ناندینا – گیاهان مناسب روف گاردن

درختچه ناندینا یکی از گونه های همیشه سبز تا نیمه همیشه سبز است. که به نام های آتَشَک، بامبوی بهشتی یا بامبوی مقدس هم شناخته می شود. این گیاه که به صورت بوته های هرس شده یا درختچه مورد استفاده قرار می گیرد؛ و یکی از بهترین گونه های مناسب روف گاردن است. که در تمامی فصل ها نمای زیبایی دارد. مقاوم بوده و برای شرایط آب و هوایی تهران نیز مناسب است.

ناندینا

گیاه ناندینا دارای شاخه های نسبتا متراکم و پرپشت است. که بافت ظریفی دارد. برگ های آن به رنگ های سبز و ارغوانی است. و در مناطق سردسیر برگ ها فصل سرد به رنگ قرمز درخشان تغییر رنگ می دهند. این گیاه با توجه به میزان سرما می تواند همیشه سبز، نیمه همیشه سبز و یا با خزان نسبتا کامل باشد. درختچه ناندینا در تابستان گل های ریز سفید تولید می کند؛ که در پاییز به میوه های انگور مانند کوچک به رنگ قرمز درخشان تبدیل می شوند. این میوه ها تقریبا تا اواخر زمستان نیز بر روی گیاه باقی می مانند. به همین دلیل ناندینا از گیاهان منظر ساز زمستانه نیز به شمار می رود.

در این مطلب از اسپینگر شما را با ویژگی های این گیاه به عنوان یکی از گونه های مرسوم و مناسب کاشت در روف گاردن آشنا می کنیم. برای مطالعه بیشتر در مورد گیاهان مناسب روف گاردن می توانید مقاله «گل های فصلی روف گاردن» را مطالعه نمایید.

 

نام علمی: Nandina domestica

نام انگلیسی: Sacred bamboo

ناندینا

روش آبیاری

گیاه ناندینا به طور کل به آبیاری منظم در حد متوسط نیاز دارد. اما گیاهان بالغ و بزرگ می توانند خشکی را نیز به خوبی تحمل کنند. با این وجود آبیاری عمیق و منظم بر کیفیت رشد و سلامت گیاه بسیار موثر خواهد بود.

شرایط خاک

این گیاه به خاک غنی با زهکشی خوب نیاز دارد. خاک های سنگین برای آن مناسب نیستند. و به طور کلی ترکیب خاک مخصوص روف گاردن بستر خوبی برای کشت ناندینا می تواند باشد.

شرایط نور

این گیاه در آفتاب کامل و نیم سایه رشد می کند. اگرچه رنگ شاخه ها و برگ ها بر اساس میزان دریافت نور متفاوت خواهند بود. به طوریکه در سایه متمایل به سبز هستند. و با افزایش آفتاب رنگ آنها به قرمز نزدیک تر می شود.

ماگنولیای زمستانه - گیاهان مناسب روف گاردن
مطالعه این مقاله

 تکثیر

پرورش گیاه ناندینا از طریق کشت دانه و تقسیم بوته با استفاده از پاجوش ها ممکن است. که کشت دانه در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام می شود. و تقسیم بوته های متراکم نیز در همین زمان قابل انجام است.

ناندینا، بامبوی مقدس

کود دهی

از آنجا که این گیاه نیازمند خاک غنی است. کوددهی آن در زمستان با کود کامل انجام می شود.

 

آفات و بیماری ها

ناندینا در گروه گیاهان مقاومی است که از نظر آفات و بیماریها تقریبا هیچ مشکل خاصی ندارد. و غیر از مناطق حاره ای در سایر اقلیم ها به خوبی رشد می کند.

هرس

ناندینا در اواخر زمستان و اوایل بهار با هرس تنک می شود. به این ترتیب که شاخه های مسن از پایین قطع می شوند. تا فضای کافی برای رشد شاخه ها و برگ های جدید ایجاد شود. علاوه بر آن هرس فرم ناندینا معمولا تنها به صورت گرد و در حد نظم دهی به شاخ و برگ انجام می شود.

نادینا، آتشک

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟