فیلتر خاک روف گاردن

فیلتر خاک روف گاردن یا فیلتر روف گاردن مهمترن لایه در میان لایه های هر روف گاردن و بام سبز محسوب می شود. اولین سد دفاعی یک روف گاردن و تنها لایه ای که در میان تمام انواع لایه بندی های مرسوم روف گاردن ، اجرای آن الزامی است لایه فیلتر روف گاردن یا فیلتر خاک است. عدم عملکرد فیلتر روف گاردن یا عملکرد ناصحیح فیلتر خاک بام سبز علاوه بر اینکه سبب گرفتگی در سیتم فاضلاب و تخلیه آب ساختمان می شود، می تواند تمامی گیاهان و باغچه های شما را از بین برده و شما را با هزینه های بسیار سنگین جهت تعمیر سیستم فاضلاب و جمع آوری باغچه و تعویض مصالح و … مواجه نماید. اسپینگر در این مطلب سعی دارد شما را با فیلتر روف گاردن و موارد فنی و استاندردهای مهم آن آشنا نماید.

جهت مشاهده و اطلاع از انواع فیلتر های خاک روف گاردن  شرکت اسپینگر می توانید صفحه محصولات ” فیلتر های خاک روف گاردن” را مطالعه نمایید.

فیلتر خاک tencate

عملکرد فیلتر خاک روف گاردن

همانطور که از اسم این لایه مشخص است وظیفه آن فیلتر کردن خاک یا جدا سازی ذرات خاک و آب است . فیلتر خاک روف گاردن باید توانایی عبور دادن آب را بدون اجازه عبور به ذرات خاک داشته باشد. اما نکته مهم این است که صرف انجام این وظیفه و جداسازی خاک و آب، نمی تواند یک محصول را به فیلتر خاک ایده آل تبدیل نماید. فیلتر خاک باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 • قطر و ابعاد سورخها ( opening size ): حداکثر قطر سوراخهای یک فیلتر خاک روف گاردن مطابق استانداردها نباید از حدود ۲۰۰ میکرون در حالت خیس بیشتر باشد. بالاتر بودن قطر سورخها برابر ا ست با عبور ذرات خاک و گرفتگی سیستم غاضلاب .این ویزگی فیلتر ها عموما مطابق با استاندرد ( EN ISO 12956 ) و ( ASTM D4751 )  مورد سنجش قرار می گیرند.
 • سرعت گذر دهی آب ( Flow rate ) : سرعت گذردهی آب در فیلتر خاک روف گاردن با واحد لیتر بر متر مربع در ثانیه (L/m2.s) سنجیده می شود. با توجه به اینکه فیلتر روف گاردن در شرایط بارانی باید توانایی امکان انتقال سریع آبهای جمع شده در باغچه و انتقال آن به سیستم تخلیه را داشته باشد. حداقل سرعت عبور آب یک فیلتر روف گاردن نباید از (L/m2.s) 100 کمتر باشد. این پارامتر بر اساس استاندارد ( BS 6906-3 ) مورد بررسی قرار می گیرد.
 • مقاومت فیلتر روف گاردن نسبت به سوراخ شدن یا مقاومت در برابر پانچ شدگی ( Puncture strength ) : فیلتر خاک روف گاردن مانند سایر فیلترها باید نسبت به فشار خاک مقاوم بوده و بر اثر فشار ذرات خاک نباید دچار سوراخ شدگی و پارگی گردد . این پارامتر بر اساس استاندارد ( ASTM D6241 ) مورد بررسی قرار می گیرد.
 • مقاومت فیلتر روف گاردن نسبت به پارگی در طول و عرض و مقاومت کششی : فیلتر خاک روف گاردن باید نسبت به پارگی در همه بعدها و نیز نسبت به کشش مقاومت لازم را داشته باشد. این ویژگی ها با توجه به ابعاد باغچه ها و نوع پروژه میتواند مقادیر متفاوتی داشته باشد. این پارامتر بر اساس استاندارد ( ASTM D4595 ) مورد بررسی قرار می گیرد.
 • مقاومت فیلتر خاک روف گاردن نسبت به گرفتگی و پوسیدگی و … : مقاومت فیلتر روف گاردن نسبت به گرفتگی (not clogging) از مهمترین ویژگی های فیلتر خاک روف گاردن بشمار می رود. در صورت گرفتگی فیلتر خاک روف گاردن ، فیلتر خاک عملا کارایی خود را از دست داده و با تجمع آب در پشت فیلتر، خاک باتلاقی شده و سبب پوسیدگی ریشه گیاهان می گردد این عامل در نهایت منجر به مرگ گیاهان در مدت زمانی اندک خواهد شد. پوسیدگی فیلتر نیز با عث از میان رفتن لایه فیلتر خاک روف گاردن شده، و خیلی سریع باعث گرفتگی سیستمهای زهکشی و تخلیه آب ساختمان شده و هزینه های گزافی را به پروژه تحمیل خواهد نمود.

چه فیلتری برای روف گاردن مناسب است؟

با توجه به آنچه در بالا توضیح داده شد، اسپینگر به شما توصیه می کند که هرگز از فیلتر های بی نام و نشان و فیلترهایی که با عنوان فیلتر خاک روف گاردن و … در بازار موجود می باشند، در روف گاردن خود استفاده نکنید. تجربه ما در این سالها و بازدید از پروژه هایی که با مشکلات بزرگی که همه ناشی از استفاده فیلتر های نامناسب یا استفاده از ژئوتکستایلهایی که اساسا به عنوان فیلتر تولید نشده اند و کارایی ندارند، ما را به این نتیجه رسانده که به مشتری ها و همکاران خود توصیه کنیم در انتخاب فیلتر بسیار سختگیر بوده، و حتما از تامین کننده فیلتر مشخصات فنی دقیق را طلب نمایند. استفاده از فیلتر نامناسب، قطعا شما را در چند سال آینده با مشکل تعویض و تعمیر اساسی روف گاردن روبرو خواهد نمود.

اسپینگر در تمامی پروژه هایی که از سالها پیش تاکنون به عنوان تامین کننده،مجری، مشاور و … حضور داشته صرفا از فیلترهای تولید شده شرکتهای دوپونت ( Dupont ) و تنکات ( TenCate ) استفاده نموده که هر دو شرکت یاد شده به عنوان بهترین شرکتهای تولید کننده انواع فیلتر خاک و فیلتر روف گاردن در سطح جهان شناخته می شوند. دوام و ماندگاری بالا و شادابی گیاهان و درختان روف گاردن هایی که توسط اسپینگر اجرا شده اند، گواهی است، بر عملکرد صحیح و دانش فنی اسپینگر. در ادامه شما را دعوت می کنیم به مطالعه مشخصات فنی فیلتر های خاک و روف گاردن دوپونت ( Dupont ) و تنکات ( TenCate ).

فیلتر خاک روف گاردن - دوپونت
فیلتر خاک روف گاردن – دوپونت
فیلتر خاک روف گاردن - تنکات
فیلتر خاک روف گاردن – تنکات

8 نظر برای مقاله “فیلتر خاک روف گاردن

  • مهندس حسنی :

   برای اطلاع از قیمت محصولات لطفا با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱ (کارشناس فروش) و یا با شماره ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴ تماس بگیرید. با تشکر

  • مهندس عسگری :

   سلام. با توجه به کیفیت بالا و مشخصات فنی فیلتر دوپونت، این فیلتر دچار گرفتکی نخواهد شد و نیاز به تعویض نخواهد داشت. البته در صورتی که در حین تعویض گیاهان روف گاردن فیلتر یا سایر لایه آسیب ببینند شما ناچار به اصلاح محل آسیب دیده خواهید بود ولی عملا نیازی به تعویض این لایه وجود نخواهد داشت. پیشنهاد می کنیم مشخصات فنی فیلتر دوپونت را از لینک زیر مطالعه نمایید.
   https://espinger.com/product/filter-dupont-sf27/

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام. طول عمر فیلتر های خاک با توجه به فیلتر و اجرای صحیح آن در حدود ۵ سال است. البته با توجه به نوع فیلتر، طول عمر دقیق آنها از شرکت قابل استعلام است.
   با توجه به تغییر نرخ ارز قیمت تمامی محصولات به روز اعلام می شود. که برای اطلاع از قیمت ها می تواند با همکاران شرکت اسپینگر از طریق شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۲۱۸۶۰۹۱۳۹۴
   ۰۹۱۲۰۹۵۶۵۴۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟