انکراژ درخت چیست؟

ساخت فضای سبز و روف گاردن در شهرها دارای سرعت زیادی است. که به دلیل اهمیت کاربردی آنها بخش زیادی از گیاهان به صورت بزرگ و رشد یافته در پروژه ها کشت می شوند. به خصوص بیشتر درختان و درختچه ها به شکل هرس شده و چند ساله از مراکز تولید به پروژه ها انتقال پیدا می کنند. فرآیند انتقال و کاشت درختان بزرگ نیاز به تخصص دارد. و هر یک از مراحل آن از آماده سازی درخت تا کاشت و تثبیت دارای نکات بسیاری است. تثبیت درختان بعد از انتقال با استقاده از نوع مدرنی از قیم ها با نام Tree anchor انجام می شود. انکراژ درخت سیستمی ساده، تخصصی و بسیار کاربردی است. که در این  مقاله به معرفی آن می پردازیم.

انکراژ درخت

انکراژ درخت

بعد از اینکه درخت در زمین کشت می شود، باید کاملا درخاک تثبت گردد. روش تثبیت سنتی با استفاده از قیم های چوبی است. اما در باغبانی جدید از انواع انکراژ برای تثبیت درختان استفاده می شود. انکراژ مانع از افتادن درخت، کج شدن آن و یا آسیب دیدن ریشه ها است. به خصوص که برای رشد ریشه های جدید درخت باید درخاک کاملا ثابت بماند. هدف اصلی انکراژ درخت تثبیت Root ball یا همان توپ ریشه است. ثابت ماندن ریشه گیاه باعث افزایش سرعت ریشه دوانی و استحکام گیاه در خاک می شود. ضمن آنکه خطر خشک شدن یا کج شدگی و افتادن آن بر اثر باد را به شدت کاهش می دهد.

برای آشنایی بیشتر با درختان روف گاردن می توانید مقالهدرختچه های همیشه سبز مناسب روف گاردنرا مطالعه نمایید.

انکراژ درخت

انواع انکراژ درخت

سیستم های متفاوتی از انکراژ برای درختان مختلف وجود دارد. که از سایز نهال تا درختان نزدیک به ۲۰ متر را می تواند تثبت کند. اما به طور کلی همه ی آنها در دو دسته تقسیم بندی می شوند: انکراژ دربالای زمین و انکراژ در زیر زمین.

انکراژ درخت بالای زمین

منظور از انکراژ در بالای سطح زمین در واقع نوعی از انکراژ است که شبیه به قیم چوبی عمل می کند. در این سیستم کابل های نگهدارنده بلند هستند. سر این کابل ها به وسیله حلقه های پلاستیکی به دور تنه درخت انداخته می شود. این کابل های می توانند تکی یا چند تایی بسته به نوع سیستم باشند.  قلاب نگهدارنده آنها در خاک شبیه به سایر انواع انکر است. و حلقه پلاستیکی برای جلوگیری از آسیب رساندن کابل به تنه درخت استفاده می شود.

سیستم انکراژ بالای سطح زمین در باغ ها و پروژه هایی که نمای بیرونی کشت اهمیت چندانی ندارد بیشتر به کار می رود. در خصوص درختانی که Root Ball نشده اند هم تنها این سیستم قابل استفاده است. و یکی از کاربردهای مهم آن برای ثابت نگه داشتن درختان بلند یا درختانی است که خطر کج شدگی یا سقوط دارند. در واقع این سیستم بر ثابت نگه داشتن تنه درخت تاکید بیشتری دارد.

انکراژ درخت

انکراژ درخت داخل زمین

جدیدترین روش انکراژ درخت، اجرای آن در داخل زمین است. برای این نوع انکراژ باید درخت از ابتدا به شکل Root ball در بیاید. توپ ریشه در درون چاله کاشت قرار می گیرد. قلاب های نگهدارنده اطراف ریشه در زمین تثبیت می شوند. و کابل های آنها توپ ریشه را به زمین محکم می کنند. برای این کار از توری های فلزی و پارچه هایی استفاده می شود تا کابل ها به توپ ریشه آسیب نزنند. بعد از تثبیت کامل، گودال کشت با خاک پر می شود.

یکی از مهمترین ویژگهای انکراژ درخت درون زمین زیبایی ظاهری آن است. در نتیجه برای پروژه های شهری کاربرد زیادی دارد. علاوه بر آن با کیفیت زیادی درختان را تثبیت می کند. و تاکید آن بر ثابت کردن ریشه گیاه در خاک است. که به ریشه دوانی و زنده مانی درخت کمک زیادی می کند.

برای آشنایی بیشتر با کاشت درخت می توانید مقالهکاشت درخت در روف گاردنرا مطالعه نمایید.

انکراژ درخت

بخش های انکراژ درخت و نصب آن

  • قلاب های نگهدارنده در خاک

قلاب نگهدارنده در خاک بخشی است که در زمین کاملا فرو می رود. و تمام سیستم انکراژ و درخت را در خاک تثبیت می کند. این بخش لزوما نباید به شکل قلاب باشد. بلوک ها یا صفحات بتنی، صفحات شانه تخم مرغی و هر چیزی که با ریختن خاک روی آن، تثبیت شوند؛ می توانند به جای قلاب به کار رود.

  • کابل های متصل به قلاب

اتصال قلاب به درخت با کابل انجام می شود. کابل های مورد استفاده باید دارای مقاومت کششی بسیار بالا و انعطاف پذیر باشند. علاوه بر آن جنس آنها حتما از استیل ضد زنگ باشد. تا به مرور زمان در مجاورت رطوبت آسیب نبینند. در واقع کابل های سیستم انکراژ برای این کار بهینه سازی شده اند. و هر کابل ضد زنگی برای تثبیت درخت مناسب نیست.

اهمیت ایزولاسیون روف گاردن
مطالعه این مقاله

انکراژ درخت

  • اتصالات انتهای کابل برای اتصال به درخت

برای اتصال کابل های نگهدارنده به درخت روش های مختلفی وجود دارد. برای اتصال کابل به تنه از حلقه های پلاستیکی منعطف استفاده می شود؛ که به تنه آسیب نمی رساند. و برای اتصال آن به ریشه یک کابل جداگانه از بین حلقه ی کابل های متصل به قلاب رد می شود. این کابل به یک گیره متصل است که با آچار مخصوص سفت می شود. و توپ ریشه را به زمین محکم می کند. در این روش انکراژ باید حتما تور سیمی و سایر لایه های محافظ، روی توپ ریشه قرار گیرند.

هر یک از سیستم های انکراژ درخت برای محیط و کار خاصی بهینه سازی شده است. و با توجه به پروژه باید انتخاب شود. اما می توان توصیه کرد که هر یک از این پکیج ها را با اجزای خود مورد استفاده قرار دهید. و از قلاب یک سیستم با کابل سیستم دیگر استفاده نکنید. از آنجا که سیستم انکر معمولا به صورت کیت های آماده تهیه می شوند، اتصالات و بخش های مختلف آن بهینه سازی شده است. و بهترین عملکرد را با قطعات مربوط به خود خواهند داشت. ضمن آنکه در اجرای انکراژ نیز حتما از دوره، فیلم های آموزشی و یا دستورالعمل مکتوب استفاده کنید. نحوه ی اتصال قطعات به هم و محکم کردن آنها اهمیت زیادی در نتیجه کار خواهد داشت.

 

اهمیت و مزایای تثبت درخت با انکراژ

تثبیت مناسب درخت

هدف اصلی از کاربرد انکراژ تثبیت مناسب ریشه درخت در خاک است. درختان بعد از انتقال تحت تنش شدیدی قرار می گیرند. در نتیجه نیاز به ریشه دوانی سریع برای دریافت آب و غذا از محیط اطراف دارند. انکراژ با ثابت نگه داشتن گیاه به رشد ریشه کمک زیادی می کند.

علاوه بر آن ریشه های درختان عامل اصلی نگهداری آنها در برابر باد و فشارهای بیرونی هستند. بدون ریشه ی گسترده و کافی خطر سقوط و کج شدن درختان بسیار بالاست. سیستم انکراژ درخت دارای قدرت کافی برای ثابت نگه داشتن درخت در برابر بادها یا سیل های بسیار شدید است. بنابراین مانع حرکت نامناسب درخت می شود.

انکراژ درخت

جلوگیری از آسیب به درخت

اولین مورد، رشد بهتر ریشه به دلیل تثبیت مناسب درخت است. به همین دلیل میزان مرگ میر در درختان جابجا شده به حداقل می رسد. و دومین مورد مربوط به شیوه اتصال انکراژ درخت به تنه و ریشه است. تمامی سیستم ها طوری طراحی شده اند که به شکل مستقیم با گیاه در تماس نباشند. و آسیب فشار کششی را به گیاه وارد نکنند. یکی از دلایل اهمیت استفاده از سیستم های انکراژ آماده همین مورد است.

هزینه مقرون به صرفه

انکراژ درخت سیستمی ساده و کاربردی است. به همین دلیل با بهینه سازی سیستم در تعداد بالا قابل تولید است. در برابر قیم های چوبی که موقت هستند و آسیب می بینند؛ استفاده از آنها کاملا مقرون به صرفه است.

نصب و اجرای آسان

برای اجرای هر سیستم انکراژ دستورالعمل مشخصی وجود دارد. که یک کارگر آموزش دیده به راحتی می تواند آن را به درستی انجام دهد. بنابراین نیاز به حضور متخصص نخواهد داشت. و در هر پروژه با استفاده از نیروی انسانی موجود قابل اجرا خواهد بود.

 

انکراژ درخت

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟