هزینه ساخت روف گاردن؛ عوامل موثر بر ساخت بام سبز

روف گاردن یکی از پرطرفدارترین فضاها در ساختمان سازی جدید است. که با استفاده بهینه از فضاهای کم کاربرد ساختمان به صورت فضای سبز نیمه خصوصی، ارزش افزوده آن را بالا می برد. امکانی که در کلان شهرهای پر تراکم به راحتی در دسترس نیست. تجربه چندین ساله ساخت روف گاردن در تهران دانش فنی و اجرایی نسبتا قابل قبولی را در بین متخصصان ایجاد کرده است. اما مهمترین چالش برای قراردادن روف گاردن در برنامه فضایی محیط زندگی مردم، مدیریت بهینه هزینه ساخت روف گاردن است؛ و آگاهی نسبت به ارزش افزوده ای که این هزینه اولیه در بلند مدت ایجاد می کند. برای آشنایی بیشتر با عوامل موثر در هزینه روف گاردن، در ادامه مطلب با کارشناسان اسپینگر ( espinger ) همراه باشید.

هزینه ساخت روف گاردن

روف گاردن یک فضای لاکچری یا ضروری؟

ساخت روف گاردن در ایران ابتدا از مناطق یک و دو تهران شروع شد. در بعضی از ساختمان های لاکچری روف گاردن به عنوان گزینه ای خاص و فضای سبز خصوصی ویژه ساخته می شد. این شکل از کاربرد روف گاردن ذهنیتی لاکچری به این فضا داد؛ که هدف از ساخت آن صرفا بالابردن ارزش اقتصادی است. در حالیکه هدف اصلی از ساخت روف گاردن بهبود شرایط زیست محیطی و بالابردن کیفیت زندگی شهری است. به این ترتیب هزینه ساخت روف گاردن از هزینه های ضروری یا نیمه ضروری، در گروه هزینه های لاکچری قرار گرفت.

با این توضیحات روف گاردن به عنوان فضایی ضروری، اهمیت بیشتری از نظر عملکردی دارد.و بیشترین هزینه ساخت روف گاردن به بخش های مهم آن که سازه ای، پایه ای و زیست محیطی است اختصاص پیدا می کند. سایر بخش ها نیز باید با هزینه ای متناسب و معقول برنامه ریزی و اجرا شود.

 

ساخت روف گاردن
تقویت کارکرد زیست محیطی روف گاردن نسبت به معماری

عوامل موثر بر هزینه ساخت روف گاردن چیست؟

هزینه ساخت روف گاردن با توجه به متراژ، منطقه، اقلیم، طراحی، متریال معماری، روش های اجرا، تجهیزات فنی، مبلمان و پوشش گیاهی می تواند بسیار متفاوت باشد. این تفاوت به کمیت، کیفیت و روش ساخت روف گاردن مربوط می شود. در نظر داشته باشید که فضایی با اندازه چهارمترمربع که با گلدان و مبلمان ساده طراحی شده است، همانند یک پارک عظیم دوهزار متری اجرا شده در بام، روف گاردن نامیده می شود. متریال، روش اجرا و متراژ این دو طرح بسیار متفاوت هستند. بنابراین واحد هزینه کرد در آنها قابل مقایسه با یکدیگر نیست. اما هر کدام از این طرح ها محدوده هزینه ای مابین یک حداقل و حداکثر دارند؛

با وجود اینکه برای تیپ های رایج ساخت روف گاردن مانند اجرای گسترده و ثابت و یا اجرای پرتابل و پیش ساخته هزینه ای بر اساس متراژ اعلام می شود. شاید بهتر باشد در ابتدا طرحی متناسب با خواسته کارفرما، بودجه اولیه و ایده های طراح تهیه شود. و سپس حداقل و حداکثر هزینه لازم برای اجرای آن طرح اعلام گرذد. با این روش مدیریت بهینه هزینه امکان پذیرتر خواهد بود.

 

عوامل موثر بر هزینه روف گاردن

فرآیند طراحی و  ساخت روف گاردن چیست؟

ساخت روف گاردن با روش های مختلفی امکان پذیر است. جدا از تنوع قیمت متریال، نوع سازه و روش اجرا نیز در تعیین هزینه ساخت روف گاردن موثر است. در اینجا برای بررسی هزینه ساخت، یک نوع پایه از روف گاردن به عنوان نمونه معرفی شده است. این نوع از روف گاردن دارای تمامی مراحل از کف سازی تا کشت گیاهان است. هر یک از این مراحل در هزینه ساخت روف گاردن اثر زیادی دارند، که عبارتند از:

 • طراحی (فاز صفر، یک و دو)
 • ایزولاسیون و زیرسازی
 • تاسیسات مکانیکی و الکتریکی
 • کف سازی، دیوار چینی، باکس کشت و دیگر عناصر معماری
 • مبلمان ( فلاورباکس، گلدان، محل نشیمن، آب نما، آتشگاه، باربیکیو، بار یا آشپزخانه، آلاچیق، سایه بان، نورپردازی و غیره)
 • خاک
 • گیاه
 • سیستم آبیاری

هزینه طراحی در ساخت روف گاردن

یکی از مهمترین نکاتی که معمولا در هزینه ساخت روف گاردن ندیده گرفته می شود، هزینه طراحی آن است. طراحی یک بخش اساسی و پایه ای از روف گاردن است. و مانند هر طرح دیگری نیاز به تخصص و مهارت دارد. همانطور که بنای مناسب تنها با بهترین متریال ها ساخته نمی شود و پیش از آن نیاز به طرحی خوب دارد؛ طراحی منظر و فضای سبز کاری میان رشته ای است. مهندسین فضای سبز، طراحی محیط و معماران منظر به صورت تخصصی در این رشته آموزش دیده اند. و سایر متخصصان نیز با تجربه کاری و  آزمون و خطا آن را انجام می دهند. اما بهترین عملکرد در این زمینه نتیجه همراهی دانش و تجربه است. بنابراین باید متخصصین باتجریه مراجعه کرد.

نکته دیگر، تصور رایگان بودن هزینه طراحی فضای سبز است. طراحی مناسب روف گاردن تمامی نیازهای انسانی، گیاهی و سازه ای را در بر می گیرد؛ تجهیزات لازم برای ساخت روف گاردن را لحاظ می کند؛ و اثر عناصر اقلیمی مانند باد، باران و آفتاب را در طرح مدیریت می کند. بنابراین کسی که طرح رایگان انجام می دهد تنها به اندازه طرح رایگان برای کار اختصاصی شما وقت خواهد گذاشت. و این صرفه جویی در طراحی منجر به هزینه های سنگینی در آینده خواهد شد. مثلا در نظر نگرفتن زهکش مناسب و شیر ورودی آب، عمر گیاهان را به شدت کاهش می دهد. و ممکن است هر سال نیاز به تعویض گیاهان باشد. پس حتما برای طراحی باید بودجه ای مشخص کرد. و کار را به متخصص طراحی منظر سپرد.

 

طراحی روف گاردن
طراحی تخصصی روف گاردن برای بخش معماری و گیاهی

هزینه ایزولاسیون در ساخت روف گاردن

نسبت هزینه ها در ساخت روف گاردن چقدر است؟

غیر از هزینه طراحی روف گاردن به صورت جداگانه، بودجه باقیمانده معمولا به نسبت  ۲/۳ برای بخش معماری و عمرانی (ایزولاسیون، تاسیسات، سازه ها و مبلمان) و ۱/۳ برای خاک و گیاه هزینه می شود. در واقع با وجود اینکه روف گاردن با هدف توسعه فضای سبز ساخته می شود، بیشترین هزینه آن مربوط به فضاسازی های معماری است. میزان تحمل بار سقف معمولا در نقشه های عمرانی ساختمان تعیین می شود. به همین دلیل بالابردن مقاومت سقف در طی ساختمان سازی صورت می گیرد. و پس از تکمیل ساختمان نمی توان کار زیادی در این مورد انجام داد.

بعد از تعیین میزان تحمل بار سقف، ایزولاسیون و تاسیسات مهمترین بخش در ساخت روف گاردن هستند. ساخت روف گاردن با عملیات شیب بندی و ایزولاسیون مخصوص روف گاردن شروع می شود. این تنها بخشی است که به هیچ وجه نباید در آن صرفه جویی کرد؛ و  همه ی انتخاب ها  در سطح خوب و عالی انجام شود.

این درجه از کیفیت در متریال و اجرای ایزولاسیون ضروری است. زیرا تنها کمی نفوذ آب به طبقات پایین می تواند عملکرد کل روف گاردن را مختل کند. و ایمنی ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد. مهمتر از همه اینکه ایرادهای ایزولاسیون به ندرت قابل تشخیص و تصحیح هستند. و در صورت نشت آب ممکن است نیاز به ایزولاسیون دوباره ی تمام سقف باشد. که هزینه آن بسیار بالاست. پس در انتخاب نوع ایزولاسیون و اجرای آن، کیفیت اولین اولوبت است. که می تواند پایه ای ترین نکته در اجرای روف گاردن نیز در نظر گرفته شود. کم کردن هزینه در سایر بخش ها اثر بنیادی بر عملکرد روف گاردن نخواهد داشت. در صورتیکه ایزولاسیون و تاسیسات نامناسب کل پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد.

آشنایی با سان روم گاردن
مطالعه این مقاله

برای مطالعه بیشتر درباره ایزولاسیون روف گاردن می توانید مقاله آشنایی با لایه های روف گاردن “ را مطالعه نمایید.

ایزولاسیون روف گاردن
ایزولاسیون روف گاردن محوطه شمالی پروژه ایران مال

هزینه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی

ساخت اصولی تاسیسات الکتریکی و مکانیکی (زهکش تخلیه آب، شیرهای ورودی آب، برق، سیستم روشنایی و غیره) اثر زیادی بر بالابردن کیفیت روف گاردن خواهند داشت. این بخش از کار باید با مشارکت طراح منظر و مهندس تاسیسات انجام شود، تا بتواند تمامی نیازهای گیاهی و انسانی را تامین کند. انجام عملیات لوله کشی و برق کشی قبل کف سازی و خاک ریزی سریعتر، بهتر و با هزینه کمتری انجام می شود. بنابراین در هزینه های اولیه ساخت روف گاردن بهتر است لحاظ شود. از نظر هزینه ای نیز مانند کارهای رایج ساختمان سازی در نظر گرفته می شود.

هزینه سازه های معماری

پس از کسر هزینه های زیرسازی، شیب بندی، ایزولاسیون و تاسیسات، بودجه باقیمانده برای بخش معماری و گیاهی صرف می شود. بسیاری از روف گاردنهای تهران از نظر بخش فضای سبز ضعیف هستند. شاید بتوان گفت از آنجاکه روف گاردن ها بیشتر توسط معماران ساختمان طراحی می شوند؛ در آن بیشتر از المان های معماری استفاده شده است. در حالیکه بهتر است توسط متخصصینی طراحی شود که عملکرد گیاهی موثرتری داشته باشد.

هزینه ساخت روف گاردن به تک تک اجزایی که در طراحی روف گاردن در نظر گرفته می شود بستگی دارد. برای تقسیم درست بودجه بخش معماری، می توان نقاط کلیدی روف گاردن را انتخاب کرد، و هزینه بیشتری را به آن نقاط اختصاص داد. در آنها از متریال های خاص و جزئیات بیشتر استفاده کرد. به طور مثال آب نما، فضای نشیمن یا آتشگاه می تواند این فضای به خصوص باشد. این هزینه به طرح شما قدرت و کیفیت متفاوتی می دهد. در نقاط کلیدی طرح کیفیت اهمیت بیشتری نسبت به کمییت دارد. در حالیکه در سایر نقاط می توان با انتخاب های معمولی تر هزینه را مدیریت کرد.

باید توجه داشت که در بسیاری موارد نمی توان همه روف گاردن را با کیفیت خیلی بالا ساخت. زیرا این مقدار هزینه ممکن است مقرون به صرف نباشد. به همین دلیل هر یک از علملکرد ها بر اساس اهمیت، موقعیت و اثربخشی در طرح از یکی از درجات عالی، خوب و متوسط انتخاب می شوند، که انتخاب درست آن نیاز به تخصص حرفه ای دارد.

 

ساخت روف گاردن
عملیات ساخت بخش های معماری شامل کف پوش و سازه چوبی

هزینه مبلمان روف گاردن

مبلمان استفاده شده در روف گاردن به دو بخش متحرک و ثابت تقسیم می شوند. متحرک مانند سایبان و میز و صندلی. و ثابت مانند آب نما و آتشگاه. معمولا هزینه مبلمان به عنوان بخشی از هزینه معماری در نظر گرفته می شود. و طراحی فضا و مبلمان هماهنگ با یکدیگر صورت می گیرد. یکی از نکات مهم در انتخاب مبلمان فضای باز، مقاومت آن در برابر عوامل جوی است. که نیاز به هزینه دوباره برای تعمیر و یا تعویض آنها نباشد.

هزینه خاک، گیاه و سیستم آبیاری

خاک و گیاه نیز جز مواردی هستند که باید از درحات خوب و عالی تهیه شوند. خاک به عنوان بستر اصلی گیاه نقش زیادی در سلامت آن دارد. ضمن آنکه برای استفاده در روف گاردن باید حتما از نوع سبک و غنی باشد. به همین دلیل هزینه خاک روف گاردن بیشتر از خاک باغچه خواهد بود. اما این خاک ضمن بالابردن سلامت گیاهان، از نظر سازه ای نیز آسیبی ایجاد نخواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر درباره خاک روف گاردن می توانید مقاله ویژگی های خاک روف گاردن را مطالعه نمایید.

گیاهان استفاده شده در روف گاردن نیز باید دارای مقاومت بالایی باشند. زیرا روف گاردن شرایطی سخت و پر تنش دارد. به همین دلیل از خرید گیاهان ضعیف و تثبیت نشده باید خودداری کرد. کم کردن هزینه با خرید گیاهان نامناسب و ضعیف، هزینه بالای بازکشت را در بلند مدت ایجاد می کند. به این ترتیب برای کاهش هزینه بجای تغییر کیفیت گیاه، بهتر است به گلخانه های تولید کننده اصلی مراجعه کرد.

علاوه بر آن طراحی کاشت نیز مانند معماری دارای نقاط تاکیدی است. که گیاهان ویژه و خاص با قیمت بالاتر، تنها در آن نقاط کشت می شوند. به این ترتیب نیاز نیست همه گیاهان روف گاردن شاخص باشند. و هزینه خرید گیاه بین چند گیاه شاخص با قیمت بالا و بیشتر گیاهان رایج با قیمت متوسط تقسیم می شود.

 

کاشت روف گاردن
استفاده از گیاهان بالغ و قوی برای روف گاردن

سیستم آبیاری

سیستم آبیاری نیز از هزینه های اولیه ای است که گاهی از طرح حذف می گردد. اما باید توجه داشت این هزینه مانند هزینه تاسیسات در بلند مدت بسیار به صرفه است. زیرا از سلامت و شادابی گیاهان را تامین می کند. و همینطور هزینه نیروی کارگری، میزان مصرف آب و بازکشت گیاهان را کاهش می دهد. بنابراین حتی در صورت نصب نکردن سیستم آبیاری خودکار، بهتر است محل نصب و مسیر لوله ها در ساخت روف گاردن جانمایی شود. تا در صورت نیاز با کمترین هزینه بتوان آن را نصب کرد.

برای مطالعه بیشتر درباره انواع سیستم آبیاری روف گاردن می توانید مقاله روش های آبیاری باغ بام را مطالعه نمایید.

نقاط کلیدی معماری و گیاهی حداکثر ۱/۳ از طرح روف گاردن هستند؛ که می توانند تا نصف بودجه را به خود اختصاص دهند. و ۲/۳ دیگر طرح با انتخاب های درجه متوسط  طراحی و اجرا می شود. هزینه های جاری در ساخت و ساز شامل هزینه های حمل و نقل، هزینه کارگری، آب و برق است؛ که باید در نظر گرفته شود. همینطور هزینه اجرا نیز جدا از متریال محاسبه می شود عموما هزینه اجرای هر متریالی مبلغ ۳۰ درصد از هزینه خرید متریال است.

برای تعیین هزینه های روف گاردن به صورت کلی قیمتی بر اساس متراژ اعلام می شود. به طور مثال برای ساخت روف گاردن در تهران حداقل هزینه ای بین ۸۰۰٫۰۰۰ تومان تا ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ برای ساخت روف گاردن هزینه می گردد. که این هزینه بر اساس طراحی می تواند افزایش پیدا کند. بنابراین می توانید تنها بخش محدودی از بام را با کیفیت بالا تبدیل به روف گاردن کنید. و یا با کیفیت متوسط تمام سطح بام را طراحی و اجرا کنید. تعیین این موضوع به خواسته شما و مشاوره طراحان بستگی خواهد داشت.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

2 نظر برای مقاله “هزینه ساخت روف گاردن

  • خانم مهندس نصرتی راد :

   سلام. هزینه ساخت روف گاردن شامل هزینه متریال سازه ای، مبلمان، خاک، گیاه و اجرای آنهاست. که به روز محاسبه می شوند.
   با این وجود می توانید از مشاوران اسپینگر در خصوص طراحی و اجرای روف گاردن بر اساس بودجه مورد نظر راهنمایی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟