پارچه مناسب مبلمان فضای باز

امروزه به دلیل گسترش زندگی شهرنشینی و کوچک‌ شدن آپارتمان‌ها، داشتن فضای سبز کوچک مانند روف گاردن اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در همین راستا، موضوع چیدمان و دکوراسیون روف گاردن اهمیت پیدا می کند. که به اصول خاص خود نیاز دارد. تصمیم‌گیری در مورد اینکه از چه نوع مبلمان و چه پارچه‌ای برای مبلمان روف گاردن خود استفاده کنید، می‌تواند دشوار باشد. زیرا باید از کمیت، کیفیت و ویژگی های پارچه مناسب مبلمان فضای باز آگاهی داشته باشید. بنابراین، بهتر است کمی با انواع پارچه مناسب روف گاردن آشنا شوید. تا انتخاب بهتری داشته باشید.

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی انواع پارچه مناسب مبلمان فضای باز بپردازیم. و عواملی مهم از جمله میزان مقاومت آن‌ها در برابر شرایط اقلیمی، جنس و رنگ مناسب پارچه را بررسی کنیم. با ما همراه شوید.

برای آشنایی بیشتر با مبلمان روف گاردن می توانید مقالهمبلمان روف گاردنرا مطالعه نمایید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

پارچه مناسب مبلمان فضای باز

مبلمان روف گاردن باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط، دوام بالایی در برابر عوامل محیطی داشته باشد. علاوه بر جنس بدنه و کیفیت ساخت مبلمان، نوع پارچه نیز در انتخاب مبلمان مناسب روف گاردن اهمیت دارد. پارچه‌ مناسب ‌مبلمان فضای باز تفاوت زیادی با پارچه‌های مبلمان‌ داخلی دارد.

مبلمان فضای باز در معرض عواملی مانند باران، رطوبت، کپک، تاب‌خوردگی، اشعه ماوراء بنفش و بسیاری موارد دیگر قرار دارند. در نظر گرفتن این عوامل برای انتخاب پارچه مناسب مبلمان روف گاردن ضروری است. آشنایی با انواع پارچه مناسب به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

در ادامه با چند فاکتور مهم که در انتخاب پارچه مناسب مبلمان فضای باز به شما کمک می‌کنند آشنا می‌شوید.

پارچه مناسب مبلمان فضای باز

فاکتورهای مهم در پارچه مناسب مبلمان فضای باز

دوام بالا

اگر مبلمانی که در فضای باز قرار می‌دهید، به‌صورت روزانه استفاده می‌شود؛ پس به پارچه‌ای با مقاومت بسیار بالا نیاز دارید. مبلمان روف گاردن طبیعتا در معرض آب‌و‌هوای نامساعد قرار می‌گیرد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم دوام پارچه مناسب مبلمان روف گاردن خود را با دقت بررسی کنید. البته توجه داشته باشید که برای استفاده‌های تزئینی مانند شال مبل و کوسن‌ها می‌توانید از پارچه های متنوع رایج استفاده کنید. این بخش از مبلمان معمولا کاربری کمتری دارد. و به راحتی قابل جایگزینی است. در نتیجه نیازی نیست که نگران نگهداری مداوم کوسن‌ها یا بالش‌ها باشید.

ثبات رنگ

ثبات رنگ پارچه مبلمان را بررسی کنید. این معیاری میزان مقاومت رنگ پارچه در برابر تابش آفتاب را نشان می‌دهد. به طور کلی، پارچه‌های بافته شده با نخ رنگی دوام بیشتری دارد. در این نوع پارچه نخ ها با محلول  رنگ می شود. و رنگ در الیاف نخ نفوذ کامل‌تری خواهد داشت.به همین دلیل بهتر از پارچه‌هایی است که پس از بافته شدن، رنگ شده‌اند. این نوع پارچه‌ها در برابر نور خورشید نیز مقاوم‌تر هستند.

پارچه مناسب مبلمان فضای باز

سازگاری با محیط

از دیگر عواملی که باید در هنگام انتخاب پارچه مناسب مبلمان روف گاردن در نظر بگیرید، مطالعه برچسب راهنمای محصول است. که از سازگاری آن با شرایط جغرافیایی خود مطلع شوید. معمولا در کاتالوگ‌های پارچه ویژگی‌هایی مثل ضد آب بودن، سرعت خشک شدن، ضد لک بودن و روش شستشو نوشته می شود. پس نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید.

بهترین پارچه مناسب مبلمان فضای باز

در بالا به فاکتورهای مهم برای انتخاب پارچه مناسب مبلمان روف گاردن اشاره کردیم. اما از بین گزینه‌های موجود، چه جنس پارچه‌ای می‌تواند بهترین پارچه مناسب برای روف گاردن باشد؟ انواع پلی استر و اکریلیک، گزینه‌های مناسبی هستند. که در ادامه به طور مفصل در مورد جزئیات آن‌ها صحبت خواهیم‌کرد.

پارچه پلی استر

پلی‌استر در واقع همان پلاستیک ذوب شده است؛ که به صورت نخ در می آید. و در کارخانه ها به پارچه تبدیل می شود. این پارچه ویژگی‌های بسیار خوبی از جمله قیمت مناسب، دوام کافی، مقاومت در برابر رطوبت، کپک‌زدگی و لک دارد.

اولین مرحله در ساخت پلی استر، ترکیب دو ماده آلی به نام‌های دی متیل ترفتالات و اتیلن گلیکول است. که تحت کاتالیزور گرمای زیاد با هم واکنش می‌دهند. این واکنش یک نوع مولکول الکل به نام مونومر ایجاد می‌کند. هنگامی‌که این الکل با یک اسید در فرآیند پلیمریزاسیون ترکیب می‌شود، پلیمر شفاف و ذوب شده تولید می گردد.

از اینجا به بعد تولیدکنندگان تصمیم می گیرند که چگونه مواد را پردازش کنند. به عنوان مثال، برخی از نخ‌های پلی استر در حالی که پلاستیک هنوز داغ است، چین خورده و به شکل‌های آکاردئونی در می آیند. این فرآیند باعث می‌شود که نخ به  دست آمده، قابلیت کششی بالایی داشته باشد.

تمام پلی استرها، مونومرهای قوی دارند که الیاف آن‌ها را تشکیل می‌دهند. این همان چیزی است که پارچه مناسب مبلمان فضای باز را تشکیل می‌دهد. و در برابر آب بسیار مقاوم عمل می‌کند. ضمن آنکه یکی از دلایل محبوبیت پلی استر، تطبیق پذیری فوق العاده آن است. این پارچه را می‌توان به انواع مختلف پارچه از جمله پارچه مناسب مبلمان فضای باز تبدیل کرد. همه چیز به نحوه بافت و ساختار پارچه توسط کارخانه بستگی دارد.

طراحی باغچه در حیاط کوچک
مطالعه این مقاله

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

پارچه اکرلیک

اکریلیک یک ماده مصنوعی است، که از پلیمری به نام اکریلونیتریل ساخته شده است. این پارچه تقریباً به طور کامل فاقد قابلیت تنفس است؛ که آن را به یک عایق عالی تبدیل می‌کند. الیاف اکرلیک دارای بافت نرمی هستند، که تقریباً از مواد طبیعی تقلید می‌کند. هزینه ساخت اکریلیک نیز بسیار مقرون‌به صرفه است.

پارچه اکریلیک دارای ترکیبات آلی است که تحت فرآیند پلیمریزاسیون به پلاستیک تبدیل می شوند. تولیدکنندگان می‌توانند چند نوع فرآیند را برای تبدیل الیاف اولیه به نخ‌های اکریلیک انتخاب کنند. این بستگی به نوع ماده اکریلیک مورد نیاز آنها دارد. به عنوان مثال، فرایند تولید نخ اکریلیک مناسب برای فرش با پارچه متفاوت است.

این ماده مصنوعی دوام بالایی دارد؛ و در برابر آب و لکه شدن و پارگی مقاوم است. ضمن آنکه سریع خشک می‌شود. همین عوامل باعث شده که گزینه ای عالی برای پارچه مناسب مبلمان روف گاردن شود.

داشتن رنگ‌های روشن‌تر و الگوهای پیچ در پیچ با پارچه اکرلیک امکان پذیر است. با این حال، زمانی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد، برای مدت طولانی دوام نخواهد داشت. و برای مناطق سایه دار که در معرض اشعه UV خورشید قرار ندارند، مناسب است.

پارچه‌هایی که نام بردیم هردو از انواع پارچه مناسب مبلمان فضای باز هستند. قبل از خرید پارچه، کیفیت آن را بررسی کنید. به خاطر داشته باشید هر گزینه ای که انتخاب می‌کنید؛ نگهداری منظم از آن، عمر مبلمان شما را افزایش می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر با مبلمان روف گاردن می توانید مقالهاصول نگهداری روف گاردنرا مطالعه نمایید.

پارچه مناسب مبلمان فضای باز

رنگ مناسب پارچه مبل

از دیگر عوامل مهم در انتخاب پارچه مناسب مبلمان روف گاردن، انتخاب رنگ مناسب است. رنگ باید با فضای بیرونی از جمله گیاهان تناسب داشته‌ باشد. و باعث ایجاد محیطی دلنشین شود. همچنین پارچه مناسب مبلمان فضای باز در طیف وسیعی از رنگ‌ها و طرح‌ها موجود است. کوسن‌ها، بالش‌ها و رو اندازها در رنگ‌های متنوعی موجود هستند. که به عنوان رنگ‌های تکمیلی به طراحی فضای باز شما اضافه می شوند. در ادامه چند دستورالعمل کلی برای انتخاب رنگ‌ برای پارچه مناسب مبلمان روف گاردن آورده شده است.

داشتن کنتراست

با ارزیابی رنگ‌های موجود در محوطه فضای بیرونی خود شروع کنید؛ سپس پارچه مناسب مبلمان فضای باز را خریداری کنید. بهتر است پارچه کنتراست خوبی با محیط اطراف خود داشته باشد. می‌توانید با استفاده از کوسن رنگی این تضاد را در رنگ‌های موجود در محیط نیز ایجاد کنید.

توجه به عوامل بیرونی

انواع پارچه مبلمان فضای باز بیشتر در معرض لک و کثیف شدن هستند. انتخاب رنگ‌های نسبتاً تیره یا اشباع، به‌ویژه برای کوسن‌های می‌تواند به پنهان کردن آن کمک کند. رنگ‌های سفید یا مایل به سفید اصلا برای مبلمان فضای باز مناسب نیستند.

پارچه مناسب مبلمان فضای باز

استفاده از رنگ‌های غیر‌منتظره

پارچه مناسب مبلمان فضای باز در طیف رنگی گرم یا خنثی می‌تواند هر دکوراسیونی را تکمیل کند. همچنین رنگ های قرمز پررنگ، نارنجی، صورتی و حتی بنفش  فضای بیرونی شما را در مرکز توجه قرار می‌دهند.

رنگ‌های خنثی می‌تواند به فضاهای حیاط کوچک و روف گاردن جذابیت بیشتری بدهد. اگر نمی‌خواهید از رنگ‌های روشن در پارچه مبلمان خود استفاده کنید؛ با به کار بردن چند بالش یا لوازم جانبی با رنگ‌های روشن، مبلمان خود را زیبا‌تر کنید.

مبلمان فضای باز تقریباً در هر ترکیب رنگی که بتوانید تصور کنید موجود است. انتخاب رنگ و همچنین جنس پارچه‌ای مناسب کیفیت کاربری مبلمان شما را تضمین می کند. و  به شما امکان ایجاد فضای بیرونی یا روف گاردن ایده آل را خواهد داد.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟