداردها نباید از حدود ۲۰۰ میکرون در حالت خیس بیشتر باشد. بالاتر بودن قطر سورخها برابر است با عبور ذرات خاک و گرفتگی سیستم فاضلاب. این ویزگی فیلتر ها عموما مطابق با استاندرد ( EN ISO 12956 ) و ( ASTM D4751 )  مورد سنجش قرار می گیرند.

سرعت گذر دهی آب ( Flow rate ) :

سرعت گذردهی آب در فیلتر روف گاردن با واحد لیتر بر متر مربع در ثانیه (L/m2.s) سنجیده می شود. با توجه به اینکه فیلتر در شرایط بارانی باید توانایی امکان انتقال سریع آبهای جمع شده در باغچه و انتقال آن به سیستم تخلیه را داشته باشد. حداقل سرعت عبور آب یک فیلتر روف گاردن نباید از (L/m2.s) 100 کمتر باشد. این پارامتر بر اساس استاندارد ( BS 6906-3 ) مورد بررسی قرار می گیرد.

مقاومت فیلتر روف گاردن نسبت به سوراخ شدن یا مقاومت در برابر پانچ شدگی ( Puncture strength ) :

فیلتر خاک روف گاردن مانند سایر فیلترها باید نسبت به فشار خاک مقاوم بوده و بر اثر فشار ذرات خاک نباید دچار سوراخ شدگی و پارگی گردد . این پارامتر بر اساس استاندارد ( ASTM D6241 ) مورد بررسی قرار می گیرد.

مقاومت فیلتر روف گاردن نسبت به پارگی در طول و عرض و مقاومت کششی :

فیلتر خاک روف گاردن باید نسبت به پارگی در همه بعدها و نیز نسبت به کشش مقاومت لازم را داشته باشد. این ویژگی ها با توجه به ابعاد باغچه ها و نوع پروژه می تواند مقادیر متفاوتی داشته باشد. این پارامتر بر اساس استاندارد ( ASTM D4595 ) مورد بررسی قرار می گیرد.

مقاومت فیلتر خاک روف گاردن نسبت به گرفتگی و پوسیدگی و … :

مقاومت فیلتر روف گاردن نسبت به گرفتگی (not clogging) از مهمترین ویژگی های فیلتر بشمار می رود. در صورت گرفتگی، فیلتر خاک عملا کارایی خود را از دست داده و با تجمع آب در پشت فیلتر، خاک باتلاقی شده و سبب پوسیدگی ریشه گیاهان می گردد. این عامل در نهایت منجر به مرگ گیاهان در مدت زمانی اندک خواهد شد. پوسیدگی فیلتر نیز با عث از میان رفتن لایه فیلتر خاک روف گاردن شده، و خیلی سریع باعث گرفتگی سیستمهای زهکشی و تخلیه آب ساختمان شده و هزینه های گزافی را به پروژه تحمیل خواهد نمود.

چه فیلتری برای روف گاردن مناسب است؟

با توجه به آنچه در بالا توضیح داده شد، اسپینگر به شما توصیه می کند که هرگز از فیلتر های بی نام و نشان و فیلترهایی که با عنوان فیلتر خاک روف گاردن و … در بازار موجود می باشند، در روف گاردن خود استفاده نکنید. تجربه ما در این سالها و بازدید از پروژه هایی که با مشکلات بزرگی که همه ناشی از استفاده فیلتر های نامناسب یا استفاده از ژئوتکستایلهایی که اساسا به عنوان فیلتر تولید نشده اند و کارایی ندارند؛ ما را به این نتیجه رسانده که به مشتری ها و همکاران خود توصیه کنیم در انتخاب فیلتر بسیار سختگیر بوده، و حتما از تامین کننده فیلتر مشخصات فنی دقیق را طلب نمایند. استفاده از فیلتر نامناسب، قطعا شما را در چند سال آینده با مشکل تعویض و تعمیر اساسی روف گاردن روبرو خواهد نمود.

اسپینگر در تمامی پروژه هایی که از سالها پیش تاکنون به عنوان تامین کننده،مجری، مشاور و … حضور داشته صرفا از فیلترهای تولید شده شرکتهای دوپونت ( Dupont ) و تنکات ( TenCate ) استفاده نموده. که هر دو شرکت یاد شده به عنوان بهترین شرکتهای تولید کننده انواع فیلتر خاک و فیلتر روف گاردن در سطح جهان شناخته می شوند. دوام و ماندگاری بالا و شادابی گیاهان و درختان روف گاردن هایی که توسط اسپینگر اجرا شده اند، گواهی است بر عملکرد صحیح و دانش فنی اسپینگر. در ادامه شما را دعوت می کنیم به مطالعه مشخصات فنی فیلتر های خاک و روف گاردن دوپونت ( Dupont ) و تنکات ( TenCate ).

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

8 نظر برای مقاله “فیلتر خاک روف گاردن

  • مهندس حسنی :

   برای اطلاع از قیمت محصولات لطفا با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱ (کارشناس فروش) و یا با شماره ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴ تماس بگیرید. با تشکر

  • مهندس عسگری :

   سلام. با توجه به کیفیت بالا و مشخصات فنی فیلتر دوپونت، این فیلتر دچار گرفتکی نخواهد شد و نیاز به تعویض نخواهد داشت. البته در صورتی که در حین تعویض گیاهان روف گاردن فیلتر یا سایر لایه آسیب ببینند شما ناچار به اصلاح محل آسیب دیده خواهید بود ولی عملا نیازی به تعویض این لایه وجود نخواهد داشت. پیشنهاد می کنیم مشخصات فنی فیلتر دوپونت را از لینک زیر مطالعه نمایید.
   https://espinger.com/product/filter-dupont-sf27/

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. طول عمر فیلتر های خاک با توجه به فیلتر و اجرای صحیح آن در حدود ۵ سال است. البته با توجه به نوع فیلتر، طول عمر دقیق آنها از شرکت قابل استعلام است.
   با توجه به تغییر نرخ ارز قیمت تمامی محصولات به روز اعلام می شود. که برای اطلاع از قیمت ها می تواند با همکاران شرکت اسپینگر از طریق شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟