روف گاردن چوبی

بام سبز و باغ بام دو سیستم جدید و پر کاربرد در شهرسازی شناخته می شوند. استفاده از فضای بدون استفاده بام برای کاشت و نگهداری فضای سبز، محیطی زیبا جهت استفاده ساکنین بوجود می آورد. تنوع بالای سبک و متریال کمک کرده تا طراحی و ساخت روف گاردن بسیار متنوع باشد؛ به طوریکه انواع سبک های کلاسیک تا مدرن در آن دیده شود. با این وجود هنوز متریال چوب یکی از پرطرفدارترین انواع متریال در ساخت روف گاردن است. در این متن به بررسی روف گاردن چوبی، مزایا و نکات مربوط به آن پرداخته ایم.

طراحی و اجرای روف گاردن اسپینگر
روف گاردن پروژه مسکونی دانیال – شرکت اسپینگر

روف گاردن چوبی چیست؟

عبارت روف گاردن چوبی می تواند به دو صورت تعریف شود. یک معنای آن ساخت روف گاردن تنها با متریال چوب است. به طوریکه تمام سازه آن از چوب باشد. این تعریف با اینکه غیر ممکن نیست؛ و حتی روی سازه ای کاملا چوبی می تواند ساخته شود. اما از نظر کاربردی به دلیل طول عمر پایین و آسیب پذیری بالا توجیه اقتصادی ندارد.

معنای دیگر از آن، شکلی از روف گاردن است که نمای اصلی آن از چوب باشد. به شکلی که متریال اصلی در نمای بیشتر بخش های روف گاردن مانند کف، دیواره، باکس های کشت و مبلمان آن از چوب باشد. این نوع از روف گاردن موضوع این مقاله است. که به معرفی انواع چوب، نوع کاربرد و ویژگی آنها پرداخته است.

روف گاردن چوب طبیعی

کدام بخش های روف گاردن می تواند چوبی باشد؟

کف سازی

رایج ترین بخش چوبی در بسیاری از روف گاردن ها کف سازی آن است. استفاده از انواع ترموود و وودپلاست در کف سازی روف گاردن کاربرد زیادی دارد. و از آنجا که این محصولات به شکل تخصصی برای ساخت کف های کاذب طراحی می شوند؛ مقاومت مناسبی دارند. و نمای زیبایی نیز ایجاد می کنند. علاوه بر الوارهای چوب های فرآوری شده، این محصولات به صورت تایل های آماده نیز تولید می شوند. و به راحتی برای روف گاردن قابل استفاده هستند.

کف های چوبی در روف گاردن مزیت های بالایی نیز دارند. که از آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: مقاومت مناسب، وزن کم، نصب سریع و آسان، عدم لغزندگی، قابلیت تعویض سریع، قیمت مناسب و تنوع بسیار بالا

دیواره ها و نما

بخش دیگری از متریال چوب در روف گاردن استفاده از آن به عنوان دیوارهای ثابت یا متحرک، نمای چوبی بر روی هر نوع دیواری است. دیوارهای چوبی ثابت و متحرک در روف گاردن برای جدا کرد فضا، بستن دید نامناسب و یا سایبان موقت قابل استفاده هستند. اما کاربرد بیشتر آنها در روف گاردن برای نما است. این نما می تواند شامل نمای دیوارهای سازه ای، سکو ها، باغچه های کشت و  فلاورباکس ها باشد. علاوه بر فلاورباکس های آماده با نمای چوب، می توان تمامی باکس های کشت ثابت را با نمای چوبی پوشاند. استفاده از چوب در نمای روف گاردن حسی گرم و طبیعی ایجاد می کند. ضمن آنکه چوب رطوبت را کمتر در خود نگه می دارد. و سرمای کمتری نسبت به متریال سنگ، بتن و آهن در خود نگه می دارد.

مبلمان فضای باز

مبلمان

چوب یکی ار متریال های اصلی در ساخت انواع مبلمان است. مبلمان چوبی در روف گاردن می تواند شامل انواع میز، صندلی، آلاچیق، پرگولا و مجسمه های تزئینی باشد.  مبلمان چوبی در فضای آزاد معمولا از چوب های فرآوری شده است. اما در فضاهای نیمه پوشیده مبلمان با چوب طبیعی نیز می تواند به کار رود. مبلمان چوبی به دلیل تنوع بالا، عدم نگهداری رطوبت، وزن کم،مقاومت مناسب و نمای گرمتر بخش مهمی از انواع مبلمان فضای باز را شامل می شود. در کنار آن برای ساخت مبلمان ثابت مانند روکش سکوها و نیمکت های ثابت در روف گاردن می توان از انواع چوب استفاده کرد.

برای آشنایی بیشتر با انواع مبلمان روف گاردن می توانید مقالهچوب های مناسب برای مبلمان روف گاردنرا مطالعه نمایید.

طراحی و اجرای روف گاردن اسپینگر
روف گاردن کلینیک چشم پزشکی دکتر جنابان – شرکت اسپینگر

کدام بخش های روف گاردن نمی تواند چوبی باشد؟

با وجود تنوع بالای کاربرد چوب در روف گاردن، بخش هایی از روف گاردن نمی تواند و یا نباید چوبی استفاده شود. به طور مثال تمامی سازه های آبی از محصولاتی غیر از چوب ساخته می شود. و حداکثر در نمای بیرونی با وودپلاست قاب می شود. یا سازه های الکتریکی مانند انواع چراغ های روشنایی در فضای باز نباید چوبی باشد. تنها می توان از محصولاتی با نمای ظاهری چوب برای آن استفاده کرد.

انواع چوب در روف گاردن چوبی چیست؟

همانطور که در مقاله های قبلی شرح داده شده است. سه نوع چوب به طور رایج در طراحی و ساخت روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد. که عبارتند از: چوب طبیعی، ترموود و چوب پلاست. هر یک از این محصولات دارای مزایا و معایب خود هستند. که در ادامه به آن می پردازیم.

چوب طبیعی

ساده ترین شکل استفاده از چوب در روف گاردن استفاده از چوب طبیعی است. چوب طبیعی در ابعاد و اندازه های مختلف در بازار قابل تهیه است. با این وجود به هیچ وجه برای استفاده در روف گاردن چوبی مناسب نیست. چوب طبیعی حتی بعد از پرداخت به شدت در برابر پوسیدگی، رطوبت، رشد انواع حشرات، تغییرات دمایی و ضربه حساس است. به همین دلیل جز در مقیاس بسیار کوچک و تزئینی برای استفاده در فضای باز توصیه نمی شود.

چتر روف گاردن
مطالعه این مقاله

 

ترموود

چوب ترمو یا ترموود شکلی از چوب فرآوری شده هستند. برای تهیه این محصول چوب طبیعی بدون استفاده از مواد دیگر، با حرارت دیدن تولید می شود. در این روش چوب ها در بازه های زمانی مختلف و با دماهای مختلف گرما داده می شوند. به این ترتیب محصول بدست آمده شکل مقاومتری از چوب است. که مقاومت بیشتری در برابر تغییرات دمایی، رطوبت، پوسیدگی و ضربه خواهد داشت. چوب های ترموود دارای بافت بسیار طبیعی، وزن کم و تنوع رنگی بالایی هستند. و از نظر نما نزدیک ترین محصول به چوبهای طبیعی هستند.

روف گاردن چوبی

چوب پلاست

وود پلاست یا چوب پلاست شکلی از چوب نیمه مصنوعی است. برای تهیه چوب پلاست خرده های چوب با ترکیبی از موارد ترموپلاستیکی مخلوط می شود. که در جریان ذوب و فرآوری این نوع از چوب نیمه مصنوعی را تولید می کند. چوب پلاست با اینکه مصنوعی در نظر گرفته می شود؛ اما پایه طبیعی دارد. به همین دلیل بسیاری از ویژگی های چوب مانند عایق بودن، بافت و نمای نرم و تنوع بالا را داراست. علاوه بر آن چوب پلاست دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر تنش های محیطی در روف گاردن است.  و به عنوان متریال فضای باز کاربرد بسیار زیادی دارد.

برای آشنایی بیشتر با انواع چوب می توانید مقاله تفاوت ترموود با چوب پلاست ” را مطالعه نمایید.

طراحی و اجرای روف گاردن اسپینگر
طراحی واجرای روف گاردن – شرکت اسپینگر

مزایای ساخت روف گاردن چوبی

نمای زیبا

ساخت روف گاردن با چوب مزایای بسیار زیادی دارد. با این وجود اولین ویژگی آن نمای زیبا، گرم و طبیعی چوب است. استفاده از متریال چوب هماهنگی زیادی با طبیعت دارد. به همین دلیل چوب در روف بیشتر از سایر انواع متریال می تواند ارتباط ذهنی انسان با طبیعت را بر قرار کند. علاوه بر آن ترکیب چوب با گیاه، آب و سایر متریال هایی مانند سنگ به راحتی امکان پذیر است. و در ترکیب با هر متریالی حس خشن و سرد آن را گرفته، محیطی گرم و دوستانه ایجاد می کند.

تنوع بالا

ترموود و وود پلاست دارای تنوع رنگ، شکل، بافت، قیمت و کیفیت بالایی هستند. علاوه بر محصولات وارداتی، تولیدات داخلی از چوبهای فرآوری شده نیز وجود دارد. اگرچه تنوع رنگ چوب ها در طیف رنگ های چوب طبیعی است. اما گزینه های کافی برای طراحی را فراهم می کند. علاوه بر آن تنوع بالای این محصولات کمک می کند، تا هر کارفرمایی بر اساس شرایط خود بتواند از این محصول استفاده کند.

نصب سریع و آسان

یکی از مزیت های چوب پلاست و ترموود آماده بودن متریال هاست. این محصولات به شکل ثابت در سایزهای مشخصی همراه با انواع زهوار، پایه نصب و سایر ملزومات در بازار وجود دارند. و به راحتی توسط نصاب ماهر در مدت زمان کوتاهی قابل نصب هستند. علاوه بر آن به دلیل قرار گرفتن آنها در دسته کف های کاذب، در صورت آسیب به آسانی قابل تعویض هستند.

پد استایل

هماهنگ با محیط زیست

ترموود نسبت به چوب پلاست  از نظر تجزیه پذیر بودن محصول بهتری است. زیرا چوب پلاست به دلیل ترکیبات پلاستیکی قابلیت بازیافتی مناسب ندارد. با این وجود هر دو متریال پایه طبیعی دارند. یکی دیگر از ویژگی های زیست محیطی این نوع چوب ها عایق دمایی و عایق صوتی است. ضمن آنکه به دلیل جذب تابش خورشید از بازتاب آن و بالابردن اثر گلخانه ای جلوگیری می کند.

معایب ساخت روف گاردن با چوب

با وجود مزایای بالایی که در ساخت روف گاردن با چوب وجود دارد. معایبی نیز می توان برای آن ذکر کرد. به طور مثال قیمت انواع ترموود و چوب پلاست با کیفیت بالا است. و محدودیت برای تهیه آن ایجاد می کند. یا اینکه متریال های چوب نسبت به سایر متریال ها مانند فلز، کامپوزیت، سنگ و بتن مقاومت کمتری در برابر پوسیدگی دارند. به همین ترتیب طول عمر کمتر داشته و به نگهداری و رسیدگی بیشتری نیاز خواهند داشت.

ساخت و اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟