قیمت دیوار سبز در تهران

گرین وال در این سال ها جای خود را در فضای سبز ایران باز کرده است. ساخت و اجرای دیوار سبز مانند سایر سیستم های جدید از تهران شروع شد. و حتی مدتی در قالب طرح نمای سبز در شهرداری ها اجرا گردید. پس از آن در سایر کلان شهرها مانند شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد نیز به عنوان فضای سبز مورد استفاده قرار گرفت. هزینه ساخت دیوار سبز در ایران هنوز ساختار مشخصی ندارد. با این حال قیمت دیوار سبز در تهران به عنوان پایه ی قیمت برای سایر شهرها شناخته می شود.

در دو مقاله قبل اجزای موثر بر قیمت گرین وال توسط کارشناسان اسپینگر (espinger) معرفی شدند. اما قیمت دیوارسبز معمولا به صورت قیمت دیوار کامل با کاشت یا بدون کاشت در مترمربع اعلام می شود. اگرچه قیمت دیوارسبز با توجه به ویژگی ها و طرح متفاوت است؛ اما محدوده قیمتی به عنوان پایه برای برآورد هزینه حدودی پروژه می توان در نظر گرفت. قیمت گرین وال در تهران دامنه زیادی از حدود ۵۰۰٫۰۰۰ تومان تا ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان در متر مربع می تواند داشته باشد، که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر درباره قیمت دیوار سبز می توانید مقاله های  قیمت گرین وال -سازهوقیمت گرین وال – پوشش گیاهی را مطالعه نمایید.

 

قیمت دیوار سبز در تهران
دیوار سبز ورودی ساختمان باغ کتاب در تهران

محصولات دیوار سبز در ایران

تنوع بالایی از محصولات دیوار سبز داخلی و خارجی در بازار ایران به فروش می رسد. محصولات خارجی معمولا از کشورهای سنگاپور، چین، ترکیه و انگلیس هستند؛ که با بالا رفتن نرخ ارز برای مصرف کنندگان داخلی مقرون به صرفه نیستند. با این وجود در سال های اخیر محصولات با کیفیتی به خصوص انواع دیوار باکسی در ایران تولید شده است. که به دلیل قیمت مناسب و دسترسی آسان، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این باکس ها عموما از نوع پلاستیک با کیفیت (پلی پروپیلن) هستند؛ و از نظر ظاهر کیفیت تولید بالایی دارند. به راحتی قابل نصب بوده و شرایط مناسبی برای رشد گیاهان فراهم می کنند.

علاوه بر انواع دیوار سبز مدولار، محصولاتی از دیوار سبز نمدی نیز در بازار موجود است. که بیشتر این گروه هنوز در حال توسعه و تکمیل سیستم خود هستند. با این وجود نمونه هایی با کارکرد مناسب در بین محصولات داخلی یافت می شود. که به نسبت انواع خارجی و قیمت آن، کیفیت قابل قبولی دارند. و قطعا در سالهای آینده انواع دیوارسبز نمدی با قیمت و کیفیت بالا نیز در ایران موجود خواهد بود. اما جدا از سیستم دیوار سبز، سیستم آبیاری مناسب در بین تولیدات داخلی وجود ندارد. و فقط سیستم های آبیاری، تانک و سایر تجهیزات وارداتی کیفیت قابل قبول برای استفاده در گرین وال را دارند. به همین دلیل هزینه سیستم آبیاری مناسب برای دیوار سبز هنوز قابل کاهش نیست.

 

قیمت دیوار سبز در تهران
نمونه ای از دیوار سبز داخلی در فضای رستوران های تهران

پایین ترین قیمت دیوار سبز در تهران چقدر است؟

کم هزینه ترین انواع دیوار سبز در تهران انواع گرین وال های باکسی با آبیاری ثقلی هستند. که به صورت پنل های آماده در بازار وجود دارند. این نوع دیوار سبز عموما از جنس پلاستیک و گاهی ورق های فلز است. طول عمر مفید و مقاومت آنها بین ۱ تا ۳ سال در فضای باز است. و عموما نمای بسیار مناسبی ندارد. سیستم آبیاری در این نوع دیوار سبز به صورت دستی  و آبیاری ثقلی است.که در آن آبیاری قطره ای از بالاترین سطح شروع شده و به صورت ثقلی تا طبقات پایین ادامه می یابد.

این گروه از دیوار سبز برای مصارف خانگی، موقت و سطوح کوچک (حداکثر ۲ متر * ۲ متر) مناسب است. از این نوع باکس برای پرورش سبزیجات در خانه می توان استفاده کرد. و حتی با کشت گیاهان با کیفیت و بزرگ نمای نامناسب آنها را تا حد زیادی پوشش داد.

قیمت دیوار سبز در تهران برای این گروه از متر مربعی ۵۰۰٫۰۰۰ تا ۸۰۰٫۰۰۰ تومان شروع می شود. هرچند باید دانست که قیمت ۵۰۰٫۰۰۰ تومان معمولا تنها مربوط به سازه پایه است؛ و هزینه گیاه و خاک جدا محاسبه می گردد. با این وجود از آنجاکه می توان خاک و گیاه را به صورت شخصی خریداری کرد؛ در مجموع هزینه مناسبی خواهند داشت.

قیمت دیوار سبز در تهران
استفاده از دیوار سبز هیدروپونیک در فضای داخلی مرکز تجاری روشا

بالاترین قیمت دیوار سبز در تهران چیست؟

بیشترین قیمت دیوار سبز در تهران مربوط به دیوارهای سبز نمدی وارداتی با پنل های آماده، سیستم آبیاری، کوددهی و بُردهای هوشمند است. یکی از ویژگی های مهم این نوع دیوار سبز، قابلیت برنامه ریزی برُدهای هوشمند آن است. که به کاربر امکان برنامه ریزی آن برای شرایط مختلف، فصل ها و گیاهان متفاوت را می دهد. علاوه بر آن بیشتر محصولات وارداتی دارای استانداردهای معتبر برای کیفیت تولید و امنیت در کاربری هستند.

قیمت محصولات وارداتی به دلیل نوسان قیمت ارز بسیار بالاست. علاوه بر آن بعضی از کشورها به دلیل تصمیم های سیاسی در دوره هایی امکان واردات به ایران را ندارند. اما در بین محصولات داخلی نیز دیوارهای سبز با کیفیت و هوشمند قیمت نسبتا بالایی دارند. به خصوص استفاده از گیاهان لوکس و ارزشمند در دیوار سبز به راحتی قیمت را تا ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان در مترمربع افزایش می دهد.

دیوار سبز نمدی
مطالعه این مقاله

در کنار تمام موارد ذکر شده، باید توجه داشت که قیمت بالا لزوما به معنای کیفیت بالا نیست. پس بهتر است پیش از خرید دیوار سبز مشخص گردد که قیمت پرداختی به کدام ویژگی مربوط است؛ سیستم با کیفیت دیوار سبز، گیاهان لوکس و یا بُرد کنترل و سیستم آبیاری هوشمند. با این آگاهی هزینه بالا با توجه به هدف طراحی صورت خواهد گرفت.

قیمت دیوار سبز در تهران
کاربرد دیوار سبز در نمای خارجی اطلس مال در تهران

مناسب ترین انواع گرین وال چه هستند؟

مناسب ترین نوع گرین وال در هر پروژه ای با توجه به شرایط آن تعیین می شود. به طور مثال در کاربریهای خانگی و محدود سیستم های ساده با قیمت کم بسیار مناسب هستند. اما در انواع گرین وال های بزرگ به خصوص در فضاهای اداری و تجاری نیاز به سیستم کاملا هوشمند و تخصصی است. یا به طور مثال برای انواع دیوار سبز با دسترسی نزدیک، بهتر است از محصولات با نمای مناسب استفاده شود. ضمن آنکه انتخاب کیفیت محصول با توجه به محل کاربری (فضای داخلی، حیاط، روف گاردن و تراس) متفاوت خواهد بود. به همین دلیل بهتر است، پیش از خرید دیوار سبز فهرستی از نیازهای ضروری آن تهیه نمود.

نکات مهم انتخاب گرین وال در تهران

محل اجرا و نوع کاربری دیوار سبز

می توان گفت مهمترین عامل در انتخاب نوع دیوار سبز محل اجرای آن است. بر اساس محل اجرا و دسترسی کاربر به دیوار سبز می توان به راحتی سیستم مورد نیاز را مشخص کرد. فضاهای رسمی مانند فضاهای اداری، تجاری، نمایشگاهها، لابی برج ها و حتی هال و پذیرایی آپارتمان ها به طور مشخص نیاز به محصولات با کیفیت خواهد داشت. در این فضا تعداد کاربردان زیاد است؛ و در بسیاری موارد فاصله کاربر با دیوار سبز کم خواهد بود. عملیات نگهداری در این نوع کاربری محدود و دسترسی به آنها کم است. به همین دلیل نیاز به استفاده از سیستم آبیاری و غذا دهی هوشمند دارند. ضمن آنکه سازه دیوار سبز نباید در زمان کم بودن پوشش گیاهی بدنما و بی کیفیت باشد. تمامی این نیازها مشخص می کند که دیوارسبز انتخاب شده باید از درجه خوب و عالی باشد.

 

قیمت دیوار سبز در تهران
طراحی دیوار سبز داخلی در باغ کتاب تهران

متراژ دیوار سبز

نکته مهم دیگر متراژ دیوار سبز است. هر قدر متراژ بیشتر باشد، نیاز به استفاده از محصولات با کیفیت تر است. علاوه بر آن در سطوح وسیع سیستم آبیاری و کوددهی هوشمند باید استفاده گردد. تا نتیجه مناسب در پروژه بدست بیاید.

طرح دیوار سبز

همانطور که مقاله های قبل نیز توضیح داده شد، پیچیدگی طرح در انتخاب سیستم دیوار سبز بسیار موثر است. پس اگر برای کاهش هزینه نیاز به استفاده از سیستم های ساده تر است. باید توجه کرد که این نوع سیستم ها، در طرح های ساده و مینیمال کاربرد مناسبی خواهند داشت.

قطر دیوار سبز چقدر است؟

انواع دیوار سبز ضخامت های متفاوتی دارند. به طور مثال ضخامت متوسط دیوارهای سبز باکسی ۵۰ سانتیمتر، دیوار سبز نمدی ۳۰ سانتیمتر و دیوار های خزه ای ۱۰ سانتیمتر است. فضای ساخت گرین وال تعیین کننده ضخامت مناسب است. که گاهی می تواند به شدت محدود کننده باشد. به طور مثال در اتاق های معمولی استفاده از انواع دیوار سبز نمدی و خزه ای مناسب تر از باکس های مدولار است. در حالیکه در فضای باز، سالن های کنفرانس و لابی به راحتی می توان از دیوارسبز باکسی استفاده کرد.

 

قیمت دیوار سبز در تهران

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟