روف گاردن خانه Thang – ویتنام

 

خانه Thang در قلب شهر دانانگ کشور ویتنام بر اساس تصورات و خاطرات کودکی کارفرما، توسط معماران VTN Architects طراحی شده است. خاطراتی از خانه ای روستایی در فضایی گرمسیری، همراه با علفزارها و هوای تازه.

با توجه به شرایط زمین و محدودیتهای موجود، تیم طراحی مجبور به ارائه راه حلی در زمینی محدود (۲۵۰ متر مربع) شدند. استراتژی و ایده اصلی معماران در طراحی خانه Thang ایجاد یک فضای سبز یا ریه سبز برای خانه از طریق تقسیم زمین به دو قسمت موازی بود. در یکی از بخشها باغ و دیوار سبز عظیم آن قرار گرفته و در بخش دوم، فضای زندگی با پنجره ها و درهایی که رو به فضای سبز ساختمان باز می شوند و خانه را از نور، هوای تازه و بوی علفها سرشار می کنند.

روف گاردن خانه Thang شامل ۹ جعبه درختی است که درختان میوه در آنها کاشته شده است. این جعبه های درختی در روف گاردن خانه Thang  با شکافهایی در هم آمیخته شده اند و در زیر نور طبیعی، فضای سبز خانه را افزایش می دهند. روف گاردن خانه Thang نه تنها به سبز شدن شهر کمک کرده است بلکه فضایی را برای کشاورزی و تولید سبزیجات روزانه ساکنین خانه نیز فراهم نموده است. ترکیبی کامل از کشاورزی شهری با چشم اندازی پانوراما از یک شهر ساحلی نو ظهور.

نکته جالب دیگری که در طراحی روف گاردن خانه Thang می توان به آن اشاره نمود استفاده از یک سیستم آبیاری اتوماتیک بین استخر ماهی و روف گاردن است. به این صورت که یک سیستم، آب را از استخر پرورش ماهی، پس از بازیافت برای استفاده در روف گاردن خانه Thang آماده نموده و آب مصرف شده در روف گاردن را مجددا به استخر پرورش ماهی برمی گرداند. در کنار این سیستم ، استفاده از صفحات خورشیدی برای تولید برق در روف گاردن خانه Thang عملکرد پایدار و اقتصادی این خانه را دوچندان نموده است.

 

مشخصات پروژه :

 

نام پروژه : روف گاردن خانه Thang – ویتنام

طراح و معمار : VTN Architects

سال ساخت : ۲۰۱۹

مساحت : ۲۵۰ متر مربع