آشنایی با فلاورباکس سنگی

فلاورباکس های سنگی از باکس هایی هستند که کمتر در روف گاردن استفاده می شوند. با این وجود مقاومت بالا، نمای خاص و نقطه ثقل قوی فلاورباکس سنگی از مهمترین مزایای این محصولات است. به همین دلیل اسپینگر ( espinger ) در این متن نکات مهمی برای نحوه کاربرد باکس های سنگی در روف گاردن، تراس و پاسیو معرفی نموده است تا بتوان انتخاب های بیشتری در طراحی روف گاردن با متریال سنگ داشت.

برای آشنایی با فلاورباکس می توانید مقاله های   “فلاورباکس چیست؟ ” ومعرفی انواع فلاورباکسرا مطالعه نمایید.

فلاورباکس سنگی (اسپینگر)

سنگ های مناسب برای ساخت فلاور باکس چیست؟

در ساخت فلاورباکس سنگی معمولا از انواع سنگ مرمر و تراورتن استفاده می شود. هر دو دسته این سنگ ها دارای تنوع مناسب رنگی هستند. با این وجود تفاوت هایی در ساختار و کیفیت کاربری آنها وجود دارد، که در ادامه شرح داده می شود. و با توجه به طرح، رنگ و محل کاربرد فلاورباکس از متریال سنگ به صورت هدفمند استفاده گردد.

سنگ تراورتن

ماده اصلی سازنده سنگ رسوبی تراورتن، کلسیت کریستال است. تراورتن یکی از پرکاربردترین انواع سنگ در ساختمان سازی است. که در طراحی های مدرن و کلاسیک به کار می رود. بافت متخلخل تراورتن قابلیت جذب آب بالایی دارد. به همین دلیل در فضاهایی با ریزش آب زیاد مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی مناسب نیست. با این وجود از گزینه های مناسب برای کاربرد در فضای خارجی، نما و محوطه می تواند باشد. تخلخل بافت در فلاورباکس می تواند از نظر نگهداری آب به گیاه کمک کند. اما برای خروج آب مازاد حتما نیاز به سوراخ زهکش مناسب خواهد بود.

بافت نرم و یکپارچه تراورتن قابلیت زیادی برای فرم دهی دارد. به همین دلیل یکی از بهترین گزینه های تولید محصولات سنگی با تزئینات، جزئیات و فرم های خاص است.  وزن حجمی آن به طور مشخص کمتر از مرمر است. علاوه بر آنکه قیمت کمتری از مرمر نیز دارد. و خصوصا برای ساخت فلاورباکس سنگی مدرن، روستیک و طرح های کلاسیک فرانسوی و ایتالیایی بسیار مناسب است. ضمن آنکه تراورتن در رنگ های سفید، قرمز، گردویی، لیمویی، زرد، قهوه ای، خاکستری و سیاه وجود دارد.

سنگ مرمر

مرمر یکی از شناخته شده ترین انواع سنگ در کارهای ساختمانی است. کانی اصلی در سنگ آهکی دگرگون شده مرمر، کلسیت است؛ که در انواع رگه دار آن ناخالصی هایی مانند اکسید آهن، سیلیس، میکاف، گرافیت و سایر مواد آهکی وجود دارد. بافت مرمر بسیار متراکم، یکدست و با جرم حجمی بالاتری از تراورتن است. به همین دلیل سختی و مقاومت بالایی در برابر ضربه، رطوبت، گرما و سرما دارد. با این وجود انواع رگه دار آن که طرفداران زیادی دارند از محل رگه می توانند تا حدی آسیب پذیر باشند.

تنوع رنگی در مرمر بسیار بالاست. که این تنوع با افزودن رنگ رگه ها و تنوع شکل و طرح آنها بیشتر نیز می شود. بعضی از معروفترین رنگ های مرمر عبارت است از: سفید، کرم، لیمویی، سبز، پرتقالی، صورتی، خاکستری و سیاه. مرمر به دلیل بافت سخت نیاز به مهارت بیشتری برای تولید فلاورباکس دارد. و در ساخت کارهایی با جزئیات ریز، کلاسیک و سلطنتی مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار آن سنگ مرمر قابلیت صیقل بالایی نیز دارد؛ که با وجود نیاز به نگهداری در برابر عوامل جوی، به دلیل نمای فوق العاده بسیار پر طرفدار است.

 

فلاورباکس سنگی، سنگ مرمر
کاربرد سنگ مرمر برای فلاورباکس های بزرگ در پلازای عمومی

ویژگی های فلاورباکس سنگی

وزن فلاورباکس سنگی

فلاورباکس های سنگی مانند باکس های بتنی دارای بالاترین وزن بین انواع فلاورباکس هستند. به طور کلی سنگ دارای وزن حجمی بالایی است. و این وزن زیاد قابلیت جابجایی و استفاده از آن را در ارتفاع کاهش می دهد. اگرچه وزن زیاد می تواند مرکز ثقلی مناسبی برای باکس های بزرگ ایجاد کند. که در کشت گیاهان بلند و سنگین مانند درختان و درختچه ها بسیار مناسب است.

به طور کلی می توان گفت در انواع رایج روف گاردن شهری از باکس های سبک استفاده می شود. اما در روف گاردن های وسیع یا ساختمان های کلاسیک با در نظر گرفتن محاسبات وزنی می توان از محصولات سنگی نیز استفاده کرد.

مقاومت و طول عمر

متریال سنگ یکی از مقاوم ترین مواد در برابر آسیب های مختلف است. این آسیب ها می تواند به دو دسته آسیب های فیزیکی و اقلیمی تقسیم بندی شود. سنگ های یکپارچه به خصوص انواع بدون رگه مقاومت بالایی در برابر انواع ضربه دارند. به همین دلیل مانند باکس های بتنی یکی از بهترین گزینه ها برای فضاهای پر تردد هستند.

در خصوص شرایط اقلیمی، مقاومت سنگ ها به تغییرات دما، یخ زدگی و بارانهای اسیدی بسته به نوع سنگ متفاوت است. به طور مثال سنگ های آهکی مانند مرمر در تهران به شدت در معرض آسیب ناشی از باران های اسیدی هستند. و یا انواع سنگ های متخلخل در اقلیم های سرد دچار خردشدگی ناشی از یخ زدگی می شوند. در نتیجه قبل از کاربرد سنگ حتما نیاز به مشورت تخصصی در مورد معدن مادر و محل مصرف سنگ خواهد بود.

بر اساس مقاومت فیزیکی و مقاومت محیطی، طول عمر سنگ تعیین می شود. و عمر مفید فلاورباکس سنگی علاوه بر متریال آن، به محل مورد استفاده، کیفیت ساخت، نوع کاربری و حتی کیفیت نگهداری روف گاردن بستگی خواهد داشت.

 

فلاورباکس سنگی (Espinger)
کاربرد فلاورباکس سنگی در محیط شهری پرتردد به دلیل مقاومت بالا

تنوع شکل فلاورباکس

ساخت فلاورباکس های سنگی به روش تراش و کنده کاری روی سنگ انجام می شود. تنوع شکل در باکس های سنگی بسته به مهارت تولید کننده می تواند از اشکال هندسی ساده و منظم، تا باکس های نامتقارن، دارای تزئینات کلاسیک ریز و حتی انواع پیکره تراشی باشد. به همین دلیل می توان گفت فلاورباکس سنگی از نظر تنوع شکل محدودیت ندارد. و محدوده ی تنوع شکل آن به مهارت استادکار و دستگاههای مرکز تولیدی وابسته است.

تنوع طرح و رنگ

طرح و رنگ باکس های سنگی محدود به انواع سنگ تولیدی است. باجود اینکه سنگ نیز مانند سایر متریال ها قابلیت رنگ آمیزی دارد؛ اما زیبایی آن وابسته به بافت و رنگ طبیعی سنگ است. که بر اساس نوع پرداخت و صیقل می تواند متفاوت باشد. به همین دلیل محدوده طیف رنگ های آن شامل رنگ های طبیعی سنگ خواهد بود.

آشنایی با فلاورباکس پلاستیکی
مطالعه این مقاله
فلاورباکس سنگی
ترکیب های متفاوت از طراحی کلاسیک در فلاورباکس های سنگی

 

قیمت فلاورباکس سنگی چقدر است؟

فلاورباکس های سنگی با توجه به نوع سنگ، کیفیت تراش و تعداد سفارش می توانند قیمت متفاوتی داشته باشند. ضمن آنکه با توجه به هزینه دستگاههای مکانیکی برای جابجایی آنها، هزینه حمل و نقل نیز باید به محصول اضافه شود. با این وجود به دلیل معادن غنی سنگ در ایران، قیمت محصول متناسب با عرضه در بازار است. و می تواند برای طرح های کلاسیک گزینه خوبی باشد. و به طور کلی قیمت سنگ های مرمر بالاتر از تراورتن است. و انواع مرمر نیز بر اساس رنگ، معدن و سایر ویژگی های آن می تواند تنوع قیمت بالایی داشته باشد.

مهمترین نکات در کاربرد فلاورباکس سنگی

مدیریت وزن فلاورباکس

همانطور که در قبل توضیح داده شد، روف گاردن های بزرگ در مراکز اداری و تجاری معمولا تحمل بار وزنی بسیار بالایی دارند. به همین دلیل باکس های سنگین در آنها به راحتی قابل استفاده هستند. اما در روف گاردن های کوچک و پروژه های محدود نیز می توان از باکس سنگی استفاده کرد. یکی از پیشنهاد ها مشورت با مهندس سازه برای تعیین محل ستون های اصلی سازه است. که فلاورباکس دقیقا بر محور ستون قرار بگیرد. و وزن فلاورباکس و گیاه با وزن ثقلی ساختمان هم راستا باشد. به این ترتیب وزن اضافه می تواند تا حدی مدیریت شود.

در روش دوم نیز می توان توصیه کرد که به جای فلاورباکس های متحرک سنگی، باغچه های کشت ثابت طراحی شوند. و تنها نمای سنگ بر روی سازه مورد استفاده قرار گیرد. تا فضای طراحی روف گاردن با کل ساختمان هماهنگ باشد.

فلاورباکس سنگی (اسپینگر)
طراحی روف گاردن با فلاورباکس سنگی ثابت و متحرک برای مدیریت وزن

زهکش فلاورباکس

یکی از تصورات رایج در باکس های سنگی وجود تخلخل در بافت سنگ است. به همین دلیل بسیاری از باکس ها فاقد سوراخ زهکش هستند. این موضوع تنها در سنگ های متخلخل وجود دارد. و در این نوع سنگ نیز خروج کند آب باعث ایجاد لجن و آلودگی بستر می شود. به همین دلیل حتما در فلاورباکس سنگی نیاز به ایجاد سوراخ زهکش است. و برای هدایت آب خارج شده از آن نیز باید برنامه ریزی شود.

انتخاب گیاه برای فلاورباکس سنگی

یکی از مهمترین ویژگی های باکس های سنگی عدم نیاز آنها به هر نوع ایزولاسیون است. سنگ در دوره ی ۵ تا ۱۰ ساله به طور عام نسبت به رطوبت، تغییرات دما و رشد ریشه مقاوم است. با این وجود کشت درختانی با ریشه های مهاجم و کشت گیاهان نیازمند به خاک خیلی اسیدی یا خیلی قلیایی می تواند عمر سنگ ها را تا زیر پنج سال نیز کاهش دهد. به خصوص در سنگ های شکننده ای مانند انواع مرمر رگه دار که باکس های ظریفی از آنها ساخته می شود. در نتیجه باید نوع باکس متناسب با گیاه و خاک آن انتخاب شود. و به طور مثال در باکس های سنگی ظریف گیاهانی مانند انواع بن سای با هرس ریشه استفاده شود.

برای آشنایی با نکات بیشتر می توانید مقاله ی   “نکات مهم در انتخاب فلاورباکس ” را مطالعه نمایید.

فلاورباکس سنگی (اسپینگر)
کشت گیاهان علفی و رونده با ریشه کوتاه در فلاورباکس سنگی

 

طراحی روف گاردن با فلاورباکس سنگی

نمای سنگ بسته به نوع پرداخت آن می توانند در بسیاری از انواع روف گاردن استفاده شوند. به طور مثال انواع سنگ یکدست با بافت ریز در ساختمان های مدرن کاربرد زیادی دارند. که باکس های ساده و مینیمال سنگی در اشکال گرد، مربع یا چند وجهی نامنظم حتی به صورت یک المان خاص در طراحی منظر مدرن می توانند استفاده شوند.

 

فلاورباکس سنگی، طراحی روف گاردن
طراحی مدرن فلاورباکس سنگی برای روف گاردن و تراس گاردن

 

اما شاید بیشترین نوع طراحی با سنگ در انواع نماهای کلاسیک و رومی باشد. نمای کلاسیک در سالهای اخیر اهمیت زیادی در تهران پیدا کرده است. و بسیاری از کارفرمایان از طرح های کلاسیک برای نما و دیزاین داخلی ساختمان استفاده می کنند. در همین راستا انواع سازه های سنگی نیز کاربرد زیادی در طراحی فضای سبز خواهند داشت. با وجود آنکه باکس های کامپوزیت، فایبرکلاس و سفال با نمای سنگ تولید می شوند، اما این محصولات کیفیت کار و حس اصیل سنگ را نخواهند داشت. به همین دلیل بهترین گزینه برای طراحی روف گاردن کلاسیک استفاده از فلاورباکس های سنگی است. که با جزئیات خاص نمای کلاسیک ساختمان تزئین شده باشد. و یکپارچگی مناسبی در طراحی ایجاد کند.

فلاورباکس کلاسیک (Espinger)
نمونه فلاورباکس های کلاسیک سنگی برای روف گاردن و محوطه

 

در کنار طرای های مدرن و کلاسیک، انواع فلاورباکس های سنگی در طراحی باغ های ژاپنی، فرانسوی، ایتالیایی و انگلیسی هم استفاده می شوند. که جزئیات نما، رنگ و نوع سنگ آنها باید هماهنگ با طراحی انتخاب شوند. به طور کلی می توان گفت کاربرد نمای سنگ در کنار نمای چوب، طبیعی ترین نوع نما در طراحی منظر هستند. که به راحتی می توانند با هر تم رنگ ترکیب شوند. و طیف وسیعی از امکانات را برای خلق فضایی نزدیک به طبیعت ایجاد کنند.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

1 نظر برای مقاله “فلاورباکس سنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟