نکاتی در طراحی تراس بهاری

بهار زمان بیداری و رویش طبیعت بعد از خواب زمستانی است. آسمان آبی، آفتاب روشن، نسیم ملایم، گلهای بهاری، شکوفه درختان، عطر گیاهان تازه و صدای پرندگان از مهمترین عناصر سازنده ی این فضا هستند. هوای خوب باعث استفاده بیشتر از فضای بیرون می شود. این فضا می تواند حیاط، روف گاردن، پاسیو بالکن و تراس خانه ها باشد. از آنجاکه عمده ساکنین شهرهای بزرگ آپارتمان نشین هستند، بالکن و تراس سبز رایج ترین فضای خارجی در دسترس محسوب می شوند. در این مقاله نکاتی کاربردی در طراحی، تراس بهاری توسط کارشناسان اسپینگر ( espinger ) معرفی شده است.

برای مطالعه بیشتر درباره تراس سبز می توانید مقاله تراس سبز چیست؟ را مطالعه نمایید.

طراحی فضا در تراس بهاری

انتخاب تم رنگی روشن و ملایم

منظره فصل بهار ترکیبی از رنگ های روشن و ملایم است. این طیف شامل رنگ های گرم ملایم تا رنگ های سرد است. آفتاب طلایی، شکوفه های سفید، صورتی و گلبهی، برگ های سبز روشن و آسمان آبی کمرنگ نمونه هایی از این طیف های رنگی هستند. انتخاب تم رنگی مناسب از اثرگذارترین نکات در ایجاد حس فضایی است. ایجاد حس گرمی، سردی و تازگی قبل از سایر حواس، بوسیله رنگ محیط به بیننده القا می شود.

برای ایجاد فضایی ملایم، گرم و خنک هماهنگ با روح بهار می توان از ترکیب رنگ های طبیعت استفاده کرد. به طور مثال ترکیب بنفش روشن، سبز روشن، تم های خاکستری گرم و سفید. و یا ترکیب رنگی شکوفه های سیب و گیلاس با تم صورتی. این رنگ ها گرمی یا سردی کمی داشته و بیشتر به رنگ های روشن متمایل هستند. در ادامه نمونه ای از کاربرد پالت رنگ طبیعی در طراحی فضا نشان داده شده است.

 

ترکیب رنگ بهاری، پالت رنگ آبی
استفاده از پالت رنگی گلهای بهاری در طراحی تراس سبز

کاربرد عطرهای لطیف و تازه

هوای بهار بیشتر از همه ی فصل ها سرشار از بوی گل، شکوفه و علف تازه است. همین ویژگی تمایل به استفاده از فضای بیرون را بالا می برد. انتخاب گیاهان معطر با بوهای ملایم در طراحی فضای بهاری اهمیت زیادی دارد. به طور مثال از بین گل ها انواع اطلسی و سنبل در این دسته قرار دارند.

در طراحی فضای بیرونی برای بهار معمولا کاربرد سایر المان های معطر غیر از گیاهان توصیه نمی شود. با این وجود در صورت نیاز می توان از شمع های معطر با عطر شکوفه، عسل و گیاهان خنک، و یا برگ گیاهان معطر خشک مانند اسطخدوس استفاده کرد.

 

تراس بهاری
طراحی تراس سبز با گلهای معطر اطلسی، شب بو و آلیسوم

مبلمان نشیمن در تراس بهاری

فضای بالکن و تراس در بهار عموما برای آرامش استفاده می شود. در نتیجه حس بوی خوش هوا، لذت بردن از منظره بهاری و شنیدن صدای طبیعت اهمیت پیدا می کند. و استفاده از تراس در زمان صبح یا عصر و با فعالیت های ملایم همراه هست. این نوع کاربری آرام و غیر رسمی از نظر مبلمان، نوعی فضای دوستانه محسوب می شود. به همین دلیل انتخاب مبلمان نیز از این حال و هوا تبعیت می کند.

 

کاربرد صندلی، پاف، کوسن و فرش

در فضای دوستانه، محل نشیمن به صورت غیر رسمی و راحتی طراحی می شود. این مبلمان می تواند شامل انواع صندلی های فلزی و چوبی متحرک و تاشو باشد. که بسیار سبک هستند و برای استفاده کوتاه مدت به کار می روند. یا انواع فرشینه، پاف، کوسن و بالشتک که برای تکیه دادن یا نشستن و دراز کشیدن بر روی زمین، نیمکت و مبل راحتی به کار می روند. از آنجاکه مبلمان از عناصر مهم در طراحی فضا است، بهتر است رنگ آنها از رنگ های اصلی انتخاب شده در طراحی و ترجیحا روشن باشد.

 

طراحی تراس سبز
استفاده از مبل راحتی، انواع بالشتک و فرشینه در تراس سبز

رو انداز و پتوی سبک

با وجود اینکه روانداز در بسیاری از طراحی ها به عنوان بخشی از دکور در نظر گرفته می شود؛ در طراحی تراس بهاری یک اولویت محسوب می شود. تغییرات دمایی ناگهانی یا بادهای خنک از ویژگی های اصلی این فصل است. به همین دلیل وجود یک روانداز یا پتوی سبک هماهنگ با مبلمان ضمن زیبایی، بسیار کاربردی است. به این ترتیب با تغییرات کوچک ناگهانی نیاز به ترک فضا نبوده و زمان بیشتری از بالکن استفاده می شود.

چتر و سایبان متحرک

آب و هوای بهار در بیشتر موارد متعادل، آفتابی و ملایم است. با این وجود آفتاب مستقیم و بسیار روشن ظهر می تواند برای استفاده از فضای بیرون ناراحت کننده باشد. علاوه بر آن باران های سبک و رگبارهای بهاری نیز یکی از ویژگی های این فصل است. در نظر گرفتن چتری سبک یا یک سایبان متحرک برای این تغییرات ناگهانی می تواند بسیار مفید باشد. به خصوص که این تغییرات معمولا تغییرات دمایی خاصی به همراه ندارند؛ و فقط کنترل تابش شدید یا قطرات باران برای استفاده از تراس کافی است.

 

سابیان، تراس سبز
کاربرد سایبان پارچه ای متحرک برای کنترل نور خوشید

چیدمان در تراس بهاری

برای چیدمان تراس بهاری بهتر است محل نشستن رو به منظره دور و سبز قرار بگیرد. علاوه بر آن قراردادن محل نشستن در کنج دیوار یا سقف می تواند فضایی امن در برابر باد و آفتاب شدید ایجاد کند. تراس و بالکن در فصل بهار برای فعالیت های کوتاه مدت و آرام  مانند مطالعه و صرف چای به کار می روند. به این ترتیب با توجه به نوع کاربری مبلمان لازم برای آن باید انتخاب شود. که در مدت استفاده شرایط آسایش را فراهم کند.

دفتر کار سبز
مطالعه این مقاله

در کنار ترکیب چیدمان، نوع مبلمان، تم رنگی و گیاهان بهاری می توان از موتیف های خاص در دکوراسیون استفاده کرد. این المان ها می توانند انواع آویزهای کاغذی، مجسمه، دیوارکوب و سایر وسایل تزیینی مرتبط با فصل بهار باشند. مانند: شکوفه، پرستو، ماهی و یا نمادهای هفت سین ایرانی. این گروه از وسایل مانند چاشنی در فضا عمل کرده و آن را بر اساس سلیقه طراح منحصر به فرد می کنند.

 

طراحی گیاهان در تراس بهاری

 

گل های فصلی مناسب تراس سبز در بهار چیست؟

استفاده از گیاهان مخصوص فصل بهار در طراحی تراس بهاری اهمیت زیادی دارد. بسیاری از گیاهان مانند پامچال، سنبل، لاله، شب بو، اطلسی، زنبق و نرگس از نشانه های مهم فصل بهار هستند. بیشتر این گل ها دارای عطری ملایم اند، که در هوای خنک بهاری به راحتی پخش می شود؛ و از نظر ترکیب رنگی هماهنگ با تم های بهاری هستند.

علاوه بر آن این گل ها به صورت پیش کشت شده در مرحله گلدهی به بازار ارائه می شوند. و به راحتی در رنگ ها و تعداد مورد نظر قابل تهیه هستند. استفاده از گلهای فصلی بهاری با وجود عمر کوتاه و یکساله بودن ، اثر فوق العاده ای بر فضاسازی بهاری تراس دارد. ضمن آنکه این گل ها در هوای خنک بیرون ماندگاری نسبتا مناسبی خواهند داشت.

 

تراس بهاری، گل فصلی بهار
طراحی تراس بهاری با گلهای فصلی: شب بو، آنمون، نرگس، آلیسوم، رز و شکوفه آلو

کدام درختچه های گل دهنده بهاری مناسب تراس سبز هستند؟

یکی از روش های طراحی تراس سبز، کاربرد درختچه های کوچک و هرس شده گلدانی است. در این روش درختچه های کند رشد و کوچک به صورت گلدانی تربیت می شوند. و در طراحی تراس سبز به کار می روند. که بیشتر شامل انواع سرو، برگ بو، شمشاد، لیگستروم، گیاهان خانواده مرکبات و زیتون هستند. درختچه های گل دهنده بهاری که در تراس سبز به کار می روند، بیشتر از دسته درختان برگریز هستند. مانند سیب های پاکوتاه، به ژاپنی، یاس زرد، یاس بنفش و آزالیا.

اندازه این درختچه ها نسبتا کوچک بوده و به راحتی در گلدان قابل کشت هستند. و همه ی آنها در اوایل بهار وارد مرحله گلدهی می شوند. که گل های آنها به عنوان نمادهای بهاری شناخته می شود. ضمن آنکه در فصل تابستان و پاییز نیز نمای مناسبی دارند. به همین دلیل استفاده از آنها در طراحی کاشت می تواند فضای تراس را شبیه به حیاطی کوچک کند.

 

درختچه گلدانی، تراس گاردن
کاربرد درختچه های کوچک هرس شده در دیزاین تراس سبز

گیاهان معطر، دارویی و ادویه ای

کشت بسیاری از گیاهان معطر و سبزیجات در فصل بهار شروع می شود. برا این کار می توان از باکس کشت کوچک یا گلدان استفاده کرد. به طور مثال نعنا، ریحان و آویشن از این دسته هستند. پرورش گیاهان علاوه بر ایجاد ارتباط مستقیم با طبیعت و لمس فرآیند رشد، برای مصرف تازه به عنوان چاشنی و طعم دهنده نیز به کار می روند. به خصوص در خانواده های دارای کودک به عنوان کاری تفریحی برای آشنایی آنها با پرورش گیاهان مفید خواهد بود. این باکس یا گلدان های کوچک می توانند در ترکیب با سایر گلدان ها قرار بگیرند و به شکل مناسب در طراحی گنجانده شوند.

تراس گاردن
پرورش گیاهان معطر و دارویی در تراس

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟