مزایا و معایب گرین وال

شاید با شنیدن اسم «گرین وال» تصور کنید که این سازه‌ها مربوط به جدیدترین مدهای طراحی هستند؛ اما حقیقت این است که سابقه گرین وال به ۸۰ سال قبل برمی‌گردد. اما مزایا و معایب گرین وال چیست که باعث شده معماران و طراحان داخلی،‌ گرایش بیشتری به اجرای آن داشته باشند؟ در ادامه با جزییات بیشتری به بررسی مزایا و معایب گرین وال می‌پردازیم.

مزایا و معایب گرین وال

گرین وال‌ها یا دیوارهای سبز از جمله روش‌های مدرن برای گنجاندن طبیعت در فضا هستند. امروزه، اجرای گرین وال رواج بیشتری پیدا کرده و مثل دهه‌های اولیه، تنها به محدود به ابعاد یا فضاهای خاص نیست. روش‌های طراحی و اجرای گرین وال در سال‌های اخیر توسعه یافته و به‌راحتی می‌‌توان مدل‌های مختلف آن را در ابعاد دلخواه و در هر فضایی اجرا کرد. گرین وال چه مزیت‌هایی دارد که باعث افزایش محبوبیت این سازه‌ها در سال‌های اخیر شده است؟ آیا معایب گرین وال آنقدر اهمیت دارند که شما را از طراحی و اجرای دیوار سبز منصرف کنند؟ در این مطلب پاسخ این پرسش‌ها را بیان می‌کنیم.

برای آشنایی بیشتر با روف گاردن می توانید مقالهمزایا و معایب روف گاردنرا مطالعه نمایید.

مزایای گرین وال چیست؟

همانطور که می‌دانید، شهرنشینی در حال گسترش است و به طبع آن، فضاهای سبز با سرعت بیشتری از بین می‌برند. گرین وال این پتانسیل را دارد که بخش کوچکی از طبیعت زیبا را به فضاهای شهری برگرداند و حتی هوای اطراف را پاکسازی کند.

گرین وال هم مثل هر سازه دیگری، ویژگی‌های مثبت و منفی دارد که خوشبختانه به مرور زمان، ویژگی‌های مثبت آن بهینه‌سازی شده و نقاط ضعف آن بهبود یافته است. به طور کلی، دانستن مزایا و معایب گرین وال به ما کمک می‌کند که تصمیم‌گیری بهتری برای طراحی و اجرای این سازه‌ها داشته باشیم.

در ادامه، ویژگی‌های مثبت و مزایای گرین وال را جمع‌آوری کردیم، با ما همراه شوید:

کمک به وضعیت محیط زیست

یکی از اصلی‌ترین مزایای گرین وال بهبود کیفیت محیط زیست است. گرین وال‌ها همان تاثیر مثبت گیاهان را بر محیط زیست دارند. گیاهان می‌توانند هوا را تصفیه و پاکسازی کنند. علاوه بر این، می‌توانند آلودگی‌های صوتی را کاهش دهند و مثل یک عایق صوتی عمل می‌کنند. گرین وال‌هایی که با گیاهان طبیعی ساخته می‌شوند، می‌توانند حجم زیادی از دی اکسید کربن محیط را کاهش دهند. همانطور که می‌دانید، گیاهان با جذب و فیلتر کردن آلودگی‌ها، آنها را به هوای تمیز، تازه و اکسیژن خالص تبدیل می‌کنند.

طبیعی است که هرچقدر فضاهای بیشتری برای اجرای دیوار سبز اختصاص پیدا کند، تاثیر پاکسازی محیط هم بیشتر می‌شود. اخیرا تحقیقاتی در زمینه تاثیر زیرساخت‌های سبز بر بهبود کیفیت هوا در فاصله بین ساختمان‌های بزرگ شهری انجام شده که نشان می‌دهد دیوارهای سبز می‌توانند تاثیر بسیار مهمی در پاکسازی هوا داشته باشند. این فاصله‌ها درواقع کانون آلاینده‌های مضر مثل دی اکسید نیتروژن و ذرات معلق هستند. اما اجرای دیوار سبز در این فاصله‌ها می‌تواند حجم این آلودگی‌ها را ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

مزایا و معایب گرین وال

زیبایی بصری و سلامت روانی

دیوارهای سبز که از گیاهان سبز طبیعی ساخته می‌شوند، جلوه‌ای فوق‌العاده زیبا دارند و محیطی گرم، صمیمی و خوشایند را ایجاد می‌کنند. دیوارهای سبز به همان اندازه که ظاهر دلپذیری دارند، برای سلامت روحی و روانی نیز مفید هستند. افرادی که وارد چنین فضاهایی می‌شوند، با محیطی سرسبز روبرو می‌شوند که در همان برخورد اول، حس خوبی را به آنها القا می‌کند.

از دیگر مزایای گرین وال باید به کاهش استرس و سلامت روانی اشاره کرد. دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند افرادی که کمترین زمان را در فضاهای سبز و طبیعت سپری می‌کنند، ۵۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات روانی هستند. نتیجه تحقیقات همچنین نشان داد افرادی که بیشتر با محیط‌های سرسبز سروکار دارند، از سلامت روانی بهتری برخوردارند. صرفا نزدیکی و بودن در مجاورت فضاهای سبز می‌تواند تاثیر بهتری بر روحیه و روان افراد داشته باشد، تا عواملی مثل سبک زندگی، شغل، درآمد و سلامت عمومی.

مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها

کاهش اتلاف گرما و بهبود چرخه سرمایش و گرمایش هم یکی دیگر از مزایای گرین وال محسوب می‌شود. در تابستان و در زمان تابش آفتاب جدید، پوشش گیاهی در دیوارهای سبز بیرونی باعث می‌شود که نور خورشید مستقیما به ساختمان نتابد و در نتیجه، از گرم شدن محیط داخلی ساختمان جلوگیری می‌شود.

دیوارهای سبز همچنین از طریق فرآیند تبخیر و تعرق، هوای پیرامون خود را خنک می‌کنند. تاکنون تحقیقات مختلفی درباره اثر خنک کننده دیوارهای سبز در طول تابستان و قابلیت آنها در کاهش چرخه گرمایش و سرمایش در آب‌ و هواهای مختلف انجام شده است. نتیجه بررسی‌ها نشان داد دیوار سبز می‌تواند دمای اطراف خود را تا ۶ درجه کاهش دهد.

گیاهان همچنین قابلیت تولید و انتقال رطوبت بالایی دارند و کیفیت هوای اطراف خود را افزایش می‌دهند. بنابراین از هزینه‌های اضافی برای خرید و استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا نیز جلوگیری می‌شود.

افزایش ارزش افزوده

یکی از مهم‌ترین مزایای گرین وال این است که اجرای آن در فضاهای داخلی یا دیوارهای بیرونی ساختمان، باعث افزایش قیمت ملک می‌شود. اجرای گرین وال می‌تواند قیمت ملک را تا ۲۰ درصد افزایش دهد.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

معایب گرین وال چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اجرای گرین وال می‌تواند چالش‌هایی را به همراه داشته باشد که خوشبختانه راهکارهایی برای آنها وجود دارد. با این‌حال برای اینکه مزایا و معایب گرین وال را به طور کامل بررسی کنیم، باید به اشکالات این سازه نیز بپردازیم.

آموزش ساخت دیوار سبز
مطالعه این مقاله

بهم‌ریختگی و بی‌نظمی محیط اطراف

یکی از معایب دیوار سبز در محیط های داخلی این است که در اطراف سازه دیوار سبز، آب و خاک روی زمین می‌ریزد که باعث بهم‌ریختگی و کثیفی محیط می‌شود. مخصوصا اگر دیوار سبز را در خانه‌ای اجرا کرده باشید که کودک خردسال یا حیوانات خانگی هم در آن زندگی می‌کنند. اما روش‌هایی برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد. سیستم‌های آبیاری هوشمند و اجرای دقیق دیوارهای سبز، مانع از ریختن آب و خاک روی زمین می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله دیوار سبز هوشمند را مطالعه کنید.

اجرا و نصب دیوار سبز (اسپینگر)

چالش‌های نگهداری

دیوارهای سبز مثل هر موجود زنده‌ دیگر به نگهداری نیاز دارند. آبیاری، زهکشی، هرس و تعویض دوره‌ای گیاه از جمله کارهایی است که باید برای نگهداری از دیوار سبز انجام دهید. همانطور که می‌دانید، ریشه گیاهان هم مثل سرشاخه‌ها و برگ‌ها دائما در حال رشد است و برای اینکه ظاهر زیبای دیوار سبز همیشه حفظ شود، به مراقبت بیشتر از ریشه‌ها نیاز دارید.

یکی دیگر از معایب دیوار سبز این است که رطوبت بیش از اندازه خاک، باعث رشد حشرات می‌شود و برای از بین بردن آنها، ناچار به استفاده از آفت‌کش‌ها هستید. هرچند که بهتر است با کنترل رطوبت خاک، از رشد حشرات جلوگیری کنید.

هزینه و قیمت دیوار سبز

اجرای دیوار سبز تقریبا هزینه بالایی دارد؛ به ویژه اگر با روش‌های غیر استاندارد و توسط افراد غیرحرفه‌ای ساخته شود که می‌تواند در آینده نیز هزینه‌های بیشتری را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، نگهداری از گرین وال هم هزینه‌های مخصوص به خود را دارد.

البته برای برآورد هزینه اجرا و نگهداری گرین وال، بهتر است مزایا و معایب گرین وال را به طور کلی در نظر بگیرید. برای مثال، فراموش نکنید که دیوار سبز می‌تواند با کاهش اتلاف انرژی در زمستان و خنک کردن هوا در تابستان، باعث کاهش مصرف انرژی شود. همچنین باعث افزایش قیمت ملک می‌شود. نکته دیگر اینکه اجرای گرین وال در ابعاد و متراژ بالاتر، مقرون‌به‌صرفه‌تر است و نسبت به ابعاد کوچک‌تر، هزینه کمتری دارد.

مزایا و معایب گرین وال

رشد نازیبا و نامرتب گیاهان

گیاهان به سمت نور رشد می‌کنند. بنابراین، اگر محیطی که در آن دیوار سبز را می‌سازید، نور کافی نداشته باشد، گیاهان به‌صورت علفی و به سمت نور رشد می‌کنند. در نتیجه، ظاهر دیوار سبز جذابیت خود را از دست می‌دهد. برای جلوگیری از این مشکل هم می‌توان دیوار سبز را با لامپ‌های مخصوص رشد گیاهان، نورپردازی کرد. این روش،‌ علاوه بر زیبایی بیشتر دیوار سبز، نور مورد نیاز را تامین می‌کند و باعث اصلاح روند رشد گیاهان می‌شود.

آسیب به دیوار یا کف

جریان اشتباه آب می‌تواند خرابی‌ها و پوسیدگی‌های پر هزینه‌ای را برای سازه دیوار یا کف ایجاد کند. اشتباه در محاسبه وزن سازه هم می‌تواند آسیب‌های جدی را به همراه داشته باشد. استفاده از روش‌های هوشمند آبیاری و عایق مناسب می‌تواند از جریان نادرست آب جلوگیری کند.

به همین دلیل، مشاوره از کارشناسان و استفاده از تیم‌های متخصص اجرای دیوار سبز اهمیت بسیاری دارد. با محاسبه درست وزن، کنترل جریان آب و نگهداری به‌موقع می‌توانید از آسیب دیوار و کف ساختمان جلوگیری کنید.

برای آشنایی بیشتر با نصب دیوار سبز می توانید مقالهاجرا و نصب گرین والرا مطالعه نمایید.

طراحی فضای سبز (اسیپنگر)

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم مزایا و معایب گرین وال را به طور کامل بررسی کنیم تا هنگام تصمیم‌گیری، انتخاب بهتری داشته باشید. معایب دیوار سبز می‌تواند چالش‌هایی را برای شما به همراه داشته باشد. اما با در نظر گرفتن مزایا و معایب گرین وال در حالت کلی، متوجه می‌شویم که مزایای دیوار سبز بر معایب آن برتری دارند که باعث می‌شود اجرای آن در فضاهای بیرونی و داخلی، ارزش هزینه‌های اولیه احداث را داشته باشد. علاوه بر اینکه تمام مواردی که به عنوان معایب دیوار سبز به آن اشاره کردیم،‌ راهکارهای موثری دارند و به‌راحتی می‌توان از آنها جلوگیری کرد.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟