محافظت از مبلمان فضای باز

استفاده از مبلمان در طراحی فضاهای سبز خارجی مثل روف گاردن، تراس، حیاط و باغچه می‌تواند تاثیر زیادی در زیباتر شدن محیط داشته باشد. و شرایط بهتری را برای نشستن و استفاده فراهم ‌کند. اما یک موضوع مهم در مورد آنها، روش‌های محافظت از مبلمان فضای باز است.

محافظت از مبلمان فضای باز به‌‌منظور افزایش طول عمر مبلمان، اهمیت زیادی دارد. مبلمانی که در روف گاردن و فضاهای سبز خارجی قرار می‌گیرند؛ در معرض نور آفتاب، باد، باران و سایر عوامل محیطی قرار دارند. به همین دلیل، آسیب‌پذیرتر از مبلمان‌ها در فضاهای داخلی هستند.‌ در این مقاله به روش‌های محافظت از مبلمان فضای باز می‌پردازیم؛ تا بتوانید برای مدت زمان بیشتری از مبلمان خود استفاده کنید.

محافظت از مبلمان در فضای باز

محافظت از مبلمان فضای باز

اقلیم و جغرافیای محل سکونت، به همراه شرایط محیطی (همچون گرد و خاک، برف، باران، باد و آفتاب) تاثیر زیادی در تخریب بافت و از بین رفتن مقاومت مبلمان دارد. برای نگهداری مبلمان در فضای باز باید به این عوامل توجه کرد.

یکی از مواردی که در افزایش طول عمر و دوام مبلمان فضای باز نقش دارد؛ انتخاب مبلمان با متریال‌هایی است که مناسب فضای باز طراحی شده‌اند. انواع مختلفی از مبلمان فضای باز در طرح‌ها و شکل‌های گوناگون وجود دارند. همچون مبلمان چوبی، پلاستیکی، فلزی و حصیری .که می‌توانید از آنها برای روف گاردن و فضاهای باز خود استفاده کنید. هر یک از این نوع از مبلمان‌ها به مراقبت خاص خود نیاز دارند. در ادامه، با انواع روش‌های نگهداری مبلمان در فضای باز آشنا می‌شویم.

روف گاردن ویلایی- اسپینگر - روف گاردن

نگهداری مبلمان در فضای باز با توجه به شرایط اقلیمی

آب‌وهوا یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر طول عمر مبلمان فضای باز است. در مناطق کویری تابش خورشید مستقیم و شدید است. و باعث از دست رفتن رنگ و کیفیت مبلمان می‌گردد. در مناطق سردسیر نیز باریدن برف و باران، می‌تواند آسیب فراوانی به مبلمان وارد کند.

علاوه بر این، وقتی مبلمان را فضای باز قرار می دهید؛ موجب نشستن گرد و خاک بر روی آن می شود. که به مرور زمان باعث ایجاد کثیفی و ظاهری نامناسب می‌شود. و بافت پارچه و بدنه مبلمان نیز آسیب می بیند. بنابراین توجه به اقلیم و شرایط جغرافیایی، در انتخاب مبلمان مقاوم به آسیب های محیطی بسیار مهم است.

امروزه روش‌ها و تجهیزات مختلف و مناسبی جهت سالم ماندن مبلمان‌هایی که در فضای باز هستند، ابداع و به کار برده شده است. روش‌هایی چون استفاده از سایبان‌ها، روکش‌های ضد آب، کیسه‌های پلاستیکی مقاوم و پارچه‌های نانو. که به راحتی می‌توان لکه‌های روی آن را پاک و تمییز کرد. و  در چگونگی محافظت از مبلمان فضای باز تاثیر زیادی گذاشته اند.

برای آشنایی بیشتر با انواع پارچه ها می توانید مقالهپارچه مناسب مبلمان فضای بازرا مطالعه نمایید.

 

انواع مبلمان فضای باز و روش‌های نگهداری آنها

مبلمان فلزی:

مبلمان فلزی یکی از پرطرفدارترین انواع مبلمان مناسب فضای باز است. این دسته از مبل ها دارای شکل های مختلفی هستند. از جمله آنها می‌توان به مبلمان آهنی سنتی و مبلمان آلومینیومی اشاره کرد. مبلمان آلومینیومی در برابر بارش برف و باران بسیار مقاوم هستند. و قدرت بالایی در برابر زنگ زدگی دارند؛ هرچند که آنها هم برای طول عمر بیشتر نیاز به مراقبت دارند.

بهترین کار برای محافظت از مبلمان فلزی در فضای باز عدم قراردادن آنها در معرض بارش باران و برف است. تا در معرض پوسیدگی قرار نگیرند. مبلمان فلزی را می‌توان با روکش‌های ضدزنگ دربرابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی مقاوم کرد. بنابراین، اگر در آب‌وهوایی با رطوبت بالا زندگی می‌کنید؛ بهتر است هرچندوقت یک‌بار، روکش ضد زنگ آن را تمدید کنید.

انواعی از مبلمان‌های فلزی وجود دارند، که می‌توان کوسن‌ها و نشیمن‌های آن را جدا کرد. برای جلوگیری از پوسیدگی و رنگ‌پریدگی این نوع مبلمان‌ها می‌توانید تنها در مواقع نیاز، آنها را روی بدنه فلزی مبل قرار دهید. یا اینکه ترجیحا از سایبان استفاده کنید. تا آفتاب مستقیما روی آنها نتابد.

محافظت از مبلمان در فضای باز

مبلمان حصیری:

دسته دیگر از مبلمان‌های فضای باز، مبلمان حصیری است؛ که ظاهر بسیار ساده و زیبایی دارد. همانطور که می‌دانید، مبلمان‌های حصیری از جنس الیاف‌ طبیعی هستند. از این رو در برابر رطوبت استقامت چندان بالایی ندارند. و در صورتی که خشک و تمیز نشوند، محلی برای رشد کپک‌ها می‌توانند باشند. همچنین قرار گرفتن الیاف حصیر در معرض نور خورشید، به مرور زمان آنها را دچار فرسایش و پوسیدگی می کند. البته نوعی از مبلمان‌های حصیری با الیاف مصنوعی و پلاستیکی نیز ساخته می‌شوند که مقاومت بیشتری دارند.

قبل از نظافت مبلمان حصیری باید به طبیعی یا مصنوعی بودن حصیر آن توجه کنید. شستشوی حصیر طبیعی به دقت بالایی نیاز دارد. حصیر طبیعی را باید کمتر در معرض آب قرار دهید. و سعی کنید لکه‌های ایجاد شده را تنها با مقداری آب ولرم، صابون و دستمال نرم تمییز نمایید.

آشنایی با نقشه فاز دو روف گاردن
مطالعه این مقاله

اما حصیرهای مصنوعی به طور کلی در برابر آب و بارندگی مقاومت بالاتری دارند. اگر مبلمان حصیری شما زیاد کثیف نیست، می‌توانید تنها از دستمال مرطوب استفاده کنید. و سپس محل مورد نظر را خشک نمایید.

محافظت از مبلمان در فضای باز

مبلمان پلاستیکی:

یکی دیگر از مبلمان‌های بسیار کاربردی و ارزان در فضای باز، مبلمان‌ پلاستیکی است. مواد به کار رفته در پلاستیک، درجه بندی شده هستند. و شما می‌توانید طبق شرایط جوی‌تان آن را انتخاب کنید؛ اما پلاستیک در برابر سرما و گرمای شدید مقاومت چندانی ندارد.

استفاده از مبلمان پلاستیکی در مناطقی که آب‌وهوای بسیار گرمی دارند توصیه نمی‌شود. اما اگر قصد استفاده از این نوع مبلمان را دارید، ترجیحا از سایبان استفاده کنید. تا کمتر در معرض تابش آفتاب قرار بگیرند. درواقع، آفتاب اصلی‌ترین چالش در نگهداری و محافظت از مبلمان فضای باز است؛ که استفاده از سایبان یا انواع سقف روف گاردن می‌تواند راه‌حل مناسبی برای آن باشد.

مبلمان چوبی:

یکی از پرکاربردترین و زیباترین مبلمان‌ها در فضای باز، مبلمان‌ چوبی است. مبلمان‌های چوبی دارای طرح‌ها و جنس‌های متنوعی هستند. چوب در برابر نم و رطوبت آسیب پذیر است؛ و به مراقبت بیشتری نیاز دارد. برای نگهداری مبلمان با بدنه چوبی، می‌توانید از روغن‌هایی استفاده کنید که خاصیت آب‌گریزی به چوب می‌دهند. با این کار، دوام چوب را در برابر آب و رطوبت افزایش می‌دهید. علاوه بر این، برخی مبلمان‌های چوبی با چسب‌های مقاوم در برابر UV ساخته شده‌اند؛ این نوع مبلمان‌ها مقاومت بالایی در برابر تغییرات دمایی و نفوذ آب دارند.

اگر مبلمان چوبی به مرور زمان دچار ترک و شکاف شود؛ می‌توانید با بتونه مناسب چوب، شکاف‌ها را برطرف کنید. و با رنگ و روغن مخصوص چوب، آن را تعمیر کنید.

برای آشنایی بیشتر با انواع چوب ها می توانید مقالهچوب های مناسب برای مبلمان روف گاردنرا مطالعه نمایید.

محافظت از مبلمان در فضای باز

کوسن و تشکچه‌ها:               

یکی از بهترین روش های نگهداری مبلمان در فضای باز این است که از مبلمان‌هایی با کوسن و نشیمن‌های جداشونده استفاده کنید. تا جابه‌جایی راحتی داشته باشند؛ و فقط در مواقع لزوم، آنها را به محیط باز انتقال دهید. به این ترتیب، طول عمر آنها در برابر آفتاب و رطوبت افزایش می‌یابد. در غیر اینصورت، بهتر است از سایبان یا انواع سقف روف گاردن استفاده کنید. که پارچه مبلمان نیز در برابر شرایطی محیطی، دوام و کیفیت خود را از دست ندهند.

همچنین می‌توانید مبلمان‌هایی را برای روف گاردن و فضای باز خود انتخاب کنید؛ که با پارچه‌های مقاوم در برابر تابش آفتاب و بارش باران ساخته‌ شده‌اند. برای مثال، پارچه‌هایی که الیاف پلاستیکی دارند، مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی دارند. پارچه‌های نانو نیز برای مبلمان روف گاردن مناسب هستند؛ چراکه خواص ضد لک دارند؛ آلودگی را به خود جذب نمی‌کنند و شستشوی آنها آسان است.

برای نظافت پارچه مبلمان روف گاردن می‌توانید از دستمال مرطوب و مایع‌های مخصوص استفاده کنید. و حتما با یک دستمال تمیز، سطح پارچه را خشک کنید.

برای این کار باید ابتدا دستمال مرطوب و صابونی را بر سطح تشک و کوسن خود بکشید. و سپس با دستمال خشک دیگری، سطح مورد نظر را پاک کنید. اگر در حین تمیز کردن متوجه شدید که روی تشکچه‌ها و کوسن کپک و قارچ تشکیل شده، کافی است سطح آن‌ها را با محلول آب و سرکه پاک کنید. و سپس به خوبی آن را بشویید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟