پارتیشن گیاهی با گرین وال

دیوار سبز یا Green wall سیستمی از فضای سبز است، که در آن بستر کشت به صورت عمودی طراحی می شود. و گیاهان متفاوت در این بستر کشت می شوند. در دهه های اخیر انواع متفاوتی از سیستم های دیوار سبز طراحی شده اند. که با توجه به نیاز، کاربری و ویژگی های آن مورد استفاده قرار می گیرند. انواع دیوار سبز می توانند کاربریهای مختلفی مانند بهبود کیفیت هوا، کاهش مصرف انرژی، زیبایی، نگهداری گیاهان خاص، پرورش سبزیجات، عایق صوتی، پارتیشن گیاهی داشته باشند. انواع پارتیشن گیاهی با دیوار سبز یکی از پر طرفدارترین کاربردهای دیوار سبز در محیط های اداری و کاری است. در این مقاله به معرفی ویژگی ها و مشخصات پارتیشن گیاهی با گرین وال می پردازیم.

پارتیشن گیاهی

پارتیشن گیاهی با گرین وال چیست؟

جداکننده فضا یا پارتیشن Partition وسیله ای است که یک فضا را به دو بخش مجزا تقسیم می کند. در دکوراسیون داخلی انواع مختلفی از دیوارهای پیش ساخته، سبک و متحرک وجود دارند که به روش های مختلف برای تقسیم بندی فضا استفاده می شوند. بعد از افزایش کاربرد گیاهان در دکوراسیون داخلی و به خصوص دیوار سبز، انواع پارتیشن گیاهی تولید شدند. منظور از پارتیشن های گیاهی نوعی جدا کننده فضا با استفاده از ترکیب مصالح (چوب، فلز، بتن و …) و گیاه است.

پارتیشن های گیاهی به طور کلی در دو دسته قرار می گیرند. گروه اول شامل انواع سیستم های متفاوت دیوار سبز هستند. که ساختاری دیوار مانند به صورت یکپارچه یا مشبک دارند. و گروه دوم مجموعه ای از گلدان های یک شکل با گیاهان بلند که با نمایی شبیه به پرچین فضا را به دو بخش تقسیم می کنند. در این مقاله گروه اول، پارتیشن گیاهی با دیوار سبز، مورد بررسی قرار گرفته است.

پارتیشن گیاهی سبز

کاربرد پارتیشن گرین وال

پارتیشن گیاهی کاربردهای متفاوتی مانند سایر دیوایدر ها دارد. از این نوع پارتیشن برای جداسازی فضاهای کاری، ایجاد حریم خصوص و نیمه خصوصی در سالن های بزرگ، ایجاد اتاق یا کابین های موقت، تغییر چیدمان فضایی برای مراسم های ویژه، نمایشگاهها و سایر موارد مشابه استفاده می شود. با این وجود مهمتزین مزیت این نوع پارتیشن، وجود بخش زنده گیاهی است. که می تواند بر کیفیت محیط کاری موثر باشد.

مزایای پارتیشن گیاهی با گرین وال

  • بهبود کیفیت محیط با تصفیه هوا
  • افزایش اکسیژن و کاهش دی اکسید کربن
  • جذب گرد و غبار و ذرات معلق
  • افزایش رطوبت هوا
  • تولید فیتونسیدهای گیاهی
  • ایجاد آرامش روحی و بهره وری بیشتر کاری
  • کاهش آلودگی صوتی و عایق نسبی صدا
  • زیباسازی فضا با طراحی خلاقانه
  • قابلیت تغییر نما با نغییر گونه های گیاهی

دیوار سبز مدولار

 

انواع پارتیشن گیاهی با دیوار سبز

پارتیشن گیاهی با سیستم Green Facade

استفاده از سیستم نمای سبز برای ساخت پارتیشن گیاهی یک روش ساده و در عین حال جذاب است. در این سیستم دیوارهای مشبک فلزی یا چوبی بر روی فلاورباکس های مستطیل بلند با عمق حداقل ۵۰ سانتیمتر نصب می شوند. در این فلاورباکس ها انواع گیاهان بالارونده کشت می گردند. که به مرور بر روی دیوارهای مشبک بالا رفته و آن را می پوشانند. این نوع پارتیشن سبز بسیار ساده است. و به صورت شخصی نیز قابل ساخته شدن است. با این وجود انواع پیش ساخته آن در محیط های اداری می توانند پر کاربرد باشند.

یکی از جذابیت های این نوع پارتیشن، تفاوت نمای گیاهی، تغییرات رشد آن و قابلیت مدیریت جهت رشد گیاه به شکل شخصی است. آبیاری، کنترل و هرس منظم آن نیز به صورت منظم توسط باغبان ناظر انجام می شود.

پارتیشن گیاهی با دیوار سبز

پارتیشن با دیوارهای سبز باکسی

اما پرکاربردترین نوع پارتیشن گیاهی به خصوص در طراحی های مدرن انواع پارتیشن ها با باکس های سبز است. در این سیستم دیوار پایه پارتیشن به صورت ثابت یا متحرک توسط متریال هایی مانند چوب، فلز یا غیره ساخته می شوند. و در بخش های مورد نظر برای چیدمان گیاه، فضای مناسب قرارگیری فلاورباکس به صورت داخلی یا خارجی طراحی می شود. در این نوع پارتیشن گیاهی تعداد و نوع فلاورباکس ها، نوع سیستم آبیاری، زهکش و نورپردازی آنها همه توسط خود طراح معمار و با مشاوره کارشناس فضای سبز طراحی می شود. و تقریبا در هر شکلی قابل اجراست.

تفاوت بام سبز و دیوار سبز
مطالعه این مقاله

پارتیشن گیاهی با دیوار سبز

پارتیشن گیاهی با دیوار سبز مدولار

دیوارهای سبز مدولار از پنل های آماده با متریال های مختلف ساخته شده اند. این پنل ها بر روی سازه ی فلزی به صورت یک رو و یا دو رو نصب می شوند. و به راحتی به صورت پارتیشن های متحرک در ابعاد مختلف قابل ساخت هستند. این سیستم در واقع نوعی از دیوار سبز مدولار متحرک است. که سیستم آبیاری، گاتر زهکشی و تمام تجهیزات مورد نیاز آن در روی همان دیواره نصب شده است. این شکل از دیوار سبز به عنوان سیستمی ارزان در نظر گرفته نمی شود. اما به دلیل وجود انواع پیش ساخته از آن، سیستم نیمه مکانیکی، قابلیت تعمیر، تنوع بالای کاشت در آن و نمای ساده و منظم طرفداران بسیاری دارد. و به عنوان سیستم دیوار سبز متحرک در انواع فضاهای اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

برای آشنایی بیشتر با دیوار سبز می توانید مقالهدیوار سبز متحرکرا مطالعه نمایید.

پارتیشن گیاهی

پارتیشن با دیوار سبز نمدی

پیشرفته ترین نوع از پارتیشن گیاهی، انواع آن با دیوار سبز نمدی است. این نوع سیستم دیوار سبز بیشترین قابلیت تراکم رشد گیاهان، با کمترین عرض پارتیشن را دارد. نگهداری آن به صورت اتوماتیک و در بسیاری موارد هوشمند است. و مدیریت و نظارت بر آن نیز تنها به وسیله ناظر متخصص انجام می شود. گونه های گیاهی قابل کشت در این سیستم بسیار زیاد هستند. به دلیل هوشمند بودن آن حتی گونه های حساس نیز در آن قابل کشت هستند. و تقریبا تنها نوع از پارتیشن سبز است که می تواند در خطوط منحنی نیز اجرا شود.

پارتیشن با دیوار سبز نمدی قابلیت طراحی برای هر شکل از طرح کاشت را دارد. و به خصوص برای پارتیشن های تبلیغاتی که لوگو شرکت را با گیاه طراحی می کنند، بهترین گزینه است. اگر چه این نوع از پارتیشن سبز هزینه بیشتری نسبت به سایر انواع آن دارد، اما برای ساخت اتاق های موقت، سالن کنفرانس یا فضای انتظار می تواند بهترین گزینه باشد. به خصوص که این نوع از دیوار سبز دارای پوشانندگی و یکپارچگی کامل است. و علاوه بر بستن دید ناظر ، به عنوان عایق صوتی نیز عمل می کند.

پارتیشن گیاهی با دیوار سبز

 

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟