معرفی گرین وال اداری

استفاده از دیوار سبز بخش مهمی از طراحی داخلی در انواع فضاهای خانگی، اداری و تجاری است. انواع دیوار سبز با سیستم های متنوع، شرایط مناسبی را برای پرورش و نگهداری انواع گیاهان فراهم می کند. و با استفاده از کمترین فضا، حجم سبز داخلی را افزایش می دهد. مزایای زیاد زیست محیطی و روانشناسی گرین وال در برنامه های مختلفی بررسی شده است. و اثرات آن را بر بالابردن کیفیت محیط کاری و بازدهی بیشتر کاربران مشخص کرده است. در کنار خود سیستم انتخاب گیاهان مناسب گرین وال اداری نیز اهمیت زیادی دارد. گیاهان مناسب گرین وال اداری باید ویژگی های مناسب برای فضای داخلی پر نردد و متمرکز را داشته باشد. که در این مقاله به بررسی ویژگی های دیوار سبز اداری و گیاهان آن پرداخته ایم.

کاربرد گرین وال در فضای اداری

دیوار سبز در فضای اداری کاربردهای متفاوتی می تواند داشته باشد. در بسیاری از موارد دیوار سبز تنها به صورت تابلو و دیوار پوش در فضای اداری استفاده می شود. اما علاوه بر زیبایی و بهبود کیفیت هوا می تواند با هدف های دیگری هم مورد استفاده قرارگیرد. به طور مثال گیاهان یک نوع عایق صوتی هستند. و پنل های دیوار سبز به خصوص انواع نمدی آن با پوشش گیاهی یکی از پیشنهادهای مناسب عایق صوتی هستند. یا به طور مثال انواع دیوار سبز متحرک به عنوان پنل و پارتیشن برای جداسازی فضاهای مختلف قابل استفاده هستند. ضمن آنکه گیاهان با بالابردن رطوبت هوا بر متعادل سازی دما نیز اثر می گذارند، که نیاز به افزایش رطوبت هوا را در محیط کاهش می دهند. بنابراین دیوار سبز اداری بر اساس نیاز پروژه می تواند کاربردی هدفمند داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با انواع دیوار سبز می توانید مقالهدیوار سبز متحرکرا مطالعه نمایید.

اجرای گرین وال توسط اسپینگر

ویژگی های گرین وال اداری

با وجود اینکه همه گرین وال های اداری در گروه دیوار سبز داخلی قرار دارند. اما ویژگی های بسیاری از دیوار سبزهای تزئئینی یا تجاری را ندارند. به طور مثال در دیوار سبز های اداری از گیاهان خاصی مانند ارکیده، خانواده آناناس و یا گونه های گلدار ترجیحا استفاده نمی شود. و یکسری از ویژگی ها در ساخت دیوار سبز و انتخاب گیاهان مناسب گرین وال اداری رعایت می شود.

سیستم خودکار

دیوار سبز در محیط های اداری شرایط رسیدگی مداوم و حضور باغبان را نخواهند داشت. به همین دلیل تمامی سیستم های آنها مانند آبیاری و نور مصنوعی باید اتوماتیک و همراه با تایمر  باشند. که بهتر  است توسط برد کنترل مرکزی مدیریت شود. با این وجود حتی اگر کل سیستم نیز هوشمند نباشد، حداقل باید به صورت اتوماتیک باشد.

نگهداری و تعویض آسان

خود سیستم گرین وال از نظر سازه انواع مختلفی دارد. در سیستم های پیچیده و هوشمند تمامی فرآیند نصب و نظارت توسط خود شرکت انجام می شود. سیستم های ساده مانند پنل های مدولار توسط خود کاربر نیز می تواند نگهداری شود. با این وجود دیوار سبز اداری چه هوشمند و چه عادی باید فرآیند نگهداری و تعویض آسانی داشته باشند. زیرا اختلال طولانی مدت در محیط کار قابل قبول نیست. و با حداقل هزینه زمانی باید بتوان سیستم را نگهداری کرد. و در صورت نیاز قطعات مختلف آن را تعویض نمود.

گرین وال اداری

کمترین میزان بو و آلودگی گرین وال

در فضای داخلی به خصوص ادارات، طراحی فضا بر اساس استفاده از بیشترین کارمند در کمترین سطح مورد نیاز است. تا هزینه و بهره وری در تناسب باشد. در نتیجه به نوعی محدودیت فضا وجود دارد. سیستم هایی از دیوار سبز بدون منبع آب سرپوشیده و عدم زهکشی خوب بستر می توانند دچار آب ماندگی شوند. که باعث ایجاد بوی نامطبوع، کپک و انواع قارچ شود. بنابراین دیوارسبز اداری باید کمترین احتمال آلودگی و ساده ترین روش برای نظافت سیستم را داشته باشد.

هزینه مقرون به صرفه

یکی از مشخصات گرین وال اداری هزینه مناسب برای تهیه و کاربرد آن است. این دیوار سبز درتقابل با سایر متریال های سبک و مقرون به صرفه طراحی داخلی استفاده می شود. بنابراین هزینه ایجاد آن باید متناسب با اثر آن در بهبود شرایط کاری و بهره وری باشد.

طول عمر بالا

آخرین مشخصه در دیوار سبز اداری باید طول عمر بالای آن باشد. سیستم های اداری معمولا در دوره های ۵ تا ۱۰ ساله بازطراحی و تعویض می شوند. در نتیجه باید برای این مدت زمانی عملکرد مناسب با کمترین تخریب را داشته باشند.

ویژگی گیاهان مناسب گرین وال اداری

علاوه بر خود سیستم دیوار سبز، گیاهان دیوار سبز در محیط اداری باید ویژگی های خاصی داشته باشند.در ادامه مهمترین مشخصات گیاهان مناسب گرین وال اداری معرفی شده است.

همیشه سبز

گونه های گیاهی دیوار سبز داخلی عموما انواع آپارتمانی و گیاهان گرمسیری هستند. به همین دلیل در فضای داخلی به صورت همیشه سبز بوده و در تمام سال نمای خود را حفظ می کنند. با این وجود از بین این گونه ها انواعی که دارای تعویض برگ کمتر هستند و شاخساره مرده ی کمتری تولید می کنند بهترند. زیرا این گروه از گیاهان نمای ظاهری بهتر و نگهداری کمتری خواهند داشت.

قیمت دیوار سبز در تهران
مطالعه این مقاله

گرین وال اداری

مقاوم به تنش های محیطی

فضای اداری عموما دارای شرایط دمایی متعادل و ثابت است. که بر اساس سیستم تهویه مرکزی و مناسب با شرایط آسایش انسان طراحی شده است. از آنجا که محل قرارگیری دیوار سبز اداری معمولا ثابت است، گیاهان مناسب گرین وال اداری باید مقاومت لازم برای تنش هایی مانند باد مستقیم تهویه هوا، سرمای خنک کننده و یا گرمای سیستم های گرمایشی به صورت مقطعی را داشته باشند. و بتوانند در این شرایط با کمی تغییر الگوی نگهداری سلامت خود را حفظ کنند.

از گروه گیاهان کاهنده آلودگی هوا

تمامی گونه های گیاهی داخلی دارای ویژگی هایی مانند تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن و افزایش رطوبت هستند. با این وجود بعضی از گیاهان به عنوان گیاهان شاخص بهبود دهنده کیفیت و تصفیه کننده آلودگی هوا در فضای داخلی شناخته می شوند. در صورت امکان این گیاهان برای استفاده ارجحیت دارند. بعضی از این گونه ها عبارتند از: پوتوس، اسپاتی فیلوم، سرخس، فیلودندرون، گندمی، فیکوس، نخل اریکا، شامادورا، دراسنا، بنجامین، سانسوریا، فیکوس بنجامین، بامبو

فاقد مواد سمی و آلرژن ها

محیط های بسته اداری و تجاری معمولا دارای تردد زیاد از گروه های مختلف هستند. در نتیجه باید بیشترین امنیت را برای کاربران فراهم کنند. در نتیجه تمامی گونه های دیوار سبز باید فاقد هر گونه ترشح گیاهی، فیتونسید، گرده و عطر آلرژی زا باشند. و این ویژگی مربوط به همه ی اندام های گیاهی و گل است. به طور مثال گرده گل هایی مانند لیلیوم یا آنتوریوم می تواند آلرژن خطرناکی برای افرادی با حساسیت تنفسی باشد.

انعطاف پذیری و عدم شکنندگی

گیاهان مناسب گرین وال اداری باید مقاومت مناسبی در برابر برخوردهای افراد در حرکت داشته باشند. به این معنی که در صورت برخورد افراد یا اشیاء آسیب ندیده و انعطاف پذیر باشند. به طور مثال گیاهانی مانند سانسوریا، آلوئه ورا یا انواع گیاهان گوشتی مانند برگ قاشقی به راحتی در اثر ضربه آسیب دیده و می شکنند. در نتیجه مناسب این مکان ها نیستند.

گیاهان مناسب گرین وال

فاقد تیغ، خار و اجزای گیاهی تیز

درکنار آسیب ندیدن گیاه توسط انسان، عدم آسیب گیاه به انسان نیز اهمیت دارد. بعضی از گونه های گیاهی دارای تیغ، خار و یا برگ های نوک تیز هستند. مانند انواع کاکتوس، آلوئه ورا و یوکا. چنین گیاهانی برای قرارگرفتن در فاصله کم با کاربران اصلا مناسب نیستند. گیاهان دیوار سبز اداری باید برگ های نرم، انعطاف پذیر و بدون تیزی داشته باشند.

گونه های مقرون به صرفه و در دسترس

گیاهان دیوار سبز در فضای عمومی معمولا با استفاده از گونه های رایج، مقاوم و موجود طراحی می شوند. با این روش امکان آسیب دیدن یا کنده شدن گیاهان به حداقل می رسد. و صورت خشک شدگی به آسانی قابل تهیه و جایگزینی است.

دارای گونه های متعدد و تنوع بالا

به عنوان نکته نهایی گیاهانی که دارای گونه ها و واریته های متعددی هستند، برای دیوار سبز اداری می توانند بسیار مناسب باشند. این نوع گیاهان دارای خانواده، الگوی رشد و شرایط محیطی بسیار مشابه هستند. اما به دلیل تفاوت ظاهری قابلت طراحی بالایی دارند. و با وجود طرح های خاص قابلیت نگهداری آسان و ماندگاری طولانی خواهند داشت.

گرین وال اداری

لیست اسامی برخی از گیاهان مناسب گرین وال اداری

 • پتوس ( پتوس سبز، پتوس ابلق، پتوس نئون، پتوس مرمری و ……)
 • بگونیا
 • سرخس (سرخس برگ شمشیری، سرخس فوژر، سرخس شاخ گوزنی و …… )
 • شفلرا (سبز و ابلق)
 • برگ عبایی
 • آگلونما
 • سینگونیوم (سبز و صورتی)
 • دراسنا (کامپکت، برگ بلالی، پرچمی)
 • کروتون
 • مارانتا
 • گندمی

برای آشنایی بیشتر با گیاهان دیوار سبز می توانید مقاله “گیاهان دیوار سبز داخلی بخش اول و بخش دومرا مطالعه نمایید.

اجرای روف گاردن
بنر اجرای روف گاردن
دانلود کاتالوگ اسپینگر
دانلود کاتالوگ اسپینگر

برخی پروژه های اجرا شده

پروژه مسکونی نیاوران

آدرس: تهران – نیاوران
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۳
معمار:
مهندس عضدی فر
مساحت پروژه: ۱۸۰ متر مربع

پروژه پرنسا مال

آدرس: تهران – خیابان صابونیان
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۷
طراح: مهندسین مشاور دات
مساحت پروژه: ۲۳۰۰ متر مربع

پروژه شاد آباد

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
طراح پروژه: دفتر معماری فرحو
مساحت پروژه: 90 متر مربع

ساختمان مسکونی رزاقی

آدرس: قم
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۱
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۱۶۰ متر مربع

مسکونی مینا رزیدنس کیش

آدرس: جزیره کیش
تاریخ اجرای پروژه: ۱۳۹۹
نوع پروژه: مسکونی
مساحت پروژه: ۶۰۰ متر مربع

روف گاردن محوطه جنوبی ایرانمال

آدرس: تهران
تاریخ اجرای پروژه: 1397
نوع پروژه: تجاری - تفریحی
مساحت پروژه: 2000 متر مربع

مشاهده پروژه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: این محتوا شامل قوانین کپی رایت می شود.
× چطور می‌تونم کمکتون کنم؟