فرق روف گاردن با پنت هاوس

تفاوت ‌های اصلی پنت هاوس و روف گاردن بسیار زیاد است. به قدری که در واقع دو مفهوم مستقل از هم هستند. می‌توان گفت روف گاردن، یک از امکاناتی است که می تواند در پنت هاوس وجود داشته باشد. و یا اینکه بدون ساخت پنت هاوس می توان بام ساختمان های معمولی را تبدیل به روف گاردن کرد. اما دقیقا چه چیزهایی این دو مفهوم را از یکدیگر متمایز می‌کند؟ در ادامه این مقاله، به بررسی فرق روف گاردن و پنت هاوس می‌پردازیم.

پنت هاوس

فرق روف گاردن با پنت هاوس

برای آشنایی با تفاوت‌های روف گاردن و پنت هاوس، بهتر است در ابتدا با مفهوم روف گاردن و پنت هاوس به ‌صورت مجزا آشنا شویم . فهرست مطالبی که این نوشتار عبارت است از:

 • تعریف روف گاردن
 • تعریف پنت هاوس
 • تفاوت روف گاردن و پنت هاوس
 • تفاوت هزینه ساخت روف گاردن و پنت هاوس
 • نکات مهم در اجرای روف گاردن‌

تعریف روف گاردن

طراحی و ساخت روف گاردن (اسپینگر)

روف گاردن در واقع به ساخت انواع سازه های سبز بر روی بام ساختمان گفته می شود. که می تواند به صورت باغچه های ثابت، متحرک، چیدمان گلدان و دیوار سبز باشد. این سیستم ساخت فضای سبز برای بخش های دیگر ساختمان مانند تراس، فضای داخلی و پاسیو نیز قابل استفاده است. و هدف از ساخت آن ایجاد فضای سبز برای ساکنین، کاهش مصرف انرژی و بهبود وضعیت زیست محیطی شهری است.

روف گاردن یک واحد مجزا محسوب نمی‌شود؛ بلکه بخشی از واحد آپارتمانی است. و به عنوان بخش مشاع واحد آخر و یا کل آپارتمان در نظر گرفته می شود. برای اجرای روف گاردن نیاز به داشتن مجوز است. ضمن آنکه باید ساختمان از نظر میزان مقاومت نیز بررسی شود. اگر از ابتدای ساخت آپارتمان به فکر طراحی روف گاردن هستید، بهتر است از سازه‌های مناسب برای افزایش مقاومت ساختمان استفاده کنید.

روف گاردن‌های متمرکز  و روف گاردن گسترده مهمترین روش های ساخت فضای سبز روی بام هستند. که در آنها گونه های مختلف گیاهی و امکانات مختلف با توجه به طرح قابل اجراست. روف گاردن‌ها می توانند شامل مجموعه‌ای از آبنما، گیاهان سبز، مبلمان باغی، محصولات کشاورزی، سایبان، باربیکیو و دیگر امکانات باشند.

پنت هاوس چیست؟

پنت هاوس در واقع آپارتمان یا واحدی است که در بالاترین طبقه یک ساختمان، هتل یا برج قرار دارد. که معمولاً با طراحی خاص و متریال لوکس از سایر واحدها متمایز می‌شوند. پنت هاوس به شکل ویژه و اختصاصی ساخته می‌شود؛ و دارای امکاناتی مثل استخر، جکوزی و تراس روباز و زمین ورزشی است.

از جمله برخی از امکانات پنت‌هاوس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روف گاردن
 • سونا
 • جکوزی
 • آسانسور نفربر
 • آسانسور حمل ماشین به درون واحد
 • آشپزخانه
 • زمین ورزشی
 • باغچه
 • مبدل برق
 • سیستم ضد حریق

اصطلاح پنت هاوس در ابتدا به یک خانه کوچک‌ و مجزا گفته می شد، که روی بام یک ساختمان آپارتمانی ساخته شده است. از نظر معماری سازه پنت هاوس از دیوارهای بیرونی ساختمان عقب تر است. و الزاما تمام بخش جلویی سقف را اشغال نمی‌کند. این بخش معمولا به گونه‌ای تجهیز می‌شوند که شامل وسایل، تزئینات و طراحی‌های فوق‌العاده لوکس باشد.

اشخاصی که در این طبقه زندگی می‌کنند، می‌توانند از امکانات لوکس و رفاهی استفاده نمایند. این طبقه چشم انداز زیبا و فوق العاده‌ای دارد. پنت‌هاوس برای افرادی که به آرامش روحی نیاز دارند، انتخاب ایده آلی است.

تفاوت های اصلی پنت هاوس و روف گاردن

فرق روف گاردن با پنت هاوس

اگر از آن دسته افرادی هستید که به منظره عالی علاقه دارید، زندگی در طبقه آخر یک ساختمان بهترین حالت است. این مورد شما را مجاب می‌کند که به جست و جوی گزینه‌های متعدد برای این منظور باشید. امروزه ساخت روف گاردن و تراس گاردن در پنت هاوس بسیار مورد توجه قرار گرفته است؛ هم از بعد زیست محیطی، هم ایجاد فضای آرام و پر طراوت ،و هم ایجاد فضایی لوکس.

با شناخت تفاوت ‌های اصلی پنت هاوس و روف گاردن و مواردی که در قیمت آن‌ها تاثیر گذار خواهد بود، می‌توانید بهترین انتخاب را داشه باشید. تعریف مدرن پنت هاوس، اشاره به واحدهای مختلف ساخته شده بر روی بام دارد. واحدهایی که امکان برخورداری از تراس سبز یا روف گاردن را دارند؛

امکانات

هنگام خرید پنت‌هاوس، فضا و ملکی شخصی با چشم اندازی بی نظیر خواهید داشت. ضمن اینکه پنت هاوس می تواند شامل امکاناتی از جمله، استخر، تراس روباز، آشپزخانه‌ فضای باز، باربیکیو، روف گاردن، آبنما، فضای بیرونی خصوصی  باشد. در حالیکه روف گاردن فاقد واحد مسکونی خصوصی بر روی بام است. در واقع فرق روف گاردن و پنت هاوس در این است که حیاط  کاربری عمومی دارد؛ در حالیکه پنت هاوس شبیه واحد ویلایی در ارتفاع است.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

ارزش افزوده بنا

با اجرای روف گاردن در آپارتمان، ارزش تمامی واحدهای آپارتمان افزایش می یابد. روف گاردن به عنوان یکی از امکانات مشاع برای تمام ساکنین قابل استفاده است. اما پنت هاوس یک واحد مستقل است که خصوصی است. این ملک خصوصی دارای امکانات متعدد و لوکس برای استفاده خصوصی است. به همین دلیل با وجود افزایش قیمت زیاد برای واحد پنت هاوس، روف گاردن و امکانات آن باعث افزایش قیمت سایر واحدها نمی شود. علاوه بر آن تنوع امکانات پنت هاوس در روف گاردن قابلیت اجرایی ندارند. چون تعداد کاربریها با توجه به تعداد کاربر کاهش پیدا می کند، تا برای افراد بیشتری به طور همزمان قابل استفاده باشد

چادر روف گاردن
مطالعه این مقاله

با این وجود به دلیل داشتن امکانات خاصی هر دو آنها باعث افزایش ارزش افزدوه بنا می شوند. بنابراین توسعه دهندگان از آن به عنوان یک نقطه بازاریابی استفاده می‌کنند؛ و قیمت را در هر متر مربع افزایش می دهند. برای مثال طبقه پنت هاوس ممکن است ترکیبی از ارتفاع بیشتر سقف، فضای بیرونی خصوصی و دکوراسیون زیباتر باشد. در برخی موارد چندین پنت هاوس در یک طبقه وجود دارند؛ و یا پنت هاوس به صورت چند طبقه (دوبلکس) طراحی می شود.

دسترسی و کاربری

تفاوت اصلی روف گاردن در آپارتمان با پنت هاوس این است که اگر بام سبز را در سقف آپارتمان اجرا کنید؛ از حریم خصوصی خارج شده و متعلق به کلیه ساکنین آپارتمان خواهد بود؛ که حالتی مشاع خواهد داشت. به این معنا که تمامی افراد ساختمان می‌توانند از روف گاردن استفاده کنند.

روف گاردن در آپارتمان از واحد مجزا برخوردار نیست. و مکانی برای زندگی روزانه به شمار نمی‌آید. تنها فضایی برای گذراندن اوقات فراغت و استراحت ساکنین است. اگر روف گاردن در ملک شخصی ساخته شود، به تفریحگاهی خصوصی تبدیل می‌شود. که می‌تواند از محیط بام سبز برای استراحت یا دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه استفاده کرد.

تفاوت هزینه ساخت روف گاردن و پنت هاوس چیست؟

فرق روف گاردن با پنت هاوس

پنت‌هاوس امکانات رفاهی، فضای بیشتر و فضای روباز دارد. به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به واحدهای استاندارد خواهد داشت. اگر تصمیم به خرید پنت هاوس دارید (بسته به محل زندگی‌تان) حدود ۵ تا ۲۰ درصد هزینه بیشتری نسبت به سایر واحدهای ساختمان باید پرداخت کنید.

در پنت هاوس شما واحدی مجزا با امکاناتی لوکس خواهید داشت. و بر اساس نوع امکانات این افزایش قیمت متغییر خواهد بود. اما اگر تصمیم به اجرای روف گاردن در آپارتمان داشته باشید، هزینه طراحی و اجرای آن به عنوان مشاع بین همه ساکنین تقسیم می شود. و از آنجاکه تمام جزئیات استفاده شده در روف گاردن بر عهده شماست؛ به همین سبب می‌‌توانید هزینه آن را کنترل کنید. و با قیمتی مناسب به فضایی دلنشین دست پیدا کنید.

نکات مهم در اجرای روف گاردن‌

فرق روف گاردن با پنت هاوس

هنگام اجرای روف گاردن‌ها، حتما باید به مقاومت ساختمان خود توجه کنید. اگر ساختمان هنوز بنا نشده است، زیرساخت‌های ضروری برای اجرای روف گاردن را از همان ابتدای کار فراهم کنید. با توجه به نوع روف گاردن خود، بستر کاشت گیاهان را آماده کنید. هنگام انتخاب گیاهان به وضعیت آب و هوایی منطقه خود توجه نمایید. بهترین کار این است که از متخصصان حرفه‌ای در این زمینه مشورت بگیرید.

انتخاب خاک مناسب، تنظیم برنامه آبیاری و زهکشی خوب، از دیگر نکات مهم هستند. مورد بعدی توجه به جهت تابش خورشید، شناخت منطقه‌های نورگیر و جهت وزش باد است. برخی از گیاهان نیاز به نور مستقیم دارند؛ و برخی از گیاهان هنگام وزش باد آسیب می‌بینند. برای افزودن امکانات مناسب به روف گاردن نیز به فضای روف گاردن و بودجه خود توجه کنید. مبلمان، باربیکیو، کف پوش، چراغ، سقف‌های کشویی و … از امکاناتی هستند، که می‌توانید برای افزایش کاربرد و زیبایی روف گاردن خود استفاده نمایید.

برای آشنایی بیشتر با ساخت روف گاردن می توانید مقالهنکات پایه در ساخت روف گاردنرا مطالعه نمایید.

از همراهی شما تا انتهای نوشتار فرق روف گاردن با پنت هاوس بی‌نهایت سپاس‌گزار هستیم.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

4 نظر برای مقاله “فرق روف گاردن با پنت هاوس

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   با سلام.
   سپاس از حسن توجه شما. در صورت هر گونه سوال یا مشاوره می توانید با همکاران شرکت اسپینگر تماس بگیرد.

  • خانم مهندس لطفی :

   با سلام. بله.
   اجرای روف گاردن به صورت متحرکت روش Installation یا چیدمان نام دارد. در این روش تمامی مبلمان به صورت متحرک تهیه می شود و تنها در روی بام چیدمان می گردد.
   به طوریکه تمام گیاهان در فلاورباکس و باکس های درختی قابل حرکت کشت شده است. و از انواع آبنما، سازه های سبک آلاچیق یا چادرهای متحرک برای آن استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟