روف گاردن ساده

روف گاردن یکی از جذاب ترین بخش های آپارتمان است. در واقع روف گاردن نوعی فضای سبز خصوصی یا نیمه خصوصی برای ساکنین ایجاد می کند؛ که به دلیل قرارگرفتن در ارتفاع معمولا اشراف کمتر و دورنمای بهتری دارد. در  شرایط معمول گفته می شود که آب و هوای روف گاردن نامطلوب تر از سطح زمین است. به این معنا که تغییرات دمایی و شدت باد بیشتری دارد. اما در کلانشهری هایی مانند تهران همین جریان هوا باعث بالا رفتن کیفیت هوا و کاهش آلودگی می گردد. به همین دلیل حتی وجود یک روف گاردن ساده می تواند بام ساختمان را به مهمترین فضای سبز کاربردی ساکنین تبدیل کند. برای آشنایی بیشتر با روف گاردن ساده در ادامه با اسپینگر ( espinger ) همراه باشید.

بام سبز (Espinger)

روف گاردن ساده چیست؟

سادگی در روف گاردن می تواند معنای متفاوتی با توجه به نظر طراح و کارفرما داشته باشد. در بعضی موارد یک روف گاردن ساده به معنای روف گاردن ارزان شناخته می شود که با حداقل هزینه تهیه شود. برای بعضی افراد روف گاردن ساده به معنای آسان می تواند باشد. اما به طور کلی یک روف گاردن ساده می تواند « سریع، ارزان، آسان، کوچک، موقت » و یا « زمان بر، پر هزینه، حرفه ای و دائمی » باشد.

برای مطالعه بیشتر در خصوص روف گاردن می توانید به مقاله های   “ساخت روف گاردن ارزان ” و “روف گاردن آسان و کوچک” مراجعه نمایید.

کلمه « ساده » در فرهنگ دهخدا و معین به معنای بی نقش و نگار (مقابل منقش)، پاک، خالص، بدون ترکیب، آسان، عادی و معمولی معرفی شده است. در علم طراحی، صفت سادگی به معنای طرح های بدون نقش و نگار، خالص و بی غش و یا آسان می تواند تعریف شود. در حالیکه سادگی در فلسفه هنر می تواند بسیار پیچیده و عمیق باشد. و به عنوان مکتب فکری ساده گرایی، مینیمالیسم Minimalism یا هنر کمینه در نظر گرفته شود.

در این مقاله روف گاردن با طراحی ساده به عنوان فضایی با کمترین اجزای مورد نیاز معرفی می شود. این فضا بر اساس خواست شما می تواند کم هزینه یا پرهزینه باشد. اجزای آن می توانند ثابت یا موقت باشند.  اجرای آن آسان یا سخت باشد. هدف این متن آشنایی با اجزای اصلی یک روف گاردن با طراحی ساده است که پل ارتباطی بین شما و طبیعت خواهد بود.

طراحی روف گاردن (اسپینگر)
طراحی مدرن و مینیمال روف گاردن

اجزای اصلی روف گاردن ساده

مهمترین اجزا در ساخت فضایی برای ارتباط با طبیعت عبارت است از: فضای حضور انسان و عناصر طبیعی. یک روف گاردن ساده می تواند تنها با برنامه ریزی برای این دو بخش تعریف شود. که انتخاب مناسب، هدفمند و هوشمندانه این بخش ها اثر زیادی بر کیفیت استفاده از این فضا خواهد داشت. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد هر یک از این بخش ها داده می شود.

فضای حضور انسان : ایستادن، نشستن و دراز کشیدن

کاربرد اصلی روف گاردن برای ساکنین ارتباط با طبیعت، استراحت و آرامش ذهنی است. در نتیجه باید بتوانیم روش استفاده از فضا را به درستی انتخاب کنیم. مثلا اگر مهمترین استفاده از روف گاردن صبح باشد، بیشتر برای قدم زدن صبحگاهی یا صرف قهوه به کار می رود. در حالیکه عصر بیشتر برای مطالعه، صحبت و عصرانه استفاده خواهد شد. در نتیجه برای روف گاردن هایی که در طول روز استفاده می شوند، بهتر است از مسیر حرکت و یا نوعی فضای نشیمن استفاده کرد. به خصوص که میزهای پذیرایی و صندلی های نیمه رسمی برای این فضا مناسب تر هستند.

روف گاردن هایی که در زمان غروب و شب استفاده می شوند، نیاز به فضای آرامش بیشتری دارند. کاربران در ساعات بعد غروب از روف گاردن برای استراحت بعد از کار استفاده می کنند. در نتیجه انواع صندلی های راحتی، تخت، کوسن های بزرگ و هاموک می تواند انتخاب خوبی باشد.

در یک روف گاردن با طراحی ساده حداقل یکی از این انواع مبلمان باید انتخاب شوند. و مهمترین نکته در انتخاب آن بیشترین زمان استفاده و روش استفاده است. در بسیاری موارد می توان از مبلمان اضافی، چند کوسن یا تشکچه، و جعبه های چوبی برای این فضا استفاده کرد. اما در یک روف گاردن ساده رسمی می تواند مبلمان تنها یک مبل، صندلی یا تخت ساده از برندی معروف باشد که به صورت تک در روف گاردن جانمایی می شود. مهمترین نکته در انتخاب طرح مبلمان رعایت سادگی و هماهنگی آن با محیط اطراف است.

روف گاردن ساده
طراحی روف گاردن ساده با سه تیپ بسیار ساده نشیمن (میز نهار خوری، صندلی راحتی و کوسن بزرگ)

عنصر طبیعی نزدیک : گیاه، آب، سنگ

پس از تعیین فضای حضور انسان در روف گاردن، باید عنصر طبیعی روف گاردن انتخاب شود. هدف از عنصر طبیعی، چیزی است که بتواند حس آرامش، نزدیکی با طبیعت و آرامش را القا کند. این بخش بسته به شخصیت فرد، ریشه های فرهنگی و حتی اقلیم می تواند متفاوت باشد. به طور مثال در فرهنگ ژاپنی آب و سنگ دو مورد از مهمترین نمادهای طبیعت شناخته می شوند. در حالیکه فرهنگ اروپایی بیشتر از گیاه استفاده می کند. و در طراحی های مدرن سطح های سبز یکدست چمن و گیاهان پوششی یکی از روش های وارد کردن طبیعت به فضای ساختمان هستند. ضمن آنکه عنصر طبیعی انتخاب شده نیز باید با روش استفاده کاربر هماهنگ باشد. مثلا گیاهان پوششی برای ایجاد فضای حرکت کاربر گزینه مناسبی هستند.

طراحی بام سبز
نمونه روف گاردن ساده با دو نوع گیاه پوششی با بافت ریز

در طراحی روف گاردن ساده حداکثر از یک یا دو عنصر طبیعی استفاده می شود. و این بخش ها در ساده ترین شکل ممکن طراحی می شوند. به این ترتیب که می توان تنها یک گیاه با گلدان خاص مورد استفاده قرار بگیرد. و یا در تمام طرح تنها از یک نوع گیاه استفاده شود. استفاده از گیاهان با یک تنالیته رنگی، یک نوع گلدان و یا از یک خانواده هم می تواند این سادگی را بوجود بیاورد.

درخت اقاقیا - گیاهان مناسب روف گاردن
مطالعه این مقاله

برای طراحی روف گاردن می توان از چند گلدان با حداقل هزینه و یا کاشت تخصصی یک درخت استفاده کرد. باید توجه داشت که جزئیات اجرایی در این دو روش تفاوت زیادی از نظر تکنیک و هزینه دارد. با این وجود نتیجه روش اول روف گاردنی صمیمی و خودمانی است؛ و در روش دوم روف گاردنی مینیمال و مدرن ایجاد می شود. باید توجه داشت که در ساخت روف گاردن تخصصی با استفاده از درختان و بام سبز، ایزولاسیون ویژه روف گاردن به کار برده می شود.

 

طراحی روف گاردن ساده
طراحی روف گاردن ساده با تک درخت و یک محل نشیمن

عنصر طبیعی دور : آسمان و منظر طبیعی

منظور از عنصر طبیعی دور در واقع انتخاب بهترین منظر در روف گاردن است. روف گاردن با ایجاد دورنمای مناسب، جریان هوا و آلودگی کمتر می تواند فضایی برای استراحت و آرامش باشد. زندگی شهری تا حد زیادی ارتباط انسان را با طبیعت قطع می کند. در حالیکه طلوع و غروب خورشید، ابرها، ماه، ستاره و تغییر فصل ها همه نشانه های طبیعی در منظر شهری هستند. به همین دلیل انتخاب منظر مناسب می تواند در ساده ترین شکل ممکن فضای روف گاردن را تکمیل کند. و علاقمندی کاربران را برای استفاده از روف گاردن افزایش دهد.

 

طراحی روف گاردن (Espinger)
چیدمان روف گاردن ساده رو به کوه و دریاچه برای دید به منظر طبیعی

اجزای فرعی در روف گاردن ساده

در کنار دو عنصر اصلی که در قبل توضیح داده شد، می توان یک یا دو عنصر دیگر نیز برای تکمیل طرح به روف گاردن اضافه کرد. بهتر است تعداد این عناصر فرعی برای تکمیل طرح، در کمترین تعداد ممکن باشند. این اجزا می توانند بعضی از این مبلمان عبارتند از: چادر، سایبان، آتشگاه، شمع، ظروف تزئینی خاص و یا گلدان هایی برای کشت سبزیجات. مهمترین نکته، رعایت هماهنگی و سادگی آنها با سایر اجزا در روف گاردن است.

برای آشنایی با ایزولاسیون روف گاردن می توانید مقاله های   “آشنایی با لایه های روف گاردن ” را مطالعه نمایید.

منبع روشنایی

منبع روشنایی یکی از بهترین گزینه ها به عنوان مبلمان تکمیلی روف گاردن با طراحی ساده است. یک لامپ تزئینی، شمع و حتی آباژور کوچک می تواند زیبایی روف گاردن را تکمیل کند. به خصوص در روف گاردن هایی که بعد از غروب مورد استفاده قرار می گیرند. به همین دلیل از اولین توصیه ها برای اضافه کردن موارد فرعی به طراحی منبع روشنایی است. که حتی می تواند به صورت تزئینی و خاص باشد.

مبلمان روف گاردن
استفاده از لامپ های دیواری و آویز برای طراحی روف گاردن

المان هنری در روف گاردن چه کاربردی دارند؟

یکی دیگر از گزینه های خوب برای تکمیل روف گاردن کاربرد عناصر هنری است. انواع مجسمه، تابلو، فرش های خاص می تواند انتخاب های خوبی باشند. تزئینات هنری ضمن زیبایی به دلیل تک بودن، می تواند سادگی طرح را نیز حفظ کند. و حتی در طراحی روف گاردن های بزرگ تجاری و اداری نیز به صورت مونومان به کار برده شوند.

مبلمان روف گاردن (Espinger)
کاربرد آثار هنری خاص در طراحی روف گاردن هتل

منظر انسانی (منظر شهری، منظر روستایی)

اخرین مورد توجه به منظر انسانی است، که کمتر به آن پرداخته می شود. منظره شهری شامل ساختمان ها، برج ها، پل ها، پارک ها و حتی خیابانهای خاص بخشی از هویت فرهنگی هستند. و در بسیاری از شهرها جزو دید های مطلوب در نظر گرفته می شوند. به همین دلیل علاوه بر منظر طبیعی، دومین منظره مهم در روف گاردن دید شهری مطلوب است. بهتر است این منظر در درجه دوم اهمیت قرار بگیرد. اما توجه به آن در طراحی روف گاردن ضمن تکمیل طرح، فضا را در ساده ترین حالت خود قرار می دهد. و اثر زیادی بر میزان کاربرد فضا خواهد داشت.

روف گاردن ساده (اسپینگر)
توجه به منظر شهری در طراحی روف گاردن های ساده

 

در انتها لازم به توضیح است که مینیمالیسم در طراحی منظر، شاخص های مشخصی دارد. که معمولا در هر سبک باغسازی با توجه به آن سبک طراحی می شود. مثلا نمادهای طراحی مینیمال در باغسازی ژاپنی با باغسازی مدرن متفاوت است. به همین دلیل در بخش آشنایی با سبک های طراحی روف گاردن مقاله ای مجزا به معرفی انواع روف گاردن مینیمال اختصاص داده خواهد شد.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟