روف گاردن چهارفصل

فضای روف گاردن محیطی برای تفریح و آرامش خانواده ها محسوب می شوند. این محیط مانند حیاطی در روی بام است. که در ساعات مختلف روز و در فصل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این ویژگی های مثبت در طراحی روف گاردن توجه به قابلیت استفاده از آن در تمام سال است. در واقع کاربریها، مبلمان، گیاهان و حتی چیدمان فضاها به شکلی باشد که در تمام طول سال بتوان از آن استفاده کرد. به عبارت دیگر یک روف گاردن چهارفصل طراحی بوجود بیاوریم.

طراحی و اجرای روف گاردن - اسپینگر

بسیاری از ویژگی ها و مشخصات در تمامی روف گاردنها یکسان است. اما برای استفاده مناسب از روف گاردن در هر فصل باید نکات خاصی را در آن رعایت کنیم. این نکات از یک طرف کمک می کنند تا حال و هوای تغییر فصل و طبیعت برای کاربران قابل لمس شود. و از طرف دیگر استفاده از بام را بهینه می کنند. به طور مثال انتخاب گیاهانی که در بهار و تابستان گل و یا در پاییز خزان زیبایی داشته باشند، کاملا می تواند تغییر فصل را نشان دهد. یا به طور مثال وجود سایبان در تابستان و فضای محفوظ یا فضایی مانند آتشگاه در زمستان شرایط مناسب برای استفاده از روف گاردن را فراهم می کند. در ادامه پیشنهادهایی برای بهینه سازی روف گاردن در هریک از چهار فصل ارائه شده است. تا بتوانید با کمک آنها یک روف گاردن چهارفصل برای خود بسازید.

برای آشنایی با سبک های روف گاردن می توانید مقالهروف گاردن ژاپنیوروف گاردن فرانسویرا مطالعه نمایید.

روف گاردن بهاری

یکی از ویژگی های اصلی در فصل بهار رشد و رویش گیاهان است. استفاده از گیاهانی که در بهار گل و شکوفه می دهند؛ می توانند زیبایی و زندگی را به روف گاردن اضافه کنند. استفاده از ترکیب رنگ های روشن و شاد در گل ها به جلوه بهاری بام کمک زیادی می کند. درختچه هایی مانند یاس زرد، به ژاپنی؛ ماگنولیا زمستانه، سیب گل از گونه های گل دهنده در بهار هستند. در کنار اینها درختانی مانند  افرا و توری هم با جوانه های سبز روشن خود به ایجاد فضای پر طراوت کمک می کنند. علاوه بر این گیاهان استفاده از گل های فصلی بهاری مانند بنفشه فرنگی، شب بو و سوسن هم در طراحی کاشت روف گاردن بهاری به شدت توصیه می شود.

طراحی کاشت روف گاردن

برای استفاده از روف گاردن در فصل بهار بهتر است چیدمان صندلی ها پشت به نور باشد. تابش شدید نور در بهار می تواند آزار دهنده باشد. اما معمولا نیازی به سایبان نیست. و گرمای ملایم آفتاب در کنار هوای خنک بهار خوشایند است. علاوه بر آن در ابتدای فصل ممکن است برای محافظت کاربران از بادهای سرد و خنک نیاز باشد از بخش های محفوظ بام بیشتر استفاده کنید.

طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن برای تابستان

یکی از ویژگی های مهم گیاهان در تابستان سبزی متراکم، رنگ های تند و بوهای شیرین و سنگین گل هاست. تمامی گیاهان در تابستان دارای حداکثر رشد هستند. به همین دلیل نگهداری و مراقبت از آنها اهمیت زیادی دارد. بهتر است در ترکیب گیاهان تابستانه گونه های گل دهنده یا دارای میوه هم وجود داشته یاشد. این درختان علاوه بر ایجاد تنوع رنگی می توانند انواع پرندگان را نیز به سمت بام جذب کنند.

فضای روف گاردن در فصل تابستان بیشتر برای صبح، عصر و شب مورد استفاده قرار می گیرد. یک نکته مهم در مبلمان تابستانه فراهم کردن نوعی سایبان برای محافظت از نور است. ضمن آنکه سازه های آبی مانند آب نما، فواره و استخر در این فصل بیشترین استفاده را دارند. حتی در صورت نبود سازه آبی، آبیاری گیاهان در غروب باعث ایجاد خنکی مطبوع در شب می شود. بنابراین در مدیریت نگهداری می تواند زمان آبیاری را به جای صبح به غروب منتقل کنید. یکی دیگر از نکات مهم برای استفاده از بام در فصل تابستان چیدمان مبلمان  به صورتی است که در جهت جریان های باد غالب قرار بگیرد. تا کاربران بتوانند از جریان هوا برخوردار باشند. و حتما برای نورپردازی شبانه نیز  برنامه ریزی شود.

نورپردازی در طراحی فضای سبز
مطالعه این مقاله

روف گاردن چهارفصل

روف گاردن پاییزه

پاییز به عنوان فصل رنکارنگ سال شناخته می شود. یکی از بارزترین نشانه ها در فصل پاییز رنگ های متنوع درختان است. در انتخاب گیاهان روف گاردن استفاده از چند گیاه با رنگ آمیزی پاییزه ضروری است. این تغییر رنگ می تواند یکی از عامل های جذاب برای استفاده بیشتر از بام باشد. علاوه بر آن بسیاری از گیاهان در این فصل گل یا میوه دارند. گیاهانی مانند ناندینا، شیرخشت و پیراکانتا از این گروه هستند. که نمایی فوق العاده ایجاد می کنند. گل های فصلی در پاییز هم تنوع بالایی دارند. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع زمستان حداکثر استفاده را از پالت رنگارنگ گونه های گیاهی داشته باشیم.

طراحی و اجرای روف گاردن - اسپینگر

در پاییز فضای بام دچار کاهش نسبی دما و افزایش باد می شود. روف گاردن چهارفصل در پاییز هم مانند بهار  برای تمام طول روز قابل استفاده است. تنها نیاز است تا از بادهای سرد حفاظت شود. و گرما با استفاده از آفتاب پاییزه ایجاد شود. استفاده از فضاهایی مانند آنشگاه و شومینه در پاییز بیشتر می شود. بنابراین حتی به طور موقت می توانیم فضایی برای این کار فراهم کنیم. و علاوه بر آن بهتر است نورپردازی شبانه تابستان در پاییز کمتر شده و حس آرامش را در کاربران ایجاد کنند.

روف گاردن چهارفصل

روف گاردن در زمستان

شاید یکی از ایده های کاربران در خصوص روف گاردن عدم استفاده آن در زمستان باشد. روف گاردن در زمستان معمولا سرد و بلا استفاده است. و مهمترین دلیل آن عدم طراحی درست است. در انتخاب گیاهان همیشه باید به منظره زمستانه توجه کرد. استفاده از گیاهان همیشه سبز مانند کاج و سرو کمک می کند تا در زمستان هم بام سبز بماند. علاوه بر آن درختانی مانند توری دارای تنه خاصی هستند که حتی بدون برگ نیز زیباست. باید توجه کرد که در طراحی روف گاردن چهارفصل این گیاهان حتما به کار روند. همینطور پیاز بعضی گل ها مانند سنبل، لاله و زنگوله زمستانی می تواند در این فصل کشت شود. تا گل های آن در اسفند ماه زیبایی بی نطیری در بام ایجاد کنند.

طراحی کاشت زمستانه

یکی از مشکلات اساسی در رمستان هوای بسیار سرد بام است. برای این منظور استفاده از شومینه و آتشگاه کاربرد بسیاری دارد. اما استفاده از آلاچیق های شیشه ای، بسته و یا اتاق هایی مانند سان روم که دارای یکی سیستم گرمایش محدود هستند؛ می توانند به راحتی فضایی راحت برای استفاده از منظر زمستانی ایجاد کنند. و یا برای صرف صبحانه و عصرانه مورد استفاده قرار گیرند. در کنار تمامی موارد ذکر شده در صورتی که زمستان بدون برف و باران باشد، بام زمستانی فرصتی عالی برای ایجاد باغی با نورپردازی است. می توانید با انواع لامپ های ریسه ای تنه لخت گیاهان را نورپردازی کنید. و فضایی بی نظیر برای استفاده داشته باشید.

نورپردازی روف گاردن

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟